Fijat plastik: Umesto posla za stalno, dobili otkaze

Izvor: B92, 01.Dec.2018, 13:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fijat plastik: Umesto posla za stalno, dobili otkaze

Preduzeće FIAT Plastic, nekadašnji Magneti Marelli, prekršilo je dogovor sa sindikatom i 19 radnika angažovanih preko agencije.

Umesto da budu zaposleni za stalno, radnici su osstali bez posla.

"Postigli smo dogovor sa menadžmentom preduzeća da se radnici zaposleni preko agencija, među kojima ima i onih koji su u tom statusu i pet godina, prime za stalno, o čemu su i ovi radnici obavesteni i tome su se >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << obradovali. Iznenada, preduzeće je otkazalo potrebu za tim radnicima i svih 19 radnika je ostalo bez posla", objašnjava se u saopštenju sindikata.

U saopštenju koje je potpisao predsednik Samostalnog sindikata u FIAT Plastic Aleksandar Korać navodi se da su radnici zaposleni na neodređeno vreme upućivani na rad u Fijat, dok su u preduzeće dovođeni radnici preko agencija za iznajmljivanje radnika.

Sindikat smatra da je to bio način da se pokuša sa rasturanjem "monolitnosti sindikata" i kazni za prethodne štrajkove.

"Svi radnici upućeni u Fijat su članovi sindikata, a bili su pošteđeni oni koji nisu. Sindikat se ovome suprotstavio, jer smo razumeli da time žele da nas kazne za prethodne štrajkove, osujete moguće štrajkove i zato što nismo hteli da stavimo potpis i da se saglasimo sa dokumentima koje nismo ni pročitali. Dovode se radnici preko agencija koji nemaju pravo da štrajkuju-to je bila njihova vizija", navode u sindikatu.

Sindikat je najavio da će odmah posle povratka sa dugotrajnog odmora na koji su radnici upućeni, u skladu sa zakonima, "odgovoriti u svim segmentima".

"Završena je naša tolerancija na neadkvatne uslove rada, zimi rada u hladnom, a leti po nesnosnim temeperaturama. Ukazujemo na štetnost zapošljavanja preko agencija na iznajmljivanje radnika, jer radnicima u Srbiji mora da se obezbedi dostojanstven rad. Smatramo nedopustivim da preduzeća koja su koristila državne povlastice u Srbiji imaju ovakav odnos prema radnicima", zaključuje se saopštenju.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.