Izvor: RTS, 10.Maj.2010, 15:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novo poskupljenje goriva
Od subote gorivo u Srbiji skuplje za 3,8 odsto, ili u proseku 4,2 dinara po litru. Ministarstvo energetike kao razlog navodi cenu nafte na svetskom tržištu, koja je obračunato u dinarima porasla za 6,44 odsto od prethodnog poskupljenja.
Gorivo u Srbiji bi trebalo da od subote poskupi u proseku 4,2 dinara po litru, odnosno 3,8 odsto, najavilo je Ministarstvo za energetiku Srbije.
Maksimalne dozvoljene cene za motorne benzine biće više u proseku za 3,8 dinara po >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << litru, odnosno 3,23 odsto, a za dizel goriva 4,5 dinara po litru, što je poskupljenje od 4,31 odsto, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Maksimalna cena za litar motornog benzina i bezolovnog motornog benzina od 95 oktana biće viša 3,68 dinara i iznosiće 119,42 dinara. Litar evro premijum benzina koštaće 129,69 dinara, što je poskupljenje od 4,3 dinara.
Dizel goriva D-2 moći će da poskupi za 4,04 dinara po litru i nova cena će biti 108,6 dinara.
Cena bezolovnog motornog benzina od 92 oktana biće povećana za 3,55 dinara, tako da će litar tog goriva koštati 117,3 dinara.
Nova cena litra dizel goriva eko 350 biće viša za 4,3 dinara i iznosiće 112,82 dinara. Cena litra eko 50 dizela povećaće se za 4,59 dinara, na 117,79 dinara.
Evro dizel će poskupeti 4,78 dinara i litar će koštati 120,83 dinara. Nova cena litra lož ulja biće veća za 5,13 dinara i iznosiće 90,82 dinara.
Prema navodima Ministarstva energetike, uslovi za promenu cene goriva stekli su se pošto je cena nafte na svetskom tržištu izražena u dinarima u proseku porasla za 6,44 odsto od prethodnog poskupljenja.
Prethodna promena cena goriva na pumpama u Srbiji bila je 10. aprila, u proseku za 1,16 dinara po litru, odnosno za 1,06 odsto.
Vlada Srbije određuje maksimalne dozvoljene cene goriva na srpskom tržištu, a prema novoj uredbi cene se menjaju na 30 dana, ukoliko je promena cene nafte na svetskom tržištu izražena u dinarima bila veća od 3,5 odsto.
Ministarstvo rudarstva i energetike je uputilo novi Pravilnik o cenama na saglasnost Ministarstvu finansija i Ministarstvu trgovine, a nove cene će, po dobijanju saglasnosti navedenih ministarstava, stupiti na snagu po objavljivanju u Službenom glasniku.
Gorivo od subote skuplje za 4,2 dinara
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Maj.2010
BEOGRAD - Gorivo u Srbiji trebalo bi da od subote poskupi u proseku 4,2 dinara po litru, odnosno 3,8 odsto, najavilo je danas Ministarstvo za energetiku Srbije...Maksimalne dozvoljene cene za motorne benzine biće više u proseku za 3,8 dinara po litru, odnosno 3,23 odsto, a za dizel goriva 4,5 dinara...

















