Izvor: B92, 09.Dec.2010, 09:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Krajsler vraća kredite i pre 2013.
Detroit -- Grupa Krajsler mogla bi da vrati kredite u iznosu od 7,46 milijardi dolara dobijene od američke i kanadske vlade i pre 2013. godine.
To bi omogućilo italijanskom Fijatu da preuzme 51 odsto akcija američke treće po veličini autokompanije.
Izvršni direktor Fijata Serđo Markione, koji je istovremeno i šef američke kompanije, najavio je sredinom septembra da bi Krajsler >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << mogao da krene sa inicijalnom prodajom akcija (IPO) u drugoj polovini 2011. godine.
Fijat želi da poveća svoj sadašnji udeo od 20 odsto deonica Krajslera na 35 procenata u narednoj godini, zahvaljujući ostvarenju ciljeva postavljenih 2009. godine u procesu restrukturisanja posrnule američke firme.
Markione je rekao da želi da unapredi Krajslerovu strukturu kapitala pre IPO, što bi moglo da uključi refinasiranje Krajslerovih dugova SAD i vladi Kanade nastalih uzimanjem kredita čija efektivna kamatna stopa dostiže 20 procenata.
Prema saopštenju Krajslera o finansijskom stanju kompanije u trećem tromesečju ove godine, deo američkog i kanadskog kredita dospeva za naplatu naredne godine, a većina duga stiže u 2017.
Krajsler je izbegao bankrot prošle godine zahvaljujući pomoći američke vlade i italijanskog Fijata, koji je postao vlasnik 20 odsto akcija isporučivanjem najnovije tehnologije izrade manjih i ekološki prilagodjenih vozila.
Pogledaj vesti o: Chrysler









