Analitičari: U Kragujevcu i Krajsler?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 13.Nov.2009, 12:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Analitičari: U Kragujevcu i Krajsler?

MILANO - Direktor italijanskog auto-giganta "Fijat" Serđo Markione najavio je da će planove o tome koji će se automobil proizvoditi u fabrici u Kragujevcu objaviti do kraja decembra, prenela je specijalizovana agencija Dau Džons.

"Vozila proizvedena u Srbiji biće namenjena mnogim tržištima, među kojima su istočna i zapadna Evropa, Rusija i Severna Amerika", navodi se u Markioneovom saopštenju objavljenom juče u Torinu, gde je sedište italijanske kompanije.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Agencija podseća da je "Fijat" prošle sedmice objavio plan podele poslova sa američkom grupacijom "Krajsler", prema kome će se "Krajslerovi" modeli prodavati u Evropi.

Agencija ističe da je "Fijatovo" saopštenje objavljeno u danu kada je predsednik Srbije Boris Tadić boravio u Italiji, predvodeći delegaciju svoje zemlje u trodnevnoj poseti, i navodi da će se Tadić danas sastati sa italijanskim premijerom Silvijom Berluskonijem.

"Fijat" je kupio 67 odsto udela u srskom proizvođaču putničkih automobila "Zastava" u septembru 2008. godine, podseća agencija i navodi da je od tada rukovodstvo italijanske kompanije malo govorilo o svojim planovima za fabiku koja ima niže troškove radne snage nego igde u istočnoj Evropi.

Analitičari autoindustrije spekulišu da bi "Fijat" mogao da koristi srpsku fabriku za izradu "Fijatovih" i "Krajslerovih" vozila za izvoz, pre svega u Rusiju, koja ima visoke uvozne dažbine na vozila izrađena u inostranstvu.

Rusija i Srbija imaju sporazum o slobodnoj trgovini, ali se on, kako je za BBC u aprilu izjavio neimenovani ruski ministar, ne odnosi na autmobile aprilu, navodi Dau džons, inače najčuveniji svetski indeks akcija.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.