Izvor: Blic, 09.Okt.2010, 20:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Merkelova podržava pristupanje Turske u EU
Nemačka kancelarka Angela Merkel pokazala je spremnost, u razgovoru s turskim premijerom Redžepom Tajipom Erdoganom u Berlinu, za podršku Ankari kad je reč o pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji.
''Tamo gde mi možemo biti od pomoći, bićemo'', rekla je Merkelova posle susreta s Erdoganom, s kojim je sinoć zajednički pratila >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << fudbalsku utakmicu Nemačka-Turska.
Kod škakljive teme - pristupanja Turske EU, Merkelova je do sada bila skeptična i nudila privilegovano partnerstvo, čime Erdogan nije bio zadovoljan, podsećaju nemački mediji.
Za razliku od Merkelove, šef Socijaldemokratske partije (SPD) Zigmar Gabrijel je određenije rekao da se u slučaju Turske ne smeju iznalaziti novi uslovi, kako bi se ta zemlja držala što dalje i da ''Evropa profitira od napretka u Turskoj'', koja mora ostati ''stabilan partner, takođe, iz bezbednosnih razloga''.
Kod teme integracije Turaka u nemačko društvo, koja je jedna od veloma ozbiljnih političkih i društvenih pitanja sadašnje Nemačke, i Merkelova i Erdogan su istakli da se radi o integraciji, a ne o asimiliaciji.
Erdogan je priznao da je integracija Turaka u nemačko društvo nedovoljna i rekao da je on, ''podrazumeva se, za to da se ljudi turskog porekla integrišu u Nemačkoj''.
Tu, prema oceni Erdogana, pored vladanja turskim jezikom, spada i ''veoma dobro poznavanje nemačkog''.
Erdogan je pozitivno komentarisao govor nemačkog predsednika Kristijana Vulfa, povodom dve decenije ujedinja, u kome je šef nemacke države rekao da islam pripada Nemačkoj, što je, međutim, naišlo na nerazumevanje kod samih Nemaca.
Merkel će se založiti za rešavanje kiparskog pitanja
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je danas da će pokušati da pomogne u rešavanju kiparskog pitanja, a time i Turskoj u nastojanjima te zemlje da
postane članica Evropske unije. Ona je rekla da će u januaru otputovati na Kipar kako bi videla "da li Nemačka može da bude od koristi u prevazilaženju problema".
Na konferenciji za novinare posle razgovora sa turskim premijerom Redžepom Tajipom Erdoganom u Berlinu, Merkel je istakla da je "očigledno da obe strane treba da ulože napore".
Kipar je od 1974, kada je Turska izvršila invaziju na to ostrvo kao odgovor na ustanak pristalica ujedinjenja sa Grčkom, podeljen na međunarodno priznati deo kiparskih Grka i otcepljeni severni deo u kome žive kiparski Turci.











