Izvor: B92, 07.Feb.2012, 10:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izvozimo kukuruz, a uvozimo gas
Beograd -- Prvo mesto na izvoznoj listi Srbije u decembru zauzima kukuruz sa 42 miliona dolara dok je prirodni gas u vrednostiu od 200 miliona dolara prvi uvozni proizvod.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku na drugom mestu izvozne liste je rafinisani šećer sa 21 miliona dolara, treće mesto pripada izvozu setova provodnika za avione, vozila i brodove sa 16 miliona, koliko odlazi i na nove spoljne gume za >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << putničke automobile.
Izvoz toplo valjanih proizvoda - gvožđa i nelegiranog čelika u koturovima, bio je 15 miliona dolara, koliko je bio i izvoz lekova za maloprodaju, sveže jabuke smo izvezli za 14 miliona, a na smrznute maline otpada 13 miliona.
Delove za rotacione električne mašine izvezli smo za 12 miliona dolara, a poslednje mesto zauzima izvoz otpadaka i ostataka od gvožđa i čelika sa 11 miliona.
Drugi po značaju je uvoz sirove nafte sa 116 miliona dolara. Na trećem mestu uvozne liste su gasna ulja sa 76 miliona, uvoz lekova za maloprodaju iznosio je 42 miliona, a na uvoz električne energije potrošeno je 33 miliona.
Uvoz telefona za mrežu stanica iznosio je 24 miliona dolara, na uvoz ostalih lakih ulja i proizvoda potrošeno je 18 miliona. Uvoz dizel automobila preko 1.500, ali ispod 2.500 kubika, bio je 15 miliona dolara.
Tečni propan smo uvezli za 14 miliona dolara, a poslednje mesto zauzima uvoz cigareta sa 13 miliona.
Nemačka " prvi partner Srbije
Izvor: B92, 07.Feb.2012
Beograd -- Glavni izvozni partner Srbije u 2011. godini bila je Nemačka, u koju je izvezena roba vredna 1,33 milijarde dolara...Glavni uvozni partner bila je Rusija, iz koje je uvezena roba za 2,66 milijardi, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku...U izvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri,...









