Makedonija pred referendumom, da li će građani prihvatiti novo ime

Izvor: RTS, 22.Sep.2018, 19:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Makedonija pred referendumom, da li će građani prihvatiti novo ime

Sledećeg vikenda, građani Makedonije glasaju na referendumu o Sporazumu o imenu države koji su, pre tri meseca, potpisali Skoplje i Atina. Posle referenduma, Makedoniju čeka promena Ustava, za koji vladajuća koalicija, za sada, nema potrebnu većinu. Nema je ni vladajuća koalicija u Grčkoj, čiji bi parlament, početkom sledeće godine, trebalo da ratifikuje Sporazum. Da li će dugo čekani dogovor biti primenjen u praksi? >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
"Da li ste za članstvo u EU i NATO-u sa prihvatanjem Sporazuma Republike Makedonije i Republike Grčke?" To je pitanje o kojem će se, 30. septembra, izjašnjavati građani Makedonije.

Portparol Vlade Mile Bošnjakovski naglašava da je put Makedonije – put u EU i NATO. "Sporazum nam daje tu mogućnost i sve ankete koje se sprovode u ovom momentu pokazuju da je većina građana za ulazak Republike Makedonije u Uniju i NATO", kaže Bošnjakovski.
Da bi referendum uspeo, na njega treba da izađe 50 odsto upisanih birača, plus jedan.
Iako se spekulisalo da će pozvati na bojkot referenduma, najveća opoziciona partija u Makedoniji poziva građane da glasaju po svojoj savesti, iako nezadovoljna što referendumsko pitanje, kako kažu, sadrži tri pitanja.
"Kao kada bi vas pitali na referendumu da li ste za to da u Makedoniji imamo 1.500 evra prosečnu platu i da vam svakog meseca država plaća račun za električnu energiju, podržavajući u isto vreme dogovor s Grčkom", rekao je predsednik VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski.
Skoplju i Atini je trebalo 27 godina da se dogovore o imenu Makedonije, odnosno da njen zvanični naziv bude Severna Makedonija.
Teški zadaci i pred Grčkom
Međutim, i jednu i drugu zemlju tek čekaju teški zadaci, za koje, za sada, nemaju potrebnu većinu.
Makedoniju – da do kraja godine promeni Ustav, a grčki parlament da početkom 2019. ratifikuje Sporazum.
Jorgos Kumucakos iz opozicione Nove demokratije kaže da će Vlada očigledno imati poteškoća u vezi s ratifikacijom. "Međutim, to je problem Vlade, a ne opozicije, koja ima jasan stav: nismo saglasni sa Sporazumom", poručio je Kumucakos.
Jorgos Katrugalos, alternativni šef diplomatije Grčke, ističe da je ovo velika istorijska šansa koju ne treba propustiti. "Siguran sam da je nećemo propustiti, jer bi upravo neuspeh ratifikacije Sporazuma predstavljao znatno nazadovanje", kaže Katrugalos.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Da li će građani Makedonije prihvatiti novo ime?

Izvor: Vesti-online.com, 23.Sep.2018, 11:15

Sledećeg vikenda, građani Makedonije glasaju na referendumu o Sporazumu o imenu države koji su, pre tri meseca, potpisali Skoplje i Atina. Posle referenduma, Makedoniju čeka promena Ustava, za koji vladajuća koalicija, za sada, nema potrebnu većinu. Nema je ni vladajuća koalicija u Grčkoj, čiji...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.