
Izvor: NoviMagazin.rs, 30.Sep.2019, 15:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Luksuzni automobili sina afričkog vođe prodati na aukciji u Švajcarskoj za 21 milion evra
Aukcijska kuća u Švajcarskoj prodala je danas za 21,6 miliona evra 25 luksuznih vozila, uključujući ferarije, rols rojse i lamborginije koje su vlasti u Ženevi zaplenile od sina predsednika Ekvatorijalne Gvineje u istrazi pranja novca.
"Zvezda kolekcije, ultraretki Lamborđini Veneo prodat je za 7,6 miliona evra, što je svetski rekord", saopštila je britanska aukcijska kuća Bonams, dodajući da je proizvedeno >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << samo devet primeraka tog vozila, prenosi Frans pres.
Švajcarske vlasti navode da će dobijeni novac će biti dat humanitarnoj organizaciji za pomoć narodu Ekvatorijalne Gvineje, zemlje u centralnoj Africi na obali Atlantskog okeana, bogate naftom i jednoj od nakorumpiranijih zemalja na svetu, po podacima organizacije Transparensi internešnal.
Aukcija je usledila pošto je kancelarija tužioca u Ženevi objavila u februaru da je zaključila slučaj Teodora Ngueme Obianga Mangue, sina dugogodišnjeg predsednika te zemlje Teodora Obianga, i još dvoje ljudi posle istrage o pranju novca i proneveri javnih prihoda.
Švajcarske vlasti zaplenile su kola i naredile zaplenu jahte 2016. godine.
Jahta je oslobođena u postignutom dogovoru objavljenom u februaru prema kome je Ekvatorijalna Gvineja pristala da plati vlastima u Ženevi 1,3 miliona švajcarskih franaka, na ime pokrivanja troškova procedure, saopštila je kancelarija tužioca.
Sin predsednika Ekvatorijalne Gvineje, koji je takođe i potpredsednik zemlje, ima pravne probleme i drugde, navodi Asošiejted pres.
Prošle godine su brazilski zvaničnici saopštili da je 16 miliona dolara neprijavljenog novca i luksuznih satova zaplenjeno od delegacije koju je on predvodio što je moguće bio pokušaj pranja novca proneverenog od vlade te zemlje. Sud u Parizu je 2017. osudio sina predsednika da je proneverio milione dolara javnog novca, mada je taj slučaj u žalbenom postupku.
U postizanju dogovora u februaru tužilaštvo Ženeve je navelo propise prema kojim tužioci mogu da zaključe slučajeve u kojima su osobe pod istragom ispravile štetu ili učinile sve što je moglo da se od njih od čekuje da nadoknade načinjenu štetu.
Istraga je uključila vlasti u SAD, Kajmanskim ostrvima, Francuskoj, Monaku, Danskoj, Holandiji i Maršalskim ostrvima.