Pobeda Poljske: Stiže Mercedes i vozi 500 mil €

Izvor: B92, 20.Maj.2016, 12:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pobeda Poljske: Stiže Mercedes i vozi 500 mil €

Nemački proizvođač luksuznih automobila Dajmler planira izgradnju fabrike za proizvodnju Mercedesovih motora u Poljskoj.

Investicija je vredna 500 miliona evra, što predstavlja najnoviji korak evropske auto-industrije prema istočnoj Evropi u potrazi za nižim troškovima.

Dajmlerovi planovi za izgradnju nove fabrike, njegovog prvog postrojenja u Poljskoj i tek drugog van Nemačke, usledili su nakon odluka Folksvagena, Fijata i Dženeral motorsa da investiraju u šestu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << najveću ekonomiju Evropske unije. Takođe, ovo je usledilo samo šest meseci posle najave Jaguar Land Rovera da će uložiti milijardu funti u izgradnju nove fabrike u Slovačkoj, koja je postala najveći svetski proizvođač automobila po glavi stanovnika.

Izgradnja novih, energetski efikasnih fabrika s većom stopom produktivnosti u istočnoj Evropi, gde su plate niže, ali je radna snaga neretko jednako ili čak i više kvalifikovana, često je isplativije rešenje za proizvođače automobila od renoviranja starih postrojenja u zapadnoj Evropi.

Od 2000. godine centralna i istočna Evropa bile su jedine veće regije pored Kine koji su povećali svoj udeo u proizvodnji automobila na globalnom nivou, dok se fabrike na tradicionalnim tržištima poput SAD, Francuske i Italije snažno bore da smanje posledice svetske finansijske krize.

Dajmlerova odluka da investira u Poljskoj, koja je nadjačala konkurenciju iz Slovačke, Rumunije i Mađarske, predstavlja znak poverenja u novu desničarsku vladu te zemlje, koja je donekle izazvala zabrinutost kod investitora ističući da će davati prednost domaćem kapitalu i povećati oporezivanje industrija u kojima dominira strani kapital.

Varšava je potvrdila da će takođe obezbediti pomoć države za Mercedesov projekat proizvodnje motora, što je bio Dajmlerov preduslov da nastavi sa realizacijom investicije.
Pogledaj vesti o: Mercedes Benz

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.