Izvor: B92, 28.Jan.2009, 03:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Automobili jeftiniji 5-7 odsto
Beograd -- Nakon izmene Zakona o carinskoj tarifi cene automobila biće niže između pet i sedam odsto u odnosu na period kada je carina bila 20 odsto, piše Danas.
Novi cenovnici auto kuća biće objavljeni 2. februara, izjavio je za Danas Milan Belin, direktor kompanije Reno-Nisan Srbija i predsednik Poslovnog udruženja uvoznika vozila.
On ističe da novi cenovnici nisu napravljeni jer uvoznici još nisu dobili zvaničnu informaciju iz Ministarstva finansija >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da li će, shodno najavljenom početku primene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, carine na uvoz automobila proizvedenih u EU biti snižene na 80 odsto nove carine odnosno sa 12,5 na 10 odsto.
"Ono što u ovom trenutku možemo da kažemo na osnovu tumačenja zakona jeste da je carina na uvoz svih putničkih vozila 12,5 odsto. Nove cenovnike objavićemo 2. februara ako budemo znali koje elemente unosimo u cenu", kaže Belin.
On procenjuje da bi prodaja ove godine svakako trebalo da bude bolja ili makar na nivou prošlogodišnje.
"Cene vozila biće niže između pet i sedam odsto u odnosu na period kada je carina bila 20 odsto, ali treba podsetiti da su uvoznici u poslednjih nekoliko meseci nudili popuste koji su daleko premašivali smanjenje carine, zbog čega smo i ranije upozoravali da će stupanjem novih carina na snagu cene zapravo biti više", kaže Belin.
Prelaznim trgovinskim sporazumom predviđena je liberalizacija uvoza proizvoda iz EU u Srbiju u periodu od šest godina. Međutim, nedoumicu kod uvoznika stvara dilema da li su automobili svrstani u grupu veoma osetljivih proizvoda, na koje će carina biti ukinuta pete godine od početka primene sporazuma ili u kategoriju najosetljivijih, čiji će uvoz biti potpuno liberalizovan godinu dana kasnije.
Uvidom u zakon o potvrđivanju Prelaznog sporazuma može se videti da su automobili, ipak, svrstani u grupu veoma osetljivih proizvoda, što znači da će odmah po stupanju sporazuma na snagu carine na uvoz automobila iz EU pasti na 10 odsto, piše Danas.
Već 1. januara 2010. carina bi trebalo da padne na 7,5 odsto, početkom 2011. na pet odsto, da bi 1. januara 2012. carina na uvoz automobila iznosila 2,5 odsto, a prvog dana 2013. trebalo bi da bude ukinuta (ranije je najavljeno da će carina na automobile biti ukinuta već prvog dana 2010. godine).
Ipak, u Prelaznom sporazumu razlika je napravljena kod polovnih automobila sa benzinskim motorom ispod 1.000 kubika i iznad 3.000 kubika i dizelaša iznad 2.500 kubika, koji su svrstani u najosetljivije proizvode, pa će carina na ta vozila pasti na 85 odsto novog nameta odnosno sa 12,5 na 10,6 odsto, što je jedna od cifara koja je takođe pominjana ovih dana u javnosti kao nova carina na vozila iz EU.





