Izvor: S media, 29.Dec.2009, 11:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
98 miliona evra na računu "Fijat automobila Srbija"
Na računu zajedničkog preduzeća "Fijat automobili Srbija" danas bi trebalo da se nadje ulog italijanskog "Fijata" od 98 miliona evra, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja.
Ministarstvo je još u sredu, 23. decembra, ispostavilo nalog za uplatu uloga od 98 miliona evra na račun zajedničkog srpsko-italijanskog preduzeća.
U Beogradu je 23. decembra potpisan Aneks ugovora o zajedničkom ulaganju izmedju Republike Srbije i " >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Fijata", kojim će kragujevačka "Zastava" suštinski postati deo "Fijat Grupe".
Ugovor su potpisali potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije i regionlanog razvoja Mladjan Dinkić, potpredsednik "Fijat grupe" Alfredo Altavila i predsednik Upravnog odbora "Fijat automobili Srbija" Djovani de Filipis.
Ministar Dinkić je tada rekao da je "Fijat" dao nalog za uplatu 98 miliona evra osnivačkog kapitala zajedničkog preduzeća i podsetio da su ranije uplaćena dva miliona evra.
On je dodao da je jedna od novina u Aneksu proizvodnja dva potpuno nova modela automobila koji će biti namenjeni izvozu na evropsko i američko trižište.
Prema njegovim rečima, ugovoreni kapacitet proizvodnje je 200.000 automobila godišnje od čega se, kako je rekao, očekuje oko dve milijarde evra izvoza, a da će Srbiji pripasti jedna trećina tog prihoda.
Ministar je naveo da će oko 80 odsto komponenti za nove modele biti proizvedeno u srpskim fabrikama, čime će se ostvariti visok nivo, kako je rekao, lokalizacije proizvodnje.
Dinkić je podsetio da je lokalna samouprava na Korman polju obezbedila lokaciju za izgradnju industrijskog parka površine 67 hektara koju će i infrastrukturno opremiti.
Potpredsednik "Fijat grupe" Alfredo Altavila najavio je da će polovina osnivačkog kapitala "Fijata", od ukupno 200 miliona evra, biti uplaćena do kraja godine, a preostalih 100 miliona evra tokom 2010. godine.









