Izvor: B92, 19.Okt.2012, 11:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Niže cene goriva na pumpama
Beograd -- Gorivo na pumpama u Srbiji moglo bi da pojeftini do tri dinara po litru, a neki veći pad cena naftnih derivata može se očekivati krajem ove godine.
Nižim cenama derivata na tržištu u Srbiji doprineće i najavljeni završetak rekonstrukcije rafinerije nafte u Pančevu, rekao je stručnjak za energetiku u Privrednoj komori Srbije (PKS) Ljubinko Savić.
"Kada krene proizvodnja po svim evropskim standardima, smanjiće se uvoz, najviše evrodizela i evropremijum >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i porasti domaća proizvodnja, što će automatski biti uslov za sniženje cena derivata nafte u Srbiji", objasnio je Savić.
Naftna industrija Srbije saopštila je da će od danas sniziti cene goriva, tako da će na pumpama NIS-a benzin - BMB 95 i evro premijum, pojeftiniti za dva dinara po litru, a dizel gorivo - D2 i evro dizel, za dinar po litru.
Cena lož goriva će u maloprodaji biti niža za 1,50 dinara.
Razlozi sniženja su pad kotacija na berzama, pad kursa dolara i sniženje veleprodajne cene, naveo je NIS. Očekuje se da i ostale naftne kompanije snize cene derivata.
Prema analizi Udruženja naftnih kompanija Srbije UNKS od 17. oktobra prosečna maloprodjana cena goriva evropremijum BMB 95 je 1,53 evra, premijuma BMB 95 1,47 evra, a dizela 1,48 evra.
Niže cene goriva na pumpama u Srbiji
Izvor: Kamatica.com, 19.Okt.2012
Gorivo na pumpama u Srbiji moglo bi da pojeftini do tri dinara po litru, a neki veći pad cena naftnih derivata može se očekivati krajem ove i početkom naredne godine, ocenio je stručnjak za energetiku u Privrednoj komori Srbije (PKS) Ljubinko Savić..







