Otkriven spomenik heroju Milanu Tepiću

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Sep.2017, 16:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otkriven spomenik heroju Milanu Tepiću

Spomenik heroju Milanu Tepiću otkriven je danas u Beogradu.

Nakon toga vence su položili ministar odbrane Aleksandar Vulin, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, članovi porodice, predstavnici Vojske Srbije, udruženja za negovanje tradicija oslobodilackih ratova Srbije i građani.

Otkrivanje spomenika i polaganje venaca održano je povodom obeležavanja 26. godišnjice od smrti heroja Milana Tepića.

Tepić je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << rođen u mestu Komlenac kod Kozarske Dubice godine 1951. godine, a poginuo je 29. septembra 1991. u Bedeniku kod Nove Rače. Ne želeći da prepusti neprijatelju veliko skladište oružja i municije, major Tepić digao je u vazduh vojno skladište i sebe.

Ministar Zoran Đorđević rekao je u obraćanju prisutnima da su herojsko delo i svesno podneta žrtva odredili sudbinu majora Milana Tepića, ali u sudbinu mnogih drugih.

"Žalimo jer je Srbija izgubila hrabrog i časnog oficira, uzornog i poštenog građanina i odvažnog vojnika. Njegovo delo veće je od svih nas i nema načina da to bilo ko od nas premeri. Nemerljivo je", poručio je Đorđević.

Naveo je da je major Tepić žrtvujući sebe sprečio smrt nedužnih civila, te da bi sačuvao njihove živote, žrtvovao je svoj.

Novi Sinđelić

O majoru Tepiću govore oni koji su sa njim proveli školske i vojničke dane.

"Pamtim ga kao energičnog, pozitivnog, zanimljivog, mladića, dobrog studenta. Zajedno smo išli na predavanja, družili se polagali ispite, bežali sa časova. Kada sam čuo šta je uradio, znao sam da će održati svoje obećanje", kaže Dragoslav Stanojević, prijatelj Milana Tepića.

Zbog sličnog podviga, majora Tepića poredili su sa resavskim vojvodom Stevanom Sinđelićem. Ulice u više od 20 gradova u Srbiji i Republici Srpskoj nose njegovo ime.

"Takvi heroji ne rađaju se svakog dana. Heroji poput Tepića odredili su karakter i sudbinu čitavog naroda", kaže Đorđević.

Ministar je naveo da je major Tepić hrabro branio kasarnu u Bjelovaru, a kada je shvatio da više ne postoji mogućnost da je odbrani, usled upornog dejstvovanja daleko brojnijih hrvatskih paravojnih snaga, odlučio je da ne dozvoli neprijatelju da dođe do oružja i municije kojim bi dalje ubijali njegove saborce i nedužan narod.

"Ovaj spomenik koji smo otkrili danas ne ukazuje čast samo Milanu Tepiću, njegovoj porodici, već čitavom srpskom narodu. Zahvaljujući ovom spomeniku, Srbija je danas pravednija država, bolja nego što je juče bila. Pravednija, jer je odala priznanje junaku koji to zaslužuje. I bolja, jer je zaštitila istinu o čoveku koji je odlučio da ode u legendu", rekao je Đorđević.

Otkrivanju spomenika prisustvovali su i potpredsednik Skupštine Srbije Verolju Arsić, načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković, kao i brojni prestavnici Vojske Srbije.

Tepić je 19. novembra 1991. godine posthumno odlikovan "za izvanredan podvig u borbi protiv neprijatelja prilikom njihovog napada na kasarnu JNA u Bjelovaru" i proglašen narodnim herojem Jugoslavije.

Spomenika heroju Milanu Tepiću je na uglu ulica Ljutice Bogdana i Kneza Aleksandra Karađorđevića na Dedinju.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.