Server: SAD ne žele ukrajinski scenario za RS, ali ni nezavisnost

Izvor: RTS, 13.Maj.2016, 19:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Server: SAD ne žele "ukrajinski scenario" za RS, ali ni nezavisnost

Nezavisna Republika Srpska značila bi podelu Bosne i Hercegovine, a jedan deo te zemlje bi verovatno postao radikalizovan, što SAD ne žele, ocenio je profesor Univerziteta Džon Hopkins Danijel Server. Istakao je da Srbija ne mora da prizna Kosovo, "već samo da dopusti da Priština bude članica Ujedinjenih nacija", dodavši da je ubeđen da će taj dan doći.
Server je takođe, odbacio tvrdnje medija >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da Vašington promoviše neku vrstu "evromajdana", odnosno ukrajinskog scenarija u Banjaluci.

To je, na konferenciji magazina Njuzvik u Beogradu, ocenio kao besmislicu i netačnu informaciju jer, kako kaže, ne misli da je Amerikance briga za tako nešto.
"Amerikance je bilo briga za Miloševića. Nije ih dovoljno briga da urade tako nešto u Banjaluci", rekao je Server.
Server je naglasio da sutrašnji protest koji je najavljen u Banjaluci ne bi trebalo da preraste u nasilje jer bi se time napravio problem.
Kad je reč o protivljenju SAD eventualnoj nezavisnosti Srpske, Server je ukazao šta bi to praktično značilo: "Ako počnete 'kidanje' Bosne, završili biste sa hrvatskom državom duž južne granice i koncentracijom muslimana u centralnoj Bosni ,koja bi postala islamska zemlja i verovatno radikalizovana", rekao je Server.
Kako je rekao, Amerikanci ne žele radikalizovanu muslimansku državu u BiH, istakavši da to nisu želeli ni za vreme rata.
"Još je vaznije - ni Beograd, ni Zagreb to ne žele", rekao je Server.
Server smatra da Republika Srpska neće postati nezavisna iz mnogo razloga, između ostalog, jer i Srbija ne bi priznala tu nezavisnost, zato što bi, ukoliko bi to učinila, pokvarila odnose sa Vašingtonom i Briselom.
"Vučić se promenio, Srbija na dobrom putu"
Server je istakao da se premijer Srbije Aleksandar Vučić promenio i da je Srbija na dobrom putu.
Na pitanje da li smatra da se Vučić zaista promenio u odnosu na devedesete kada je bio blizak sa liderom radikala Vojislavom Šešeljem, Server je odgovorio da je to "filozofsko pitanje", ali je uveren da je premijer Srbije opredeljen za regionalnu stablinost i evropske integracije.
Kako je naveo, odnos Srbije prema Kosovu i Metohiji i Bosni i Hercegovini je pozitivan i dodao da ima samo komplimente po pitanju normalizacije odnosa Beograda i Prištine.

Govoreći o normalizaciji, Server je rekao da Srbija ne mora da prizna Kosovo, "već samo da dopusti da Priština bude članica Ujedinjenih nacija", dodavši da je ubeđen da će taj dan doći.
Server je takođe istakao da je Srbija na dobrom putu, da ide ka Evropkoj uniji, a kao glavne prepreke naveo je neefikasno sudstvo, slobodu medija i sistem bezbednosti koji bi trebalo da se reformiše.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.