Za godinu dana 350.000 prijava

Izvor: B92, 14.Dec.2010, 12:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Za godinu dana 350.000 prijava

Za godinu dana, od kada je novi Zakon o saobraćaju počeo da se primenjuje, broj poginulih i povređenih značajno je smanjen, dok je broj nesreća smanjen za 20.000. Ipak, upkros obećanjima nadležnih, zakon se i dalje ne primenjuje u potpunosti, jer mnogi pravilnici još nisu usvojeni, a nije zaživeo ni sistem kažnjavanja preko video-nadzora.



Demir Hadžić, iz Sektora za drumski saobraćaj Ministarstva infrastrukture i jedan od autora zakona, kaže >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za "Blic” da su u prvoj godini primene postignuti dobri rezlultati, ali da će se pravi efekti zakona osetiti tek kroz nekoliko godina.

- Veoma je važno da je bezbednost saobraćaja podignuta na viši nivo i da smo uspeli da prepolovimo broj nesreća. Bilo je i propusta, kasni se sa usvajanjem važnih podzakonskih akata poput pravilnika o auto-školama i tehničkim pregledima. Međutim, napravljen je tek prvi korak u jednom dugotrajnom procesu. Agencija za bezbednost saobraćaja počela je sa radom, sudovi za prekršaje su bili reorganizovani i polako se stvaraju uslovi za stvaranje bezbednog, bržeg i kvalitetnijeg saobraćaja - kaže Hadžić.

Sumiranje rezultata u prvoj godini primene govore nam da najveći broj prekršaja čine prekoračenje brzine, vožnja pod uticajem alkohola, nasilničke vožnje i nepoštovanja prava pešaka. Ti prekršaji predstavljaju dve trećine od ukupno 350.000 prekršajnih prijava koje su podnete sudijama.

U prvoj godini primene, saobraćajna policija otkrila je 393 prekršaja nasilničke vožnje, kao i 3.000 vozača koji su imali više od dva promila alkohola u krvi. Osim toga, prijave su podnete i protiv 8.500 vozača koji su imali između 1,2 i dva promila alkohola.

Profesor Vujanić: Broj nezgoda smanjen za oko 20.000

Profesor Saobraćajnog fakulteta Milan Vujanović smatra da je izuzetno povoljno to što je od primene novog zakona broj saobraćajnih nezgoda smanjen za oko 20.000, a sami tim i broj nastradalih i materijalna šteta. On navodi i da su građani počeli mnogo opreznije da se ponašaju u saobraćaju izdvajajući kao pozitivnu stvar i to što se novac od kazni usmerava u bezbednost saobraćaja.

Izvor - BlicOnline

Kazne kao lek za loše vozače

Proveli smo noć sa saobraćajcima u gradu - pročitajte naše utiske

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.