Izvor: B92, 06.Dec.2017, 10:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Duh Saaba danas živi u kineskom električnom automobilu
Iako Saab kao auto-brend praktično više ne postoji, kompanija NEVS koja je preuzela tehnologiju nekadašnjeg švedskog proizvođača automobila počela je u Kini da izrađuje električni model baziran na poslednjem originalnom Saabu 9-3.
Saga o Saabu i njegovoj propasti traje već godinama, a zaostavština ove nekada vrlo respektabilne automobilske marke pripala je kompaniji NEVS koja se opredelila da postojeću tehnologiju iskoristi za razvoj i proizvodnju vozila na struju.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Prvi električni model koji je upravo počeo da se izrađuje na kineskom tržištu, nosi oznaku NEVS 9-3 EV i zasnovan je na starom Saabu 9-3, što je sasvim jasno već na prvi pogled.
Iskorišćeni su dizajn i konstrukcija Saab limuzine, ali je umesto konvencionalnih pogonskih sistema u automobil ugrađen elektromotor i paket baterija.
NEVS nije objavio mnogo detalja o ovom vozilu, ali je kompanija prethodno najavila da će sa punim baterijama 9-3 EV moći da pređe i do 300 km.
Predviđeno je da automobil bude opremljen najsavremenijim tehologijama, kao što su softverski apdejt putem interneta, WiFi hotspot, ali i sistem za filtriranje vazduha, zbog smoga i velikog zagađenja vazduha u kineskim gradovima.
NEVS ima ambiciozne planove kada je reč o ovom modelu i očekuje i očekuje da će godišnja proizvodnja u početku iznositi oko 50.000 vozila, dok bi se kasnije kapaciteti povećali na 220.000 jedinica.
Pogledaj vesti o: Saab













