
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 14.Nov.2017, 18:48 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vršac: Javni čas o bezbednosti u saobraćaju
U Poljoprivrednoj školi Vršac, u okviru projekta "Bez bezbednosti nema mladosti", održan je javni čas na temu bezbednog učestvovanja u saobraćaju, povodom Dana sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda. Predavači su bili predstavnici Agencije za bezbednost saobraćaja RS, Saveta za bezbednost saobraćaja grada Vršca, Odeljenja saobraćajne policije PS Vršac i Saveza paraplegičara i kvadriplegičara Srbije, koji su saobraćajne nezgode preživeli uz trajni invaliditet kao posledicu. >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
O svemu što su čuli tokom Javnog časa na temu bezbednog učestvovanja u saobraćaju, organizovanog povodom Dana sećanja na žrtve saobraćajnih nezgoda, učenici će među sobom pričati još dugo, jer su iz sale izašli pod utiscima. Naučili su, kažu, mnogo, o tome šta ne treba da rade da ne bi prošli kao oni koji više nisu među nama.
"Moramo da vežemo bezbednosne pojaseve, da ne pričamo telefonom, ili sa saputnicima... Na ovakvim predavanjima možemo da čujemo i kako su drugi prolazili, i da ne treba i mi tako da radimo. Evo sada smo imali dve nepokretne osobe u kolicima, oni su nam ispričali šta su oni radili i kako su zbog toga prošli", objasnio nam je Uroš Petrović, učenik Poljoprivredne škole.
Na pitanje da li mladi dovoljno poštuju saobraćajna pravila, odnosno zbog čega to ne čine dovoljno, njegov drugar Srđan Stojiljković kaže da ima i onih koji ih poštuju, i onih koji to ne čine.
"Ipak bi trebalo svi da ih poštujemo. Najčešće mislimo – neće meni ništa da se desi, i onda dođe do saobraćajne nesreće", dodao je Srđan.
Ovaj Javni čas Poljoprivredna škola Vršac je organizovala u okviru projekta "Bez bezbednosti nema mladosti", koji realizuje u saradnji sa Tehničkom školom Sava Munćan iz Bele Crkve.
Svojim ličnim pričama, mlade su sa posledicama nepoštovanja saobraćajnih propisa direktno upoznali članovi Saveza paraplegičara i kvadriplegičara Srbije.
"Ja sam nastradao sa nepunih osamnaest godina, vozeći automobil velikom brzinom, pritom nisam imao vozačku dozvolu, i to u momentu kada sam pokušao da preteknem druga. Automobil je sleteo s puta, prevrnuo se, i od nas pet u vozilu, nas trojica smo ispali iz automobila i zadobili teške povrede", ispričao je učenicima Slaviša Savić, član Saveza paraplegičara i kvadriplegičara Srbije, koji je već 24 godine u invalidskim kolicima.
Savet za bezbednost saobraćaja Grada Vršca, takođe je u svojim aktivnostima usmeren je na edukaciju mladih, jer su oni, posle dece, najugroženija kategorija u saobraćaju, i čine 35 odsto od ukupnog broja stradalih na ovoj teritoriji.
Projekat je podržala i Agencija za bezbednost saobraćaja, čiji je predstavnik ovom prilikom istakao da su najčešći uzroci stradanja mladih u saobraćaju neprilagođena brzina, nekorišćenje sigurnosnog pojasa, korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje i alkohol.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...