Samoupravljajući Chevrolet EN-V 2.0

Izvor: B92, 25.Apr.2012, 12:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Samoupravljajući Chevrolet EN-V 2.0

General Motors je na sajmu automobila u Pekingu predstavio koncept Chevrolet EN-V 2.0 – novu, unapređenu verziju mobilnog koncepta sa Svetske izložbe 2010 u Šangaju.

Izvorni koncept EN-V (Electric Networked-Vehicle, električno umreženo vozilo) je električni dvosed razvijen da bi pokazao kako se mogu izbeći problemi kao što su saobraćajne gužve, nedostatak mesta za parkiranje, loš kvalitet vazduha u >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << gradskim centrima i troškovi održavanja u gradovima budućnosti.

Chevrolet EN-V je zamišljen je pre svega kao samoupravljajuće vozilo koje se kreće pomoću GPS navigacije, brojnih spoljnih senzora i tehnologije međusobne komunikacije između samih vozila.

Električni pogon za sada omogućava ovom konceptu autonomiju kretanja od 40 km sa jednim punjenjem baterije, a u General Motorsu (GM) kažu da njihovi dizajneri i inženjeri istražuju niz mogućnosti za pretvaranje koncepta EN-V u stvarnost.

U odnosu na prvobitnu verziju koja je imala dva točka i više ličila na Segway, EN-V 2.0 kreće se poput standardnih automobila na četiri točka, a kabina je nešto veća sa dodatnim prostorom za smeštaj ličnih stvari putnika.

"Koncept EN-V 2.0 koristiće tehnologije poput mobilnog interneta, električnog pogona i telematike kako bi pomogao da se promeni način na koji doživljavamo i koristimo automobile i osigurao održivu budućnost za našu industriju", rekao je na predstavljanju ovog koncepta Kevin Vejl (Kevin Wale) predsednik i izvršni direktor GM Kina grupe.

"Kombinacija senzorske tehnologije, bežične komunikacije i navigacije temeljene na GPS-u predstavlja tehnološki temelj, čiji bi delovi potencijalno mogli da budu prethodnica stvaranja naprednih ličnih transportnih sistema budućnosti", dodao je on.

"Dizajnirali smo Chevrolet EN-V 2.0 tako da ima modularnu konstrukciju, pa naši inženjeri imaju mogućnost stvaranja jednostavnog vozila s ručnim upravljanjem ili složenijeg, potpuno autonomnog i umreženog vozila", objasnio je Vejl.

On je dodao da GM planira da testira prototipove Chevroleta EN-V 2.0 u pilot-projektima širom Kine.

Pročitajte o planovima General Motorsa na polju razvoja samoupravljajućih vozila.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.