
Odbojku je izmislio Vilijam Morgan 1896. godine instruktor i sportski direktor Udruženja mladih hrišćana, u gradiću Holioku u državi Masačusets.
Na koledžu Holioku su studirali i odrasli i zaposleni ljudi. Morgan je želeo da im konstruiše novu igru za razonodu i telesno vežbanje. Igra je dobila naziv Mintonete. Pozajmljene su joj neke odlike tenisa i rukometa. Lopta sa kojom se igralo je bila košarkaška, dok je mreža bila teniska i bila je podignuta do visine od 198 cm, igralište je bilo dimenzija kao kod košarkaškog terena.
Nije bilo ograničenja u broju igrača. Postojala je mogućnost izvođenja drugog servisa kao u tenisu. Sedmog jula 1896. godine na koledžu u Springfildu je odigrana prva odbojkaška utakmica. Od tada ova igra i nosi naziv Odbojka. Odbojka se postepeno razvijala i već 1900. godine prvi put je izrađena odbojkaška lopta. Iste godine odbojka se iz Amerike širi dalje u Kanadu a zatim u Kubu, Portoriko, Urugvaj i Brazil.
Na Filipinima je 1916. godine po prvi put korišćeno odbijanje lopte u visokom luku nakon čega je usledio smeč. U Evropi se odbojka prvi put pojavljuje 1917. godine, a 1924. godine se pojavljuje i u tadašnjoj Jugoslaviji. Doneo je Vilijam Vajland, profesor folklora i narodnih sportova iz Oklanda. U Parizu je 1947. godine osnovana Međunarodna odbojkaška federacija. Prvo evropsko prvenstvo za muškarce je održano 1948. godine dok je za žene održano 1949. godine. Prvo svetsko prvenstvo za muškarce je održano 1949. godine dok je prvo svetsko prvenstvo za žene održano 1952. godine.
Posle organizovanja svetskih i evropskih prvenstava je usledio ulazak odbojke u program Olimpijskih igara i to u Tokiju 1964. godine.
U našu zemlju odbojku je doneo gospodin Vilijam Vajland, profesor folklora i narodnih sportova iz Kalifornije. U organizaciji Crvenog Krsta je održao niz predavanja i demonstracija američkih sportova u Beogradu i Novom Sadu. Veruje se da njegov dolazak označava početak odbojke na ovim prostorima, a 1924. godina se smatra za godinu kada je prvi put odbojkaška lopta došla u Srbiju. Odbojkaški sport je bio poznat našoj javnosti i pre ovog događaja, ali javna utakmica sa zvaničnim odbojkaškim pravilima nije mogla biti održana ranije. Pre drugog svetskog rata nije postojalo organizovano takmičenje u našoj zemlji. Odbojka je predstavljala jednu od vežbi i dopunski sport u okviru Sokolskih društava, koja su je u to vreme jedina organizovala. Odbojkaška takmičenja sokolskih društava igrana su po Župama, kao Župska prvenstva. Odbojku su igrali studenti na fakultetima, učenici po višim školama i gimnazijama, kao i članovi gimnastičkih društava. U to vreme odbojka nije zahtevala skupe rekvizite i posebne uslove za pravljenje terena, tako da je ovaj sport bio dosta razvijen i igrao se po plažama, letovalištima i parkovima.
U periodu okupacije između 1941. i 1944. godine odbojka se igrala mnogo aktivno, održavana su brojna takmičenja a sve više sportskih klubova je osnovalo svoje odbojkaške sekcije. Najveći uspeh naših odbojkaša se vezuje upravo za Olimpijadu i osvajanje zlatne medalje 2000. godine u Sidneju. Nakon toga su se ređale medalje a sve naše selekcije su stigle u sam vrh svetske odbojke.
To su kadeti koji su postali dvostruki Svetski šampioni, zatim seniorke koje su se okitile bronzom na Svetskom prvenstvu i postale Evropske prvakinje, kao i seniore dvostruke Evropske šampione.
Srpska odbojka je dočekala i prvu olimpijsku medalju u ženskoj konkurenciji i to srebrnu. Igračice Zorana Terzića su odigrale u Riju turnir za pamćenje i u borbi za zlato morale da pruže ruku Kineskinjama, novim olimpijskim šampionkama. Bio je to napet meč finalistkinja, u kojima je selekcija iz Azije napravila značajno manji broj grešaka.
Srpkinje su osvojile prvi set, došle na dva seta od zlata, ali su nove prvakinje preokrenule utakmicu i pobedile sa tri prema jedan u setovima. Naše srebrne odbojkašice su i pored toga ispisale istoriju, jer su donele našoj zemlji prvu olimpijsku medalju u ženskoj odbojci.
Vikipedija objavila listu najposećenijih članaka u 2023. godini
Fascinantne brojke pregleda popularne internet enciklopedije. Poznata internet enciklopedija Vikipedija objavila je listu najposećenijih članaka u ovoj godini, kao i broj ukupnih pregleda njene englesije koji je prešao 84 milijarde. Najpopularniji članak je bio o ChatGPT-u sa gotovo 49 miliona pregleda, na drugom mestu bio je godišnji spisak umrlih Vikipedije sa 42 miliona pregleda, što predstavlja skok u odnosu na 2022, kada je bio na četvrtom mestu. Na trećem mestu sa 38 miliona pregleda...
Izvor: Luftika.rs, 08.Dec.2023, 20:05
Brazil razbio Argentinu
Dueli Brazila i Argentine uvek i u svakom sportu izazivaju mnogo pažnje, pa tako i kada je u pitanju ženski rukomet.. Dve južnoameričke selekcije su se sastale u drugom kolu druge faze Svetskog prvenstva za rukometašice i Brazilke su bile veoma ubedljive rezultatom 33:19 (16:7). One su krenule serijom 3:0, pa 7:2 i ekspresno se odlepile, ne ostavljajući nikakvu šansu ljutim rivalkama. Brazil je stigao do četiri boda i uključio se u borbu za plasman...
Izvor: B92, 08.Dec.2023, 18:47
Bregar: Moramo biti fokusirani i agresivni svih 60 minuta
Selektor ženske rukometne reprezentacije Srbije Uroš Bregar izneo je očekivanja pred duel sa Nemačkom u drugoj fazi Svetskog prvenstva.. Rukometašice Srbije poražene su juče od selekcije Poljske rezultatom 22:21 u meču prvog kola Treće grupe druge faze takmičenja na SP. Srbija je ovim porazom izgubila sve šanse za plasman u polufinale SP. Bregarje istakao da se Nemice trude da igraju brz rukomet. "Igraju čvrstu odbranu sa fizički...
Izvor: B92, 08.Dec.2023, 17:23
Došle na SP, pobegle iz reprezentacije zbog surovog života
Reprezentacija Kameruna na Svjetsko prvenstvo u rukometu za žene stigla je sa smanjenim sastavom.. Ispostavilo se da su nestale dve igračice te reprezentacije, iako su doputovale u Francusku. Njih dve su napustili trening kamp u potrazi za boljim životom. Bendikte Manja Ambasa i Marijan Batamag su nestale tokom boravka u trening kampu reprezentacije u Francuskoj pred početak Svetskog prvenstva. . "Video sam izveštaje da su dve igračice...
Izvor: B92, 08.Dec.2023, 15:20
Šok u grupi Srbije na Svetskom prvenstvu
Rukometašice Japana iznenadile su Dansku u Herningu (27:26) u okviru prvog kola druge faze Svetskog prvenstva.. Vicešampionke Azije bile su bolje od srebrnih rukometašica sa Evropskog šampionata i tako domaćina ove planetarne smotre "saplele" u borbi za četvrtfinale. Junakinja u selekciji Japana bila je Macumoto koja je na tri sekunde pre kraja postigla gol za pobedu. Danska je bolje počela susret, ali su Japanke ubrzo preuzele vođstvo, tokom drugog...
Izvor: B92, 07.Dec.2023, 23:04
Nemačka na korak do četvrtfinala, Mađarska ispred CG i Hrvatske
Rukometašice Nemačke pobedile su Rumuniju (24:22) u prvom kolu druge faze Svetskog prvenstva.. Nemice su tako ostale maksimalne, imaju šest bodova i nalaze se na korak od plasmana u četvtfinale planetarne smotre. Rumunija je ostala na dva boda i ukoliko Danska savlada Japana, izgubiće svaku šansu da se nađe u nokaut fazi. Najefikasnija na meču bila je Bučeski sa osam golova, dok su kod Nemica po četiri postigle Dol i Lot. U istom terminu,...
Izvor: B92, 07.Dec.2023
Srbija na Svetskom prvenstvu u plesu osvojila 11 medalja
Reprezentacija Srbije osvojila je 11 medalja - tri zlatne, pet srebrnih i tri bronzane na šampionatu sveta u belgijskom gradu De Pane.
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Dec.2023