Izvor: Nezavisne Novine, 18.Jun.2015, 22:24 (ažurirano 02.Apr.2020.)
»Bikovima« prijeti fijasko u Austriji
Direktor Red bula Kristijan Horner priznaje da bi njegovi vozači mogli da startaju iz posljednjeg reda na Velikoj nagradi Austrije, koja se vozi u nedjelju.
Ekipa koja je donedavno vladala Formulom 1 ušla je u velike probleme, a iza njih stoji motor Reona. Pokretna jedinica Red bulovih bolida veoma je problematična ove sezone, a uoči trke u Austriji oba vozača, Danijel Rikiardo i Danil Kvajt, potrošila su po četiri motora, dopušteni broj za cijelu sezonu. Za svaki sljedeći >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << korišteni motor prijeti kazna od 10 pozicija unazad u kvalifikacijama, kao i dodatno kazneno vrijeme u trci. To će se dogoditi već na "Red Bul Ringu", domaćoj stazi "crvenih bikova" ove nedjelje. Barem jedan, a možda i oba vozača moraće da posegnu za petim motorom i tako se naći u vrlo teškoj poziciji u trci.
"Moramo računati na to da bismo mogli ostati u zadnjem startnom redu te pokupiti i kazneno vrijeme u trci, ako vozači ne uspiju ući među deset u kvalifikacijama", priznao je Horner.
Nakon debakla u Kanadi, svi u Red bulovom timu su svjesni da će u Austriji biti još teže.
"Relativno dugi ravni pravci i uske krivine najgore je što nam se može događati. U Austriji će nam biti još teže nego u Kanadi", dodao je Horner.
Red bul je ove sezone najbolji bio u sporom Monaku, gdje su Rikiardo i Kvjat završili među šest. Na svakoj bržoj stazi bolidi nekadašnjeg vladara su se mučili, što je izazvalo velike frustracije unutar ekipe. Ipak, Red bulov savjetnik za auto-moto sport Helmut Marko poručuje da bi u drugom dijelu sezone "bikovi" mogli proraditi, pa čak se i popeti na pobjedničko postolje.
I dok se Red bul muči s motorom, vlasnik Formnule 1 Bernin Eklston razmišlja o mogućnosti da u kalendar takmičenja vrati trku u Imoli. Monca ima ugovor s Formulom 1 do 2016. godine, a pregovori su zapeli oko novog. Iako je prošle godine Ekleston tvrdio da će istekom tog ugovora završiti i F1 trkanje u Italiji, koje traje od samog početka F1, čini se da je tvrdokorni Berni omekšao i potpuno promijenio retoriku. Jedna od ideja je prebacivanje trke na Imolu, legendarnu stazu na kojoj su se trke održavale od 1981. do 2006. godine. Iako se Imola nalazi u Italiji pokraj Bolonje, u tom mjestu je vožena Velika nagrada San Marina. Na njoj je sedam puta slavio Mihael Šhumaher, a tragična je bila 1994. godina kada su poginuli Roland Racenberger i Ajrton Sena.
"Želim da Italija zadrži trku po svaku cijenu, ali dok sam se našao s ljudima iz Imole, iz Monce mi se uopšte nisu javili. Želja za spasavanjem VN Italije je tu, ali Monca nema novca. Oni s kojima sam razgovarao nisu mi čak ni tražili još vremena da donesu odluku", otkrio je Eklston i dodao:
"Imola predlaže da se smjenjuje kao domaćin trke sa Moncom. To bismo mogli da napravimo. Želim da Italija ostane u kalendaru. Enco Ferari mi je davno predložio da imamo trku blizu Bolonje i sada opet o tome razgovaramo. Imamo dobre osnove za to".
Nastavak na Nezavisne Novine...






