Fijat: Punto iz Kragujevca od marta

Izvor: B92, 30.Jan.2009, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fijat: Punto iz Kragujevca od marta

Beograd -- Primena Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU u Srbiji počinje danas. Premijer Mirko Cvetković očekuje kao finalni efekat jeftiniju roba iz zemalja članica EU.

Efekat primene tog dokumenta biće jeftinija roba iz zemalja članica Unije

Vlada Srbije je 16. oktobra 2008. usvojila odluku o početku primene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, koji je trebalo da se stupi na snagu 1. januara 2009. godine.

Premijer Srbije smatra da će finalni >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << efekat primene tog sporazuma sa EU biti jeftinija roba i "proizvodni inputi" koji dolaze iz Unije, za građane i privredu Srbije. On je podsetio da taj sporazum predviđa da Srbija sukcesivno smanjuje carinske stope na uvoz proizvoda iz EU.

Istovremeno, ministarka finansija Diana Dragutinović je navela da vlada nije radila nove kalkulacije u vezi sa budžetskim gubicima koji će nastati zbog primene trgovinskog sporazuma sa EU.

Prema njenim rečima, postoje ranije procene, pravljene kada je rađen Zakon o budžetu, ali se tada računalo da će uvoz biti veći, pa bi i gubici po osnovu carina i PDV-a bili veći. Međutim, najnovija kretanja pokazuju da se uvoz usporava.

U primeni snižavanja carinskih stopa za robu iz EU, centralnu ulogu imaće primena pravila o poreklu robe, pošto nije dovoljno da ona bude uvezena sa teritorije EU, već i njeno poreklo mora biti iz Unije.

Sporazum donosi smanjenje carina

Sporazumom koji je Srbija potpisala sa EU 29. aprila 2008. godine predviđeno je da se u narednih šest godina postepeno uspostavi slobodna trgovina industrijskim i poljoprivrednim proizvodima. Dinamika smanjenja carina u prvoj godini je spora, pošto će smanjenje biti u rasponu od pet do 20 odsto dosadašnjih carina.

Prama prelaznom trgovinskom sporazumu sa EU, u zavisnosti od grupa proizvoda carine će se smanjivati u naredne tri, pet ili šest godina. Na industrijske proizvode carine će biti potpuno ukinute nakon šest godina, dok će na određene poljoprivredne proizvode ostati carine na nivou od 20 do 80 odsto od carina iz 2008. godine.

Domaća industrija će se, kako je ugovoreno, najduže štititi pri uvozu robe koja je na listi "najosetljivijih proizvoda", za koje bi u prvoj godini primene sporazuma carina iznosila 85 odsto sadašnje carinske stope. U drugoj godini carina bi se svela na 70 odsto, naredne godine na 55 odsto, zatim na 40, pa 20 odsto, da bi šeste godine bila ukinuta.

Na slisku "najosetljivijih proizvoda" su traktori manje snage, bicikli, elektične mašine i oprema, motokultivatori, oružje, municija, nameštaj i obuća. U grupi tih proizvoda su i hartija i karton, keramički proizvodi, staklo, gvožđe, čelik, bakar, aluminijum i proizvodi od tih metala.

Za sledeću kategoriju - "veoma osetljive" proizvode - carina bi se postepeno smanjivala četiri godine, i to prvo na 80 odsto, zatim na 60, 40 i 20 odsto, a pete godine bi bila ukinuta. Na toj listi su sapun i razni proizvodi hemijske industrije, plastične mase, prirodna i veštačka krzna, kaučuk i drvo i proizvodi od njih, zatim proivodi od kamena, gipsa, cementa, betona i azbesta, alati, železnički i tramvajski vagoni i igračke.

Za treću kategoriju - "osetljive proizvode" - ukidanje carine je predviđeno u roku od tri godine, a prvo bi se smanjila na 70 odsto, a zatim na 40 odsto sadašnje carinske stope. U toj grupi su so, mineralna goriva i ulja, šeširi i kape, vozila za sneg, golf vozila, kao i merni, kontrolini, precizni, medicinski i hirurški instrumenti i aparati.

Duplo niže carine na automobile

SSP potpisan 29. aprila 2008.

Sporazum o stabilizaciji priduživanju (SSP) Srbije Evropskoj uniji i Prelazni trgovinski sporazum potpisani su 29. aprila prošle godine u Briselu, a ratifikovani su u Skupštini Srbije 9. septembra. Ipak, SSP ne može da stupi na snagu dok ga ne potvrdi Savet ministara EU i Evropski parlament i ne bude ratifikovan u svim državama potpisnicama, članicama EU.

Potpredsednik vlade i ministar ekonomije Mlađan Dinkić kaže da će jedan od najvidljivijih efekata primene sporazuma biti to što će biti duplo niža carina na uvoz automobila, sa dosadašnjih 20 na deset odsto.

Stupanjem na snagu izmena Zakona o carinskoj tarifi carine bi trebalo da budu smanjene na 12,5 odsto, a konačne cene automobila niže od pet do osam odsto. Cenovnici auto kuća, ako bude razjašnjena praktična primena, trebalo bi budu objavljeni početkom februara.

Direktor marketinga kompanije "Verano motors" Jovo Srećo kaže da bi posle uvođenja te mere konačna cena vozila trebalo da bude umanjena za oko šest procenata.

Prema Zakonu o potvrđivanju Prelaznog sporazuma automobili su svrstani u grupu veoma osetljivih proizvoda, što znači da bi već od 1. januara 2010. carina trebalo da padne na 7,5 odsto, početkom 2011. na pet odsto, da bi 1. januara 2012. carina na uvoz automobila iznosila 2,5 odsto, a prvog dana 2013. trebalo bi da bude ukinuta.
Pogledaj vesti o: Fiat Punto

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.