Italijansko, a naše

Izvor: BKTV News, 07.Mar.2012, 15:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Italijansko, a naše

Predstavljajući novi model italijanskog „Fiata 500“ L, u Ženevi, koji će se proizvoditi u Kragujevcu, predsednik Srbije Boris Tadić je rekao i sledeće: „Kada bismo imali deset ovakvih investicija, Srbija bi bila potpuno drugačija zemlja, i zato nastavljamo. U Ženevi ćemo razgovarati i sa drugim poznatim proizvođačima automobila. Ovo je veliki dan za sve naše građane, za sve u Srbiji, jer je ovo najbolji proizvod koji je Srbija posle više decenija proizvela. „Fića“ >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << nam je opet u srcu“!
Tačno. Ali, u srcu nam je i činjenica da je beogradski „21. maj“ proizvodio motore ne samo za „fiću“, već i za „jugo – floridu“ za američko tržište i da je bez malo sve bilo „domaće, a svetsko“.
U Kikindi su proizvodili blokove za „opel“ u prvoj ugradnji. EI Niš je to činio sa katodnim cevima za „Filips“. I zašto kriti – Bogoljub Karić je kao većinski vlasnik u Mobtelu sa državom početkom devedesetih godina, u vreme najveće ekonomske blokade i sankcija, kada su se mnogi sadašnji „tajkuni“ bavili švercom naft, uneo tehnologiju 21. veka, koju nije imao niko u ovom delu Evrope!
Danas smo prezadovoljnim, kako reče na istom Salonu, nekadašnji podpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkići sa italijanskim, a našim automobilom: „ Posle više od 20 godina, Srbija je predstavila svoj novi industrijski brend. Ne potcenjujem naš izvoz ruda ili agrara, ali je jasno da smo planiranom prodajom ovog modela u svetu krenuli stepen više u industrijskog kulturi. Da podsetim, samo ovaj automobil doneće čak šestinu sadašnje vrednosti celokupnog izvoza Srbije, a da ne govorim o preko 120 novih kompanija koje proizvode delove za novi model.
Sredinom ovog meseca počinje probna proizvodnja delova za ovaj automobil u pogonima koje su u Kragujevcu, na prostoru nekadašnje kasarne u Grošnici, izgradili glavni „Fijatovi“ dobavljači. Reč je o kompanijama „Sigip“, HTL, „Promo magneto“ i „Džonson kontrols“, koji su glavni kooperanti iz prve linije dobavljača, a do kraja godine trebalo bi da broje 1.300 radnika“
Sve naše kompanije, sve naša „industrijska kultura“!
Dakle, da zaključim: oružari koji su proizvodili automobile znatno pre nego što je Dinkić upisao fakultet, a ovih dana morali da „okupiraju“ prostorije Zavoda u kojem se overavaju zdravstvene knjižice, spali su sada na punu zavisnost od stranaca, čekajući da se četiri godine „krčka“ ugovor za „Fiat“ u Kragujevcu i da je počeo da realizuje tek kada su država Srbija i kredit iz sveta pokrili ono što su Italijani obećali kao investiciju i većinsko vlasništvo u nekadašnjoj „Zastavi“?!
Zato je neukusno kada bilo ko „bere političke izborne poene“ zaboravljajući da je Srbija, pre njihovog „rušilačkog kriminalnog udruživanja“, bila zemlja respektabilna u Evropi i u svetu, proizvodeči mnogo toga što je bilo u vrhu onda vladajuće industrijske kulture!
Mirko Stamenković
Tweet
Pogledaj vesti o: Boris Tadić,   Kragujevac

Nastavak na BKTV News...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.