Izvor: B92, 10.Feb.2012, 13:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opel Meriva sa novim motorima
Opel je u ponudu modela Meriva uvrstio dva nova pogonska agregata, dok je u svim 1.4 litarskim benzinskim motorima od sada dostupna i stop/start tehnologija.
Nemački proizvođač je za kupce koji žele da dodatno smanje troškove goriva, ali i zagađenje životne sredine, predstavio Merivu opremljenu 1.4 LPG ecoFLEX motorom koji u sebi kombinuje pogon na benzin i na tečni naftni gas (TNG).
Ovaj turbo-punjeni benzinac razvija 120 ks, a u kombinovanom režimu vožnje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << troši 7,6 litara goriva, uz emisiju CO2 od 124 g/km.
U poređenju sa klasičnim benzinskim motorom iste snage, emisija ugljen-dioksida smanjena je za 15 %, dok upotreba TNG-a smanjuje troškove za gorivo i do 40 procenata.
Opel će takođe ponuditi i Merivu sa 1.7 litarskim CDTI dizel motorom od 110 ks u paru sa šestostepenim automatskim menjačem.
Ovaj motor, iako je za 10 ks jači od prethodnog dizelaša iste radne zapremine, ima emisiju CO2 od 160 g/km, što je za osam grama manje od prethodnika.
Iz nemačke kompanije su saopštili da će od sada sve Merive koje pokreće 1.4 litarski benzinski motor imati ugrađenu stop/start tehnologiju.
Zahvaljujući tom sistemu, u verziji od 120 ks, nova Opel Meriva imaće smanjenu prosečnu potrošnju sa 6,1 na 5,7 litara na 100 km.
U paru sa stop/start dolazi i novi šestostepeni ručni menjač uz čiju pomoć motor dostiže obrtni moment od 200 Nm, što je za 14 % više nego u prethodnoj verziji sa 5-stepenom transmisijom.
Paleta boja nove Merive bogatija je za tri nove nijanse, a u enterijeru su dostupna sedišta iz modela Astra, zajedno sa opcijom podešavanja na šest različitih načina, kao i elektro-pneumatskog prilagođavanja lumbalnog dela naslona na četiri načina.
Vozili smo novu generaciju Opela Meriva.







