Čekajući pojeftinjenje ruskog gasa

Izvor: Politika, 17.Jan.2013, 13:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čekajući pojeftinjenje ruskog gasa

Posle Rumunije, koja ima 60 odsto svog, domaćeg gasa, Srbija ima najjeftinije plavo gorivo u ovom delu Evrope

Cena gasa od 488 dolara za 1.000 kubika, po kojoj Srbija kupuje gas iz Rusije, neprihvatljiva je i ona mora da bude niža, izjavio je jučePetar Stanojević, pomoćnik ministra energetike, dodajući da je prema prognozama Rojtersa cena ruskog gasa za Evropu oko 370 dolara za 1.000 kubika.

On je izneo i podatak da Engleska kupuje gas po ceni od 230 dolara za >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << 1.000 metara kubnih i zapitao se, da li privreda Srbije može da bude konkurentna s privredama tih razvijenih zemalja koje plaćaju nižu cenu gasa.

Stanojević je naveo da je Srbija jedina zemlja u jugoistočnoj Evropi koja nije sklopila ugovor o isporukama gasa za ovu godinu, istakavši da je to u nadležnosti „Srbijagasa” koji to treba da dogovori, a da država može samo da pomogne u tome, a ne da kupuje i ugovara cenu gasa.

Upitan da prokomentariše ove tvrdnje Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa” kaže za „Politiku” da Engleska možda i ima jeftiniji gas od Srbije, ali ga ona ne dobija iz Rusije, nego iz Severnog mora, te da Srbija posle Rumunije ima najjeftiniji gas u ovom delu Evrope, što se može proveriti u svakom momentu. S tim što Rumunija ima 60 odsto svog gasa, a mi svega 15 procenata.

– Cilj Srbije je da ugovori što jeftiniji gas i slažem s pomoćnikom ministra da treba da imamo još nižu cenu gasa. Na tome ozbiljno radimo, a prvi efekti će se videti odmah po potpisivanju dugoročnog ugovora, s najvećim snabdevačem ruskim „Gaspromom”, što bi trebalo da bude vrlo brzo, pojasnio je Bajatović.

Srbija, dodaje, u ovom času za 1.000 kubika plaća 421 dolar. Potpisivanjem dugoročnog ugovora ta cena će pasti na oko 400 dolara, da bi ubrzo bila još niža –u proseku oko 375 dolara, kaže prvi čovek „Srbijagasa” i dodaje da ne treba izgubiti iz vida ni činjenicu da je ta cena još povoljnija pošto „Srbijagas” deo isporuka gasa za industriju Rusima plaća robom.

Sve i da hoće Srbija nema mogućnosti da se snabdeva gasom iz drugog izvora osim iz Rusije preko Ukrajine i Mađarske, kojoj se za troškove transporta plaća 42 do 43 dolara za 1.000 kubika, dok je realna cena oko 21 dolar, dvostruko niža, zbog čega je cela stvar na arbitraži i očekuje se da polovinom naredne godine dobijemo odgovor suda. Samo ovi troškovi opterećuju cenu gasa za oko 25 odsto na 1.000 kubika. 

Ugovor s Rusijom o dugoročnim isporukama je, tvrdi, za klasu bolji od onog koji ima region zato što se ruski partner obavezao na dugoročne i uredne isporuke i to tako što „Srbijagas” u svakom času može da povuče onoliko gasa koliko mu treba, ali i ako mu ne treba da ga ne preuzima, a da za to ne plaća penale, što s drugim zemljama nije slučaj, a kazne su vrlo visoke.

Treba znati, objašnjava, i da „Srbijagas” dobija gas od „Gasproma” s minimalnim bankarskim garancijama, što bi teško ko drugi prihvatio, ali to ne znači da će nam neko robu poklanjati, objašnjava Bajatović i dodaje da će otvaranje tržišta gasa ubuduće biti najbolji parametar da li je ruski gas preskup ili nije.

– S obzirom na to da je liberalizovano tržište gasa u Srbiji i da postoje i drugi dobavljači, pa ako se dogodi da su njihove cene niže, treba upozoriti ruskog partnera da preispita svoje. Do sada se, međutim, nije dogodilo da je neko drugi nudio jeftiniji gas od „Gasproma”.

Upitan, da li i u kojoj meri „Jugorogas”, ćerka firme „Gasproma”, posrednik u kupovini gasa, opterećuje cenu plavog energenta, Bajatović kaže, da je provizija minimalna i da iznosi dva odsto.

Formula za obračun cene gasa predviđa cenu mazuta i dizela na svetskoj berzi, odnosno cenu sirove nafte devet meseci unazad, tako da je sadašnja cena gasa zapravo cena nafte na svetskoj berzi iz aprila 2012. godine. Kako se nezvanično saznaje transportni troškovi gasa preko Mađarske se menjaju iz meseca u mesec pa nekada idu i do 70 dolara za 1.000 kubika. Reč je o zatečenom ugovoru koji „Srbijagas” uporno pokušava da izmeni.

------------------------------------------

Srbijagasu jeftiniji domaći gas za 25 odsto

Novina u snabdevanju gasom je, ističe Bajatović, što će NIS ubuduće „Srbijagasu” isporučivati domaći gas po ceni za oko 25 odsto nižoj nego sada. Pregovara se i da deo domaćih količina tog energenta bude usmeren Metanolsko-sirćetnom kompleksu u Kikindi, što bi dovelo do konkurentnosti proizvoda ove fabrike.  

Jasna Petrović

objavljeno: 17.01.2013.
Pogledaj vesti o: Cena goriva

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

Ukrajina sve manje uvozi ruski gas

Izvor: B92, 18.Jan.2013, 12:19

Kijev -- Ukrajina je 2012. godine smanjila uvoz ruskog prirodnog gasa za 27,46 odsto, u poređenju sa prethodnom godinom, na 32,5 milijardi kubnih metara...U skladu sa utvrđenim bilansom stanja gasa, ukupan uvoz gasa u 2012. godini trebalo je da bude oko 35 milijardi kubnih metara, što je za 21,9 odsto...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.