Opasne letelice na dva točka

Izvor: Glas javnosti, 15.Jul.2008, 08:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Opasne letelice na dva točka

BEOGRAD - Boško Čukić, alijas Roki, menadžer „Harli Dejvidson“ kluba u Beogradu, kaže da postoje dve vrste bajkera - oni koji uživaju u vožnji i oni koji vole da „daju gas“. Prema njegovim rečima, najveći problem je što su od pre nekoliko godina motori sportske konstrukcije na nivou trkačkih motora. Radi se o izuzetno jakim mašinama, bez limitatora brzine.

- To su bukvalno letilice na dva točka, a mogu se kupiti u slobodnoj prodaji. Takve mašine je prosto nemoguće >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << voziti sporo. A sa brzinom proradi i adrenalin, pa čovek u tom trenutku ne razmišlja mnogo o životu. Za razliku od vlasnika sportskih motocikala, ostali bajkeri su mnogo umereniji. Moj otac je bio diplomirani pravnik i ceo život je proveo u odelu s kravatom, a svoje slobodno vreme na motociklu. Samo predrasude iz jeftinih američkih filmova motocikliste predstavljaju kao loše momke. Pa 99 odsto njih su jednostavno normalni ljudi - rekao je Čukić.

KAFE BAJKERI

Na ulicama sve više motorista vozi u papučama, šortsu, majici i bez kacige. Nazivaju ih „kafe bajkeri“, ali oni najčešće nisu svesni rizika kome su izloženi.

- Iako vozim agresivno, ne nosim kacigu. Pre dve godine sam pao i srećom sam lakše povređen, ali se nisam baš opametio. Opet vozim bez kacige i zaštitne opreme - iskren je jedan anonimni vozač „jamahe“.

SKUPA IGRAČKA

Vožnja motora u Srbiji nije nimalo jeftina. Set guma košta od 300 do 1.000 evra, zamena kočionih pločica je 150 evra, novi pogonski lanac i lančanik su oko 200 evra... Pantalone koštaju oko 150 evra, jakna i kaciga po 200, čizme 100 evra...

Originalni delovi za dvotočkaše najpoznatijih svetskih proizvođača papreno su skupi, pa većina bajkera kupuje jeftinije replike sumnjivog kvaliteta. A to je često pogibeljno, pogotovu ako se „štedi“ na delovima za upravljački i kočioni sistem.

On je naglasio da saobraćajne nesreće u kojima učestvuju motoristi nastaju kao rezultat manjka iskustva, greške u proceni vozača i neopreznosti.

- Kod nas će se ovaj problem, nažalost, javljati sve češće i veoma sam skeptičan kada je reč o njegovom rešavanju. Mislim da ga nema... U poslednje vreme sve je više novca, a samim tim i sve više vozila, pa i motora. I taj broj će u budućnosti sve više povećavati. Ništa se mi tu ne razlikujemo od ostalih zemalja u svetu. U Parizu gine jedan motorista dnevno! Tamo 70 odsto poslovnih ljudi voze motore jer ne žele da se voze podzemnom železnicom - dodaje Roki.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.