SAVETI koji vam mogu POMOĆI pri kupovini POLOVNJAKA (FOTO+VIDEO)

Izvor: SrbijaDanas.com, 29.Maj.2023, 12:00

SAVETI koji vam mogu POMOĆI pri kupovini POLOVNJAKA (FOTO+VIDEO)

„Stpljen-spasen“, stara je narodna izreka koju treba primeniti i prilikom kupovine polovnog automobila.

Mnogi vozači, povučeni atraktivnošću polovnog automobila za koji su zainteresovani, ne obave detaljnu proveru njegovog stanja. Pojedinima je čak i neprijatno da postave koje pitanje više ljudima od kojih žele da kupe polovni automobil. Sve ovo su dečje bolesti koje vas mogu skupo koštati, te koje morate da prevaziđete ako želite da minimizirate mogućnost greške >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << prilikom donošenja odluke o kupovini polovnog automobila. Naravno, bilo bi sjajno kada bi nam oni koji prodaju polovne automobile obezbedili sve neophodne i, što je još bitnije, sve realne informacije u vezi s istima, ali, nažalost, to se retko dešava. Stoga je na vama da saznate što više o polovnom automobilu za koji ste zainteresovani, što putem inspekcije, što kroz razgovor s vlasnikom ili prodavcem. U cilju što efektivnije inspekcije i dobijanja što većeg broja informacija, pripremite se unapred i za inspekciju i za razgovor. Strpljenje se, u slučaju kupovine polovnog automobila, ne odnosi samo na procenu njegovog realnog stanja, već i na taktiziranje nakon iste - naravno, pod uslovom da je procena pozitivna. Drugim rečima, čak i ako željeni polovni automobil prođe vašu inspekciju, ne zalećite se, već se prvo raspitajte o cenama istih ili sličnih modela polovnih automobila, iste ili slične godine proizvodnje, kako biste stvorili podlogu za pogađanje oko cene, te kako ne biste preplatili svog, nadamo se, budućeg limenog ljubimca.

VW PASSAT B6: Da li je ovo najprecenjeniji polovnjak na našem tržištu? Detaljna analiza (FOTO+

Na osnovu toga da li godišnje prelazite mnogo ili malo kilometara lakše će te odlučiti da li vam treba benzinac ili dizelaš pod haubom. Naravno da dizelaši manje troše i dugoročno su isplativiji, ali treba znati i da su dizelaši u startu uglavnom skuplji od benzinaca, kao i pojedini servisi pa bi se kod korišćenja sve moglo svesti na isti trošak. Osim toga, budite sigurni kakav vam zapravo automobil treba, da li imate porodicu ili ste samac, da li vam treba automobil za gradsku ili vangradsku vožnju, za teren, transport i slično

Pojedini vozači, pretežno oni neiskusniji, pod budžetom za automobil podrazumevaju isključivo novac koji im je potreban za samu kupovinu automobila, ne misleći o daljim faktorima, kao što su troškovi održavanja automobila, troškovi registracije, troškovi servisa, kao i troškovi intervencija koje su najčešće potrebne nakon kupovine polovnog automobila. Naime, praksa je pokazala da je, osim što je poželjno odmah uraditi veliki servis, preporučljivo izvršiti i zamenu zupčastog i klinastog kaiša, motornog ulja i ulja u menjaču, svih filtera, španera i antifriza. Svakako, ako želite da budete stopostotno sigurni u stanje polovnog automobila koji razmišljate da kupite, odvezite ga u profesionalni auto-servis u kome će vam reći šta je sve potrebno zameniti, nakon čega ćete moći da napravite jasnu kalkulaciju troškova. Ono što takođe nikako ne treba zamenmariti jeste potrošnja goriva. Čak i da vam neko pokloni automobil koji troši, npr. 15 ili 20 litara goriva prilikom gradske vožnje, šanse su da nećete moći da ga priuštite. Zato, prvo procenite praktičnost, a tek onda atraktivnost automobila.

Ono što uvek treba da imate na umu pri kupovini polovnog automobila jeste da je taj automobil prethodno korišćen od strane minimum jednog, a možda i više više vozača (što manje prethodnih vlasnika, to bolje). Stoga je izuzetno važno da pokušate da se dokopate svih mogućih informacija u vezi s  tim kako su prethodni vlasnik ili vlasnici vozili i održavali automobil koji razmišljate da kupite od njih. Da pojasnimo...Postoje polovni automobili čiji vlasnici su posvećivali pažnju njihovom redovnom održavanju i striktnom poštovanju servisnih intervala, vozeći ih pritom u skladu sa saobraćajnim propisima. S druge strane, u ponudi su i polovni automobili čiji vlasnici su zapostavljali servisne intervale i forsirali motor do iznemoglosti. Koji od ova 2 tipa polovnih automobila biste vi radije „nasledili“? Ako se pitate kako da steknete uvid u istoriju automobila, odgovor je preko servisne knjižice. Ona sadrži podatke o odrađenim servisima na osnovu kojih možete da steknete uvid u to koliko je pažnje prethodni vlasnik automobila posvetio održavanju svog limenog ljubimca. Loša vest je da ni servisna knjižica ne garantuje uvid u realno stanje stvari, budući da može da bude falsifikovana. E, sada se vi pitate - pa, kako onda da budemo sigurni u bilo šta? Kao i u ostalim segmentima života, retko šta je sigurno, ali svakako, što više papira vlasnik polovnog automobila koji želite da kupite poseduje, to mirniji vi možete da budete.

Morate računati i na novac potreban za početno ulaganje, ali i kasnije održavanje 

Vrlo retko se desi da polovni automobil koji kupujete ne zahteva ni dinara ulaganja, bilo da je reč o gumama, malom, možda i velikom servisu… Takođe, previše jeftin, ali recimo premijum automobil, pa koliko god bio star zahteva dosta novca za kasnije održavanje. Tako da, imati novca za kupovinu željenog automobila, i imati novaca da se posle on vozi su dve različite stvari. Zbog toga, važno je saznati koliko ćete još morati da odvojite iz svog džepa nakon što ste kupili željeni automobil. Uvek gledajte modele koji su ispod vašeg ukupnog budžeta. Isto tako, saznajte prosečnu potrošnju goriva pa utvrdite koliko ćete morati da izdvojite svaki mesec na ‘hranu’ vašeg ljubimca.

Ne tako davno, 90-ih i početkom 2000-ih godina, tržište u Srbiji bilo je preplavljeno ukradenim automobilima. Stiuacija se od tada izmenila nabolje, ali nije iskorenjena, te budite oprezni - proverite broj šasije (VIN) u policiji ili u Centru za motorna vozila Auto-moto saveza Srbije. A, šta ako su „loši momci“ izmenili broj šasije - pitate se. Postoji „lek“ i za to. Naime, prilikom inspekcije automobila, dobro se zagledajte u deo oko broja. Zašto? Zato što je moguće da je čitav komad lima s navedenim brojem isečen, a zatim zavaren deo s novim brojem. U tom slučaju, verovatno ćete uočiti tragove prepravke.

Ako je prepravka odrađena na sofisticiraniji način, CMZ poseduje elektronske uređaje koji analiziraju dubinsku strukturu materijala. To znači da, ako je, npr. broj šasije prebrušen, pa na isto mesto utisnut novi, navedeni uređaji prepoznaju napravilnosti u dubini materijala, što predstavlja razlog za podizanje crvene zastavice. Osim navedenih uređaja za analizu dubinske strukture materijala, postoje i uređaji za merenje debljine laka, uz pomoć kojih se ustanovljava da li je lim prefarban, što je izuzetno korisno prilikom ustanovljavanja potencijalnog problema s rđom ili havarisanošću.

Istražili ste o modelu kog planirate da kupite, utvrdili da troškovi posle kupovine neće biti previsoki, proverili da primerak koji vam se sviđa nema ‘mračnu’ prošlost, posle čega ste se odlučili da dobro pogledate vozilo.  Imajte na umu, fotografije iz oglasa gotovo uvek „lažu“ – sada je važno proveriti da li automobil ima vidljivih oštećenja ili ogrebotina, pa ako ima, da li su one jednostavne (čitaj: jeftine) za popravku. Unutrašnjost je takođe dobra baza za procena kilometraže– potražite bilo kakve znakove istrošenosti, ne toliko na ručici menjača, volanu ili papučicama jer ovi delovi mogu da se zamene i repariraju, već recimo na sigurnosnom pojasu koji je retko menja, ali i na sveukupno stanje enterijera, odnosno delova koji se puno koriste.

Još jedan izvor informacija su gume, i ovde ne mislimo na njihovo stanje i dubinu šare, već na proizvođača. Skuplje marke sugerišu da je prethodni vlasnik bio spreman da potroši novac na automobil tamo gde je važno, dok najjeftine marke na vozilu koje nije najjeftinije, ili njihova neusklađenost na osovini sugerišu da je vlasnik verovatno škrt po pitanju održavanja.

Ova stavka verovatno ne spada pod jednu od onih koje ćete smetnuti s uma prilikom kupovine polovnog automobila, ali budući da veliki broj ljudi nije siguran kako da prepozna tragove udesa na vozilu, potrudili smo se da damo nekoliko korisnih saveta. Najučestaliji metod za ispitivanje havarisanosti jeste provera magnetom, koji funkcioniše po jednostavnom principu - ako postoji površina na automobilu, koja ne privlači magnet, za pretpostaviti je da se ispod laka nalazi git (nije uvek slučaj, ali svakako treba proveriti). Naravno, obratite pažnju i na bilo kakve nejednakosti, kako kada su u pitanju zazori između karoserije i vrata, karoserije i haube i karoserije i gepeka, tako i kada je u pitanju boja između panela. Varovi na neuobičajenim mestima takođe pozivaju na oprez. Da biste sve ovo mogli da primetite, potrebno je da automobil bude čist, kao i da izvršite inspekciju tokom dana. Ponesite i baterijsku lampu i ogledalce, budući da postoje delovi automobila koji nisu izloženi svetlosti i koji su skriveni od pogleda. Naravno, budite i realni i shvatite da, ako kupujete automobil koji je proveo godine u tuđem vlasništvu, postoji velika verovatnoća da je on u nekom trenutku bio udaren. Bitno je samo da nije pretpreo veliko oštečenje prilikom tog udarca.

Svakako je bolje kupiti automobil sa originalnom bojom, čak i ako je malo oštećen. Sveže ofarban automobil može svašta da skriva – ponekad je lakiran zbog sudara, a ponekad krije rđu. Obratite pažnju i na stakla. Ako su sva iz iste godine i istog proizvođača – odlično. Ako nisu, moguće da je automobil bio u sudaru.

Dim iz izduvnog sistema javlja se u više različitih boja, od kojih svaki ukazuje na drugu stvar. Plavkasti dim je ono što želite da izbegnete, a ukazuje na veću nepravilnost u radu, poput mešanja ulja. Crni dim i čađ ukazuju na loše sagorevanje, a kod dizelaša je uzrok često u pumpi visokog pritiska i brizgaljkama. Beli dim ne predstavlja preveliki razlog za zabrinutost, i često je prisutan prilikom startovanja automobila na hladno.

Nemiran rad motora kada je zagrejan ukazuje na razlike u kompresiji, istrošene klipove, karike i ventile. Nemojte dozvoliti da vas neko uveri da je to nešto što se lako popravlja, jer je najčešće reč o većoj dotrajalosti motora. Ako je motor kada je hladan još nemirniji, tek to može biti problem.

Na ovaj način se skriva dotrajalost i vidljivo ulje koje motor ispušta na pri poklopcu ventila i uljnog kartera. Kada je motor opran, nećete videti ulje u motornom prostoru. U ovom slučaju proverite semeringe – najmanja kap može uputiti na prevaru.

Mnogi kupci polovnih automobila ne odrade adekvatnu probnu vožnju - provozaju automobil svega par minuta i vrate ga tamo gde je bio parkiran (što bi naš narod rekao, naprave krug), na veliku radost prodavaca. Nažalost, tako ne možete da steknete uvid u realno stanje i performanse automobila. Isporobajte automobil u gradu, na auto-putu, u krivinama...Na ovaj način, videćete kako se automobil ponaša u različitim uslovima. Ne ustručavajte se da pređete i preko neravnina, kao što su ležeći policajci, ili da popnete automobil na ivičnjak kako biste proverili stanje amortizera. Dodajte naglo gas, a zatim i zakočite naglo nekoliko puta radi testiranja motora i kočnica. Ne zaboravite da tokom vožnje isproveravate sisteme i uređaje u automobilu, kao što su kratka i duga svetla, žmigavci, svetla u kabini, klima, radio, prozori i retrovizori (sve više automobila ima elektronsko otvaranje i zatvaranje prozora i retrovizora), vazdušni jastuci...Isprobajte sva vrata (otvorite ih i zatvorite nekoliko puta) i sedite na svako od sedišta u automobilu kako vas ne bi kasnije sačekala neprijatna iznenađenja u vidu rasklimanih elemenata.

Ako prodavac odvlači pažnju, zamolite ga da bude tih kako biste mogli da nastavite sa svojim „detektivskim“ poslom. Da li automobil vuče u stranu? Da li ubrzava ravnomerno? Da li drži pravac pri kočenju? Lupka li na neravninama. Ako se imalo razumete u automobile znaćete šta je posredi, a ako ste laik – uvek povedite sa sobom majstora od poverenja.

Po završetku vožnje, fokusirajte se na gume koje se troše vremenom. Prekontrolišite dubinu preostalog gazećeg sloja i obratite pažnju na eventualne pukotine u zidu spoljašnje gume. Zapamtite, gume koje su starije od 6 godina treba da budu zamenjene!

Pre nego što donesete konačnu odluku, dobro je isprobati više primeraka istog modela. Tako ćete dobiti bolji osećaj. Takođe ćete na raspolaganju imati iskustva iz vozila sa možda različitim motorima i nivoima opreme. Mnogo prodavaca ne želi da preda ključeve svojih automobila na test vožnju. I dok se ovo može učiniti kao da vlasnik brine o automobilu, takođe može biti znak da nešto s automobilom nije u redu.

Za kraj, ova opcija će vam potpuno razjasniti da li se isplati da kupite automobil koji vas zanima. Međutim, osoba koja će pregledati automobil treba da bude nepristrasna. Pregled automobila mehaničari obično naplaćuju par hiljada dinara, što je sića u odnosu na to koliko će vam novca ostati u novčaniku. Osim toga, mehaničar će vam objasniti koja je težina kvara i koliko bi koštala popravka.

Ako prodavac ne želi da vozilo pre kupovine proverite u servisu, to može biti jedan od znakova da sa automobilom nešto nije u redu.

Naravno da, osim navedenih stvari, postoji još mnogo faktora koje treba uzeti u obzir prilikom kupovine polovnog automobila -  ovo su samo oni koje neretko zapostavljamo. Sama činjenica da kupujete automobil kojeg vi niste „razradili“ govori o tome da ne postoji potpuno siguran način da samostalno utvrdite realno stanje u kojem se on nalazi, već su vam za tako nešto potrebne usluge profesionalnog auto-servisa. Ipak, uz pomoć stvari koje smo naveli u ovom i povezanim sadržajima na našem sajtu, značajno ćete umanjiti mogućnost za grešku prilikom donošenja finalne odluke o kupovini popularnih polovnjaka.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.