Izvor: RTS, 06.Avg.2013, 08:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
U Užicu nigde ‘lada nema
Užice je grad u kotlini što mu leti, iako je na obalama reke, dodaje koji stepen više. Užičani imaju još jedan problem - malo je mesta gde mogu da se okupaju, a da su sigurni da je bezbedno. Izbor je uglavnom da odu van grada.
Prvi, i dugo jedini, bazen u užičkom naselju Sevojno posle tri decenije stalnog rada i drugo leto će ispratiti bez kupača. Posle privatizacije i odlaska pod hipoteku, sada je stanište žaba i zarasta u korov a pokušaji da se otkupi od banke čije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << je vlasništvo su propali. Bio je preskup.
Ne radi ni novi zatvoreni bazen, koji je doduše na trenutak radio - za svečano otvaranje u oktobru.
U međuvremenu, veštačenjem su utvrđeni brojni propusti, pa se stiglo do projekta sanacije. Po završetku papirologije, trebalo bi da počne popravka krova.
Svi troškovi će ići na račun projektanta i izvodjača, naglašava Nikola Maksimović, direktor Direkcije za izgradnju: "Važno je da grad neće ništa plaćati i nadam se da ćemo uskoro otvoriti bazen."
Ono što Užičanima preostaje za osvežavanje tokom leta je gradska plaža.
Može kupanje - ako ne ronite, ne gledate, ne gutate...
Nekadašnje "užičko more" postalo je, posle gradnje akumulacije za vodosnabdevanje, suviše hladno. Osim najsmelijih, građani Užica nemaju gde da se kupaju.
Vodu na plaži jednom sedmično kontroliše Zavod za javno zdravlje. Po dosadašnjim analizama, voda je 3. klase što znači da može da se koristi za kupanje, ali uz mnoga ograničenja i mere opreza.
"Posle kupanja obavezno je tuširanje toplom vodom i sapunom", upozorava dr Olivera Janjić, "da se ne roni, ne gleda u vodi, ne guta, ne zadržava dugo, a sve preporuke se posebno odnose na decu."
Poslednjih godina u Užicu i okolini sagrađeno je nekoliko manjih bazena, uglavnom privatnih, bez mnogo ambicija i kontrole, a ovih dana otvoren je još jedan čiji vlasnici najavljuju ozbiljniji rad.
Cene za korišćenje privatnih bazena su različite, i kreću se od 200 do 500 dinara. Ako se tome doda bar nešto od hrane i pića bez hiljadarke ili više dnevno teško može da se prođe.
Jedino besplatno osveženje na 30 i nešto stepeni su gradske česme. Gradili su ih krajem 19. veka užički trgovci i danas služe istoj svrsi - da ugase žeđ.
rts.uzice@rts.rs
+381 31 513 552
Pogledaj vesti o: Lada



