Izvor: Mondo, 30.Nov.2014, 16:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Litvanci slave evro – napravili milionsku piramidu
Litvanija, koja će od 1. januara postati 19. članica Evrozone, želela je da svečano obeleži kraj svoje valute, litas, izgradnjom piramide od milion novčića u centru Vilnjusa.
Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock Ilustracija
Litvanski entuzijasti proveli su gotovo tri sedmice u podizanju ove piramide u centru glavnog grada Litvanije. Piramida je visoka 1,13 metara i koja se sastoji od milion >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << srebrnih kovanica od jednog centa, svaka prečnika od 19 milimetara.
Ukupna vrednost ovih novčanica je 10.000 litasa (oko 2.900 evra).
"Piramida će ostati najmanje do januara, sve dok bude u upotrebi naš litas", izjavio je Vitautas Jakstas (28), jedan od inicijatora ovog projekta.
Domas Jokubauskis (26), jedan od dobrovoljaca koji je učestvovao u projektu, rekao je da je izvesno da su oborili svetski rekord.
Prethodna piramida ovog tipa bila je sastavljena od 600.000 novčića.
Nakon 1. januara sve novčići će biti predati u dobrotvorne svrhe za humanitarno udruženje koje se brine o deci.
Ova baltička država sa tri miliona stanovnika, koja se pridružila EU 2004. godine, postaće 1. januara 2015. godine 19. članica Evrozone.
Prema istraživanju javnog mnjenja u septembru je 49 odsto Litvanaca bilo protiv uvođenja evra, dok je 47 odsto za ulazak u zonu zajedničke evropske valute.
Dve baltičke države Estonija i Letonija postale su članice 2011. godine odnosno 2014.
U centru Vilnjusa piramida od milion kovanica
Izvor: Nezavisne Novine, 30.Nov.2014
VILNJUS - Litvanija, koja će od 1. januara postati 19. članica evrozone, željela je da obilježi kraj svoje valute, litas, izgradnjom piramide od milion malih novčanica u centru Vilnjusa, glavnog grada Litvanije...Litvanski entuzijasti proveli su gotovo tri sedmice u podizanju ove piramide koja je...











