Izvor: B92, 25.Okt.2013, 10:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li ćemo ikada imati bolje vozače?
Nažalost, kao i sa mnogim drugim stvarima u zemlji, i u vožnju automobila nalazimo se u začaranom krugu jer postoje problemi sa lošim putevima i nesprovđenjem zakona. Ali što je najvažnije, sa nedisciplinovanim vozačima i sa vozačima koji misle da su najpametniji.
Tekst: Nemanja Pantelić, Nenad Ćosić
Takodje, ko uči naše mlade ljude da voze i kako se to u praksi obavlja, veliki je deo problema. Budući vozači ne smeju se obučavati samo da bi položili, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << već kada se jednog dana samostalno nađu za volanom treba da doprinose boljem i bezbednijem odvijanju saobraćaja.
O teškoćama sa kojima se suočavaju auto-škole kada je reč o novom pravilniku koji stupa na snagu u petak 25. oktobra, kao i generalno o stanju u društvu kada je reč o obuci novih vozača već smo pisali na našem sajtu. Iako većina auto-škola još uvek nije ispunila potrebne uslove, moguće je još danas podneti zahtev za dobijanje dozvole za rad.
Sa svoje strane, vlasnici auto-škola tvrde da će novi pravilnik o uslovima koje moraju da ispune zaustaviti obuku vozača, dok ih MUP optužuje za opstrukciju i uzvraća da su imali dovoljno vremena da se pripreme za nova pravila. Ali, šta je sa kandidatima koji se već nalaze u procesu obuke?
Ukoliko zaključno sa petkom ne polože vožnju, kandidati za dobijanje vozačke dozvole moraće da sačekaju između 30 i 60 dana, koliko traje rok da auto-škole koje su podnele zahtev dobiju dozvolu za rad. U auto-školama kažu da nemaju ništa protiv reforme, da su spremni na saradnju, ali i da zahtevi moraju da budu realni.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova, međutim, optužuju auto-škole za opstrukciju i tvrde da su imale dovoljno vremena da se pripeme. Policija navodi i da je od oktobra 2012. do avgusta 2013. godine samo jedna auto-škola podnela zahtev za dobijanje dozvole. U ovom trenutku zahteve je podnelo 30 od ukupno oko 900 registrovanih škola.
Podsećamo, učionica od najmanje 25 kvadrata, kancelarija za administrativne poslove od osam i bar jedno vozilo za svaku kategoriju nisu jedini uslovi za siguran rad. Auto-škole moraju do kraja 2013. godine da imaju licencirane instruktore, predavače i ispitivače. Agenciji za bezbednost saobraćaja samo u prvih deset dana oktobra prijavilo se 250 instruktora, 50 više nego što im se ranije prijavljivalo mesečno.
I u MUP-u i u auto-školama su saglasni u jednom. Većina gradskih uprava nije izašla u susret i obezbedila im prostor namenjen za poligon, koji mora biti tačno propisanih dimenzija. Da bi se problem prevazišao, MUP predlaže da auto-školama bude omogućeno da obuku u narednih godinu dana izvode na prostoru na kojem su to i dosad radile.
Pogledajte video prilog koji je na ovu temu emitovan na TV B92:
Nadamo se da će se pre svega u interesu budućih vozača kao i onih koji su već započeli obuku rešenje problema ubrzo naći. Međutim, da li će se i kako odredbe novog pravilnika i njihovo sprovođenje odraziti na obučenost mladih vozača i bezbednost saobraćaja, odgovor će nažalost dati vreme i statistika.
Pročitajte više o ovoj temi u posebnom tekstu u našoj rubrici Aktuelno.
Da li ćemo ikada imati bolje vozače?
Izvor: B92, 25.Okt.2013
Nažalost, kao i sa mnogim drugim stvarima u zemlji, i u vožnju automobila nalazimo se u začaranom krugu jer postoje problemi sa lošim putevima i nesprovđenjem zakona. Ali što je najvažnije, sa nedisciplinovanim vozačima i sa vozačima koji misle da su najpametniji...Tekst: Nemanja Pantelić,...








