Hag
Hag

Međunarodni krivični sud je međunarodni sud sa sedištem u Hagu, osnovan Rimskim statutom koji je stupio na snagu 1. jula 2002. godine.
Međunarodni krivični sud predstavlja telo nadležno za suđenja za međunarodna krivična dela počinjena na teritoriji ili od strane državljana država koje su pristupile sudu.

Međunarodni krivični sud za Bivšu Jugoslaviju MKSJ je osnovan rezolucijom 827 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 25. maja 1993. godine u vreme kršenja međunarodnog humanitarnog prava počinjenih na području Bivše Jugoslavije od 1991. godine. To je bila reakcija po Un na pretnju međunarodnom miru i sigurnosti koju su izazvala ova teška kršenja humanitarnog prava. MKSJ sankcioniše zločine počinjene na teritoriji bivše Jugoslavije i ima nadležnost nad privatnim licima, statut pravi razliku između službenih i radnih jezika suda. Službeni jezici su engleski, arapski, francuski, kineski, ruski, i španski.

Na njima se objavljuju presude suda kao i druge bitne odluke koje donosi sud. Radni jezici suda su engleski i francuski. Uz odobrenje suda može se na zahtev stranke u postupku odobriti da stranka koristi neki drugi jezik.

U stvarnu nadležnost suda spadaju: teške povrede Ženevskih konvencija iz 1949. godine, kršenja zakona i običaja rata, genocid, zločini protiv čovečnosti. U skladu sa svrhom rezolucije kojom je MKSJ osnovan njehova misija ima četiri delovanja: dovesti pred lice pravde osobe odgovorne za kršenja međunarodnog humanitarnog prava, obezbediti pravdu žrtvama, obeshrabriti dalje činjenje zločina, sprečiti revizionizam, doprineti ponovnom uspostavljanju mira i podsticati pomirenje na području bivše Jugoslavije.

MKSJ se sastoji od tri jedinice: Sudskih veća, Tužilaštva, i Sekretarijata. Sudska veća imaju šesnaest stalnih sudija i najviše u bilo kojem datom momentu, generalna skupština ujedinjenih nacija bira šesnaest stalnih sudija na mandat od četiri godine.

Oni mogu biti ponovo izabrani. Sudije ad litem se angažuju iz grupe od 27 sudija. Njih takođe bira Generalna skupština Un, na mandat od četiri godine.
Sudija ad litem može obavljati funkciju u MKSJ samo nakon što ga na tu funkciju postavi Generalni sekretar Un na predlog predsednika Suda, i to kako bi učestvovao u vođenju jednog ili određenih pretresa u periodu od tri godine. Sudije su raspoređene u tri pretresna veća i jedno žalbeno veće i svako pretresno veće se sastoji od troje stalnih sudija. Pretresno veće može biti podeljeno na mešovite odeljke sa po tri sudije. Žalbeno veće se sastoji od sedam stalnih sudija i to pet stalnih sudija MKSJ, i dvoje stalnih sudija Međunarodnog suda za Ruandu.

Ovih sedam sudija čine žalbeno veće MKSJ. O svakoj žalbi raspravlja i odlučuje pet sudija. Sudije predstavljaju glavne pravne sisteme sveta i njihove se kvalifikacije nadopunjuju. Sudije slušaju svedočenja i pravna izlaganja, odlučuju o krivici ili nevinosti optuženog i određuju kazne. Stalne sudije imaju i važne regulativne funkcije oni pripremaju i usvajaju pravne instrumente koji regulišu funkcionisanje suda, kao što je pravilnik o dokazima i postupcima.

Sekretarijat je odgovoran za administrativne poslove i podršku radu sudskih veća, uključujući prevođenje dokumenata i simultano prevođenje tokom suđenja. Tužilaštvo po definiciji radi nezavisno od Saveta bezbednosti, bilo koje države ili međunarodne organizacije ili bilo kojih drugih organa MKSJ. Ovde se nalazi i Haška akademija za međunarodno pravo.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Alijansa ostaje izrazito fokusirana na Bosnu i Hercegovinu

Alijansa ostaje izrazito fokusirana na Bosnu i Hercegovinu

HAG/BEOGRAD - Radmila Šekerinska, zamenica generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea, rekla je i da alijansa ostaje izrazito fokusirana na Bosnu i Hercegovinu i ponovila da neće dozvoliti bezbednosni vakuum u toj zemlji. ``Nastojimo da podržimo bezbednost Bosne...

Izvor: Beta Video, 27.Jun.2025, 14:23

Detaljnije >>

NATO, a naročito KFOR, ima dobru saradnju i komunikaciju sa srpskim oružanim snagama

NATO, a naročito KFOR, ima dobru saradnju i komunikaciju sa srpskim oružanim snagama

HAG/BEOGRAD - Zamenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska je navela da NATO, a naročito KFOR, ima dobru saradnju i komunikaciju...

Izvor: Beta Video, 27.Jun.2025

Detaljnije >>

NATO više puta pozvao Srbiju da procesuira odgovorne za događaje na Kosovu 2023. godine

NATO više puta pozvao Srbiju da procesuira odgovorne za događaje na Kosovu 2023. godine

HAG/BEOGRAD - Zamenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska je rekla da je NATO više puta pozvao Srbiju da procesuira odgovorne za događaje na Kosovu 2023....

Izvor: Beta Video, 27.Jun.2025

Detaljnije >>

Alijansa podržava zemlje da same suvereno biraju svoj put i da poštuje njihov izbor

Alijansa podržava zemlje da same suvereno biraju svoj put i da poštuje njihov izbor

HAG/BEOGRAD - Zamenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska je odgovarajući na pitanje o budućnosti odnosa dve strane i eventualno članstvo...

Izvor: Beta Video, 27.Jun.2025

Detaljnije >>

Neka se zna ko je gazda Holandska kraljica ismevala Trampa?! Kamera je uhvatila u nezgodnom trenutku, snimak zapalio mreže (VIDEO)

"Neka se zna ko je gazda" Holandska kraljica ismevala Trampa?! Kamera je uhvatila u nezgodnom trenutku, snimak zapalio mreže (VIDEO)

Američki predsednik Donald Tramp došao je u Hag kako bi prisustvovao NATO samitu juče tokom dana, a imao je obaveza i sa kraljevskom porodicom.

Izvor: SrbijaDanas.com, 26.Jun.2025, 21:28

Detaljnije >>

Tramp doputovao na samit NATO

Predsednik SAD Donald Tramp doputovao je danas u Hag, na dvodnevni samit NATO, tokom kojeg će se sastati sa drugim liderima Alijanse.

Izvor: NoviMagazin.rs, 24.Jun.2025, 21:22

Detaljnije >>

Vučić optužio studente da su izručili Miloševića na Vidovdan iako oni tada nisu bili ni rođeni

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić optužio je studente u blokadi da su izručili bivšeg predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića u Hag na Vidovdan.

Izvor: Danas, 21.Jun.2025, 08:53

Detaljnije >>