Partizan srušio šampionski tim Zvezde na startu Lige

Izvor: Sportski Žurnal, 20.Okt.2013, 20:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Crvena zvezdaPartizan Vizura 0:3 (32:34, 22:25, 23:25)
Dvorana: SC „Šumice“ u Beogradu. Gledalaca: 300. Sudije: Predrag Balandžić (Beograd) i Dejan Rogić (Užice). Trajanje meča: 93 minuta.
CRVENA ZVEZDA: Okolić 6, Stoković, Perić, Stoilović 10, Gmitrović, Koprivica 8, Milutinović 7, Jovanović, Petković 27, Jovanović, Buculjević 1, Vujić (libero). Trener: Duško Nikolić.
PARTIZAN VIZURA: Lopar 5, Kostić 2, Palibrk, Steljić, Mrdak 26, Majstorović 6, Rajković (libero), Jokanović, M. Nikolić 14, P. Nikolić 10, Jevtić (libero), Popović. Trener: Milan Đuričić.
(FOTO: N. Negovanović)
U prvom večitom derbiju u sezoni Partizan je bio bolji od Crvene zvezde. Iako su crno-beli do pobede stigli posle samo tri seta, bilo je prilično mnogo uzbuđenja, a na kraju je slavio tim koji je imao više raspoloženih igrača i koji je to koristio u neizvesnim završnicama setova.
Sva lepota odbojke viđena je u prvom periodu. Dva odlično selektirana tima, sjajno vođena od strane Duška Nikolića i Milana Đuričića uhvatila su se u klinč, u kojem se bolje snašao Partizan. Uspeli su crno-beli sredinom seta da dođu do tri poena prednosti (12:9), nedugo potom bilo je i „plus četiri“ (14:10).
Vodili su gosti i sa 16:12, bilo je i 18:14, a tada je usledila fantastična serija Crvene zvezde, koju ni tajm-autom pri rezultatu 18:17 Đuričić nije uspeo da preseče. Crveno-beli su čak preokrenuli i poveli sa 20:18, a istu razliku su zadržali sve do 22:20. Nije to bio kraj otpora Partizana.
Naprotiv, stigli su do prve set lopte (24:23), propustili su potom još pet, a kako to obično biva u ovakvim setovima priliku dobije i rival. Uspela je Zvezda da povede sa 31:30 i dođe do svoje prve set lopte, ali je potom propustila još jednu priliku (32:21). Izdržao je Partizan taj pritisak, stigao i do sedme šanse za osvajanje prvog seta i napokon u tome uspeo – 34:32.
Na krilima dobijenog prvog Partizan je sjajno ušao u drugi period. Odmah su crno-beli napravili razliku (4:0), a kad su na drugom tehničkom tajm-autu stigli i do „plus pet“ jasno je bilo da će Crvena zvezda imati dosta muke ne bi li preokrenula. Uspeo je aktuelni šampion da priđe na dva poena minusa (23:21), ali to je bilo sve, Partizan je duplirao vođstvo – 25:22.
Usledio je set u kojem je Crvena zvezda prokockala ogromnu razliku i šansu da u ovom meču učini nešto više. Vodili su crveno-beli sa 8:2, ali je posle prvog obaveznog predaha Partizan zaigrao sjajno. Polako su izabranici Milana Đuričića topili prednost velitog rivala.
Zvezda je vodila sve do 22:20, a prvo izjednačenje usledilo je tek pri rezultatu 23:23. I tada je bilo jasno ko je u ogromnoj psihološkoj prednosti. Bio je to Partizan, koji je vodio sa 2:0 i koji je sustigao ogroman deficit. Odmah su crno-beli stigli do prve set-meč lopte (24:23) i odmah su je iskoristili za najdražu pobedu, protiv Crvene zvezde – 25:23.
Bio je ovo i „revolveraški“ okršaj dvojice korektora, na kraju je Petković nanizao 27, a Mrdak 26 poena. Ipak, Partizanov prvotimac je imao bolju realizaciju napada. Sjajan je bio i Petar Nikolić, sa sedam blokova, jedan manje nego oba Zvezdina srednjaka (Milutinović i Okolić po četiri).