Izvor: RTS, 01.Mar.2012, 19:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Novac igra fudbal
Najbolji izvozni “proizvod” Brazila su fudbaleri. Skoro 15% ukupnih trasfera predstavljaju Brazilci. Svetska fudbalska federacija saopštila je da je prošle godine 11.500 igrača napravilo međunarodne transfera i da je ukupna vrednost iznosila 2,25 milijardi evra.
Ove podatke, kao i detalje o svim transferima FIFA će dostaviti i Evropskoj fudbalskoj uniji kako bi se sprečila mogućnost "pranja" novca, kao i da bi pomogla da se sprovedu pravila o finansijskom fer-pleju. Od >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pomenutih 11.500 transfera, najviše je bilo Brazilaca - 1.500, što je još jednom potvrdilo da je ova zemlja najveći fudbalski "izvoznik".
Prosečna vrednost transfera iznosi oko milion evra, a najviše igrača je prešlo iz Brazila u druge zemlje. Oko 1.500 fudbalera iz zemlje šestostrukog prvaka sveta potražilo je profesionalni angažman van Brazila. Transferi koji su praćeni ne uključuju igrače koji su promenili klub u istoj zemlji.
FIFA je prošle godine prvi put počela da koristi specijalizovani računarski sistem za nadgledanje i registrovanje transfera. Klubovi su bili dužni da, pre transfera, obezbede sve podatke, uključujući i visinu transfera, kao i dogovoren način i raspored isplata.
Pogledaj vesti o: Fudbal, Evropska Unija
















