Izvor: RTS, 19.Jan.2015, 13:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sprečen šverc arheoloških predmeta
Na graničnom prelazu Horgoš sprečen šverc oko 100 arheoloških predmeta upakovanih u najlonsku kesu.
Predmeti su su pronađeni juče u kombiju marke "mercedes benz", austrijskih registarskih oznaka, kojim je iz Požarevca u Beč putovalo sedam srpskih državljana, prenosi Tanjug.
Na pitanje da li imaju nešto da prijave za >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << carinjenje, carinici su dobili jednoglasan odgovor da se u vozilu ne nalazi ništa sem ličnog prtljaga i namirnica.
Uprkos tome, izvršen je detaljan pregled tokom kog je, na gornjoj levoj polici, pronađeno oko 100 arheoloških predmeta upakovanih u najlonsku kesu.
Takođe je otkriveno 77 metalnih novčića, umotanih u novinsku hartiju, 20 kamenih predmeta sa reljefnim detaljima i pet metalnih predmeta od kojih neki podsećaju na vrh koplja, ukrase za vrata i kopče.
Posle otkrivanja prekršaja vozač je izjavio da je predmete dobio od poznanika u Beču da ih preveze do Požarevca, ali kako ih niko nije preuzeo, odlučio je da ih vrati u Austriju.
S obzirom na to da je reč o specifičnim predmetima, njihovu vrednost će utvrditi nalaz veštaka. Postoji mogućnost da protiv prekršioca, poslastičara iz Požarevca, bude podneta i krivična prijava, navodi se u saopštenju.










