
Izvor: S media, 17.Jun.2009, 22:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Promene zvaničnih pravila odbojke
Ako na odbojkaškim utakmicama vidite da se igrač "upecao" na sredini ili u donjem delu mreže, a igra se nastavlja – ne brinite, sve je ok: i vi ste dobro videli, ali su i sudije u pravu!
Naime, na međunarodnim takmičenjima od 1. januara 2009. primenjuju se nova pravila odbojke, koja su usvojena na prošlogodišnjem Kongresu FIVB. Nov tretman "pecanja", tj. nedozvoljenog dodira mreže, samo je jedna od novina u odbojkaškim pravilima, koja se u velikoj većini evropskih liga >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << – u našoj takođe - nije primenjivala tokom sezone 2008/2009.
Odbojka je igra koja je u prethodnih nekoliko decenija doživela najdinamičnije promene pravila igre u poređenju sa ostalim sportovima. FIVB je 2000. godine lansirao slogan koji je osnovni princip na odbojkaškim utakmicama svih rangova i na svim kontinentima: "keep the ball flying" - ili, kako bismo mi otprilike rekli: "neka lopta leti".
Drugim rečima, sve u odbojci – pa i promene pravila igre – podređeno je tome da se igračima omogući da pokažu sve što znaju, a gledaocima da što više uživaju u lepoti igre. Da ukratko opišemo najvažnije promene i pojašnjenja Pravila igre, koje su najzanimljivije za igrače, trenere i gledaoce:
- Dodir mreže – "pecanje"
Od sada će se greškom smatrati samo ako igrač/igračica prilkom akcije odigravanja dodirne gornju belu traku na mreži (široka je 7 cm) i deo "antene" iznad mreže, ili ako svojom akcijom dodira mreže ometa protivnika. To važi i za blokere i za smečere.
Drugim rečima, više nije greška, npr: ako bloker pri odrazu za blok dodirne donji i srednji deo mreže: ako bloker prilikom doskoka stomakom zakači sredinu mreže ili donju ivicu mreže: ako smečer posle smeča rukom zakači deo mreže ispod gornje trake (7 cm); ako tehničar prilikom dizanja lopte laktom zakači sredinu mreže, itd.
"Pecanje" će biti dosuđeno i ako se igrač prilikom odigravanja lopte posluži mrežom kao osloncem.
- Prelaz srednje linije terena
Od sada će sudije prekidati igru samo ako je igrač/igračica prešao srednju liniju celim stopalom (celim stopalima).
Prelazak srednje linije ostalim delovima tela iznad stopala je dozvoljen, ali pod uslovom da to ne ometa igru protivnika. Dakle, igra se neće prekidati ako je igrač prilikom spasavanja lopte prešao srednju liniju kolenom, butinom, rukom, leđima, prsima, itd – pod uslovom da pritom ne ometa protivnikovu igru.
- Dodir lopte prilikom blokiranja
Blokiranje je akcija igrača u blizini mreže kojom se lopta, koja dolazi sa protivničke strane, presreće izdizanjem iznad gornje ivice mreže, bez obzira na kojoj se visini dodirne lopta.
Drugim rečima: ako su blokerove ruke prilikom blokiranja iznad gornje ivice mreže, a lopta tokom te njegove akcije, ali u istom pokretu tela, dodirne deo tela koji je ispod gornje ivice mreže (glavu, trup, čak i nogu!) – taj dodir sa loptom ispod gornje ivice mreže smatraće se blokom i njegova ekipa će imati pravo na još tri odigravanja lopte.
- Zamene igrača
Postupak zamene igrača je pojednostavljen i ubrzan, imali smo prilike da ga vidimo tokom Svetske lige 2008: sada će igrači-zamene po završetku prethodnog nadigravanja, držeći u ruci tablicu sa brojem igrača koji će napustiti teren, jednostavno prići zoni za zamene (prostor ograničen zapisničkim stolom i produžetkom linije napada) i time će početi proces zamene. Isto važi i za višestruke zamene, uz napomenu da igrači ne smeju biti u trenerkama.
Dakle, treneri više ne koriste sirenu i znak rukom da bi zatražili zamenu igrača. Njihovo je samo da na vreme signaliziraju igraču da se spremi. Na ovaj način izbegnut je najveći deo ranijih brojnih nesporazuma prilikom zahteva za zamene na liniji trener-drugi sudija-nespreman igrač, zbog kojih su ekipe često sankcionisane za odugovačenje igre. S druge strane, s obzirom da je skraćeno vreme za zamenu igrača - smanjena je i mogućnost da igrači prilikom zamene malo predahnu.
- Zakasnela promena libera sa odgovarajućim igračem
Promena igrača sa liberom izvedena posle zvižduka za servis a pre servisnog udarca neće biti odbijena, ali posle završetka nadigravanja to mora biti predmet usmene opomene.
Sledeća kašnjenja promene igrača sa liberom rezultiraće momentalnim prekidom igre i primenom odgovarajuće sankcije za odugovlačenje. U zavisnosti od rezultata sankcije za odugovlačenje, biće određena ekipa koja će sledeća servirati.
- Dva libera u ekipi
Nova Pravila igre omogućavaju trenerima na najvećim FIVB takmičenjima (Svetska liga, Grand Prix za žene, svetska prvenstva, olimpijske igre) da u sastavu imaju i rezervnog libera, koji će u slučaju potrebe do kraja utakmice zameniti prvobitno određenog libera.
Na osnovu tog Pravila igre, ekipa može da ima u sastavu do 14 igrača (do sada 12), ali dva od njih moraju biti libero i rezervni libero.
Udruženje odbojkaških sudja Srbije...
Vest u celini možete pročitati na sajtu S media