Toyota tužila General Motors

Izvor: B92, 02.Dec.2010, 10:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Toyota tužila General Motors

Japanska Toyota je objavila da je podigla tužbu protiv GM zbog štete nastale posle zatvaranja njihove zajedničke fabrike u Kaliforniji.



Japanska Toyota, najveći proizvođač kola na svetu, danas je objavila da je pred američkim sudom podigla tužbu protiv General Motorsa >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zbog štete nastale prodajom nekretnina posle zatvaranja njihove zajedničke fabrike u Kaliforniji, prenele su agencije.

Toyota insistira da jedna od filijala posrnulog GM-a, kompanija MLC, koja je bila zadužena za sprovođenje stečajnog postupka, mora da plati 73 miliona dolara povodom kršenja ugovora potpisanog između posrnulog GM-a i Toyote zbog zatvaranja pogona NUMMI (New United Motor Manufacturing) ove godine.

Portparol Toyote Pol Nolasko objasnio je da se traži nadoknada štete nastale obustavljanjem proizvodnje jednog od GM modela u zajednički podignutom pogonu u Kaliforniji.

Bivši posrnuli GM odlučio je da obustavi proizvodnju modela Pontiac Vibe u pogonu NUMMI, u koji je Toyota uložila desetine miliona dolara. Toyota tvrdi da joj je naneta šteta od 73 miliona dolara koju nije mogla da nadoknadi iz stečajne mase.

Fabrika je zatvorena u aprilu, a Toyota je smatrala da teško može sama da nastavi rad u fabrici nakon što je GM 2009. godine izašao iz zajedničkog preduzeća. Toyota je zatvorila fabriku početkom 2010. godine, nakon što je postignut sporazum sa 4.500 radnika zaposlenih u tom pogonu.

"Više od godinu dana smo razgovarali kako da nadoknadimo troškove nastale zatvaranjem NUMMI, ali nam je amerčki sud preporučio da podnesemo tužbu", kazao je Nolasko.

Toyota je prodala fabriku kompaniji Tesla Motors u maju, da bi japanska kompanija kasnije kupila za 50 miliona dolara akcije u američkom proizvođaču električnih vozila.

Saznajte više o modelu Toyota RAV4 EV 2012

"Zeleni" ugovor Tesle i Toyote

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.