Izvor: Blic, 24.Jun.2008, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
„Honda“ s pogonom na gorivne ćelije
Pre nedelju dana u Točigi (severno od Tokija) počela je proizvodnja prve serijske „honde" s pogonom na gorivne ćelije. Tehnologija nove generacije dostupna je u limuzini s oznakom „FCX kleriti", a jedan od prvih pet kupaca je poznata glumica Džejmi Li Kertis. Pogonski sistem koristi vodonik za proizvodnju električne energije, koja se skladišti u litijum-jonskim baterijama. S jednim rezervoarom vodonika može da se pređe 620 kilometara, uz nultu emisiju ugljendioksida i maksimalnu brzinu od 160 km/h. Japanska fabrika očekuje plasman od oko 200 vozila godišnje, kao i da nakon tri godine krene u povećanje proizvodnih kapaciteta.
Pogledaj vesti o: Honda











