Izvor: B92, 22.Okt.2011, 04:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Država rešila da obori cene goriva
Beograd -- U Vladi Srbije ozbiljno razmišljaju da ponovo uvedu neku vrstu ograničenja cena naftnih derivata, koja se primenjivala do 1. januara ove godine.
Regulisanje cena benzina i dizela na pumpama u Srbiji, ponovo bi mogla da preuzme - država.
Time bi gorivo u maloprodaji osim sa stalnim poskupljenjima, moglo da se susretne i sa pojeftinjenjem, jer bi se ponovo vratio sistem usklađivanje domaćih cena derivata sa svetskim cenama nafte.
Cene goriva cele >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ove godine bile su na uzlaznoj putanji, čak i kada je cena derivata na svetskim berzama bila u padu. Na srpskim pumpama ove godine nije zabeleženo nijedno pojeftinjenje.
NEPOTPUNI IZVEŠTAJI
Inspektori tržišne inspekcije su kod 38 uvoznika evro BMB 98, evro premijuma 95 i evrodizela primetili da je najveći broj nepravilnosti bio vezan za količine uvezene nafte. Njihovi izveštaji su često nepotpuni, ne sadrže bitne podatke o objektima gde je vršeno uzorkovanje, način uzorkovanja ili ne sve obavezne parametre propisane standardom i tehničkim propisom. Problem je i što su izveštaje o ovim stvarima izdavale i neakreditovane organizacije.
Po cenama goriva Srbija je proteklih meseci u evropskom vrhu. Naftni derivati na domaćim pumpama su skuplji nego u svim zemljama u okruženju.
Naftaši se pravdaju da na cenu goriva osim događanja na svetskoj berzi utiče i kurs evra, ali i državna zahvatanja koja spadaju u red viših kada je u pitanju benzin, dok su za dizel otprilike ista kao u ostalim zemljama u okruženju.
Nadležni tvrde da su kontrolama pokušali da spreče nezakonitosti u ovoj oblasti, posebno kada je reč o naplati carina, akciza i PDV, ali i zbog zaštite potrošača i učesnika na tržištu naftnih derivata.
Proverava se izdavanje licenci i drugih neophodnih akata za obavljanje delatnosti u ovom sektoru, ali se kontroliše i promet i naplata javnih prihoda.
Tržišni inspektori su u kontrolama doneli četiri rešenja o zabrani prometa zbog neposedovanja licence za obavljanje energetske delatnosti, 11 rešenja o zabrani prometa zbog neposedovanja propisanih isprava koje prate robu u prometu i jedno rešenje kojim je naloženo otklanjanje nepravilnosti.
Podneta su dva zahteva za pokretanje prekršajnog postupka i šest prijava javnom tužilaštvu zbog privrednog prestupa. U ovim kontrolama je van prometa stavljeno 2.574.000 litara raznih vrsta derivata, čija je vrednost 303.792.000 dinara.
















