Tadić: Brže evrointegracije, otkrivanje Mladićević jataka

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Maj.2011, 11:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Tadić: Brže evrointegracije, otkrivanje Mladićević jataka

BEOGRAD -

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je britanskim medijskim mrežama da Srbija, posle hapšenja Ratka Mladića, želi da ubrza nastojanje da uđe u Evropsku uniju i najavio da će biti pokrenuta istraga o otkrivanju osoba, pre svega u vojsci i policiji, koje su pomagale Mladiću da godinama izbegava hapšenje.

U odvojenim intervjuima za britansku agenciju Rojters i medijski servis >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Bi-Bi-Si (BBC), Tadić je najavio nastavak potrage za preostalim haškim optuženikom Goranom Hadžićem, ali i istragu za utvrđivanje ko je iz državnih struktura pomagao Mladiću da se krije godinama.

Uskoro i Hadžić

Tadić je Rojtersu rekao da Srbija posle hapšenja Mladića želi da se usredsredi na hapšenje Hadžića, kao i da se obračuna s organizovanim kriminalom i korupcijom.

"Nakon Mladićevog hapšenja uveren sam da ćemo rešiti i slučaj Gorana Hadžića... ali i da ćemo moći da prebacimo veći deo sredstava sa potrage za ratnim zločincima na borbu protiv organizovanog kriminala", naveo je predsednik Tadić.

On je izrazio uverenje da će Srbija "zadati smrtonosan udarac organizovanom kriminalu i korupciji do kraja mandata ove administracije", dodajući da se pravosudni i bezbednosni sistem Srbije ubrzano reformišu i razvijaju.

Oslobađanje demona prošlosti

Tadić nije želeo da govori o detaljima akcije hapšenja Mladića, ali je naveo da je "verovatnoća hapšenja bila veoma velika i to se konačno i desilo".

"Mi želimo da se oslobodimo balasta i demona prošlosti", kaže Tadić i dodaje da je Mladićevo hapšenje "preduslov za istinsko i iskreno pomirenje u regionu".

U intervjuu za britanski Bi-Bi-Si (BBC), predsednik Srbije je najavio je da će istraga u slučaju ratnog lidera bosanskih Srba i haškog optuženika Ratka Mladića biti proširena na otkrivanje osoba, pre svega u vojsci i policiji, koje su mu pomagale da svih prethodnih godina izbegne hapšenje.

Navodeći da je Mladić godinama bio u mogućnosti da računa na podršku "nekih ljudi u državnom sistemu", Tadić je naglasio da će u istrazi pažnja biti usmerena na svaku pomoć koju je Mladić mogao da ima u okviru srpske vojske i policije.

"U narednih nekoliko dana imaćemo kompletiranu sliku onoga što se dešavalo u poslednje dve i po godine, šta više, u poslednjih 16 godina (...) I za nas će to biti veoma, veoma važno", kazao je Tadić.

Sud za zaštitnike

Predsednik Srbije je rekao i da je general Mladić u početku uživao značajnu podršku zvaničnika Miloševićevog režima, koja je oslabila pošto je on 5. oktobra 2000. godine svrgnut sa vlasti.

Tadić je kazao da će svakome ko je štitio Mladića biti suđeno i dodao da će bivši komandant Vojske Republike Srpske biti izručen Hagu bez obzira na žalbu koju će uložiti njegovi branioci.

Prema Tadićevim rečima, napori na pronalaženju bivšeg vojnog komandanta bosanskih Srba pojačani su kada je on postao predsednik 2004. godine, ali ih je, kako je rekao, često remetila Mladićeva raširena porodica.

"On je imao mnogo, mnogo rođaka, ne samo u Srbiji, već takođe i u drugim zemljama regiona - u Bosni i Hercegovini, Makedoniji i drugim zemljama", rekao je Tadić i istakao da je to stvaralo teškoće u istrazi Mladića.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija,   Uhapšen Ratko Mladić

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.