Na stovarištima peleta nema, drva još malo a ugovorene količine uglja kasne

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Okt.2021, 13:49

Na stovarištima peleta nema, drva još malo a ugovorene količine uglja kasne

Talas poskupljenja ne jenjava, a pored ove, zabrinjava i činjenica da pored rekordnih cena ogreva, njega na stovarištima gotovo i da nema. Više je razloga za takvu situaciju, počevši od poremećenog tržišta energenata pa do čekanja poslednjeg momenta kupaca za nabavku. Sada je pitanje koliko će "hladnih“ domaćinstava dočekati zimu, a procene su da se njih čak 40 odsto u Srbiji greje na čvrsto gorivo.

Jedno od snabdevenijih stovarišta u Novom Sadu poluprazno. Drva >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << je tek malo ostalo, peleta nema, kao i uglja i to najtraženijeg-sušeni vreoci iz Kolubare i pored ugovorenih količina.

"Za dva, tri meseca stigla su dva kamiona uglja, a imamo uplaćenih količina, ali ništa ne pristiže, ne smemo više da upisujemo ljude i da garantujemo , a ušlo se već u grejnu sezonu. Preporučujemo alternativu, pljevaljski polukameni, to stiže redovno, a sa sirovim ugljem iz Kolubare isto je problem, prebacili su nas na Kostolac i nadam se da će tu biti malo bolja situacija.

Sa drvima isto ne upisujemo više, slabije stiže, otvorile su se mnoge peletare, nikome se ne isplati više da seče ogrev, npr. „Kronospan“ iz Lapova obrađuje velike količine ogrevnog drveta. Zatim, građa je otišla na 250-300 evra i svi sada seku građu“, kaže Goran Spasojević , komercijalni direktor stovarišta ogreva "Maj-Gor“.

Alternativa za ogrevno drvo u ovom momentu mogu biti briketi i jedna tona menja tri do četiri kubna metra drva, što je gotovo isti trošak, oko 26.000 dinara. Inače, drva su poskupela 10 odsto, pa je tako trenutna cena 7.200, dok su sečena skuplja za 400 dinara. Što se cene uglja tiče, kreće se od devet i po hiljada pa do 15.000 dinara po toni, koliko košta kolubarski sušeni, ali ga nema.

U Srbiji se na čvrsto gorivo greje 40 odsto domaćinstava i pored drva i uglja, sve je traženiji pelet, ne toliko zbog cene, koliko zbog praktičnosti u korišćenju. Kada smo kod komfora potrošača, gas je i dalje bez premca, a uz sve to je trenutno najjeftiniji energent, a struja najskuplji.
Pogledaj vesti o: Cena goriva

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.