
Izvor: Politika, 16.Okt.2014, 10:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Službe podbacile u obezbeđenju utakmice
Neočekivano mali broj pripadnika Žandarmerije bio je na terenu, zbog čega nisu mogli odgovarajuće da reaguju. – Klimava sva tri „prstena” oko stadiona
Obezbeđenje utakmice fudbalskih reprezentacija Srbije i Albanije, ocenjene kao događaj visokog bezbednosnog rizika, može se opisati jednom rečju – fijasko!
To ujedno znači i veliki neuspeh kompletne organizacije uključujući i bezbednosne službe, ocenjuje za naš list stručnjak sa višegodišnjim iskustvom >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << za obezbeđenje stadiona, koji je hteo da ostane anoniman.
On smatra da su propusti u obezbeđenju napravljeni na skoro svakom koraku. Najopasnije je to što je, na osnovu svega što se dogodilo, bezbednost predsednika države Tomislava Nikolića bila na „izvolte”.
Naš sagovornik smatra da su službe morale mnogo bolje da urade svoj posao, kako pre utakmice tako i tokom nje. On navodi da je neobično to što crkva u Humskoj, za koju se pretpostavlja da je sa nje poleteo „dron” – letelica koja je nosila zastavu takozvane velike Albanije, nije bila obezbeđena. Naš sagovornik kaže da ovu crkvu uoči visokorizičnih utakmica uvek obezbeđuju najmanje dva policajca. Zašto ovaga puta nije bilo policajaca u okolini ili ako ih je bilo kako je neko uspeo da prođe do kupole crkve i postavi letelicu.
On takođe smatra da je jedan od glavnih propusta što oko pedesetak Albanaca koji su doputovali na utakmicu nisu pretreseni. Prema jednoj pretpostavki, Albanci koji su prisustvovali utakmici došli su „ad hok”, a ne u zvaničnoj delegaciji. Budući da je reč o utakmici visokog rizika, naš sagovornik navodi, da je njihov pretres bio obavezan.
Drugi veliki propust obezbeđenja bio je upad Igora Mikića u ložu RTS-a, tačnije, u mini-studio televizije na stadionu.
„Svaka novinarska ekipa sa reportažnim vozilom ima svoje obezbeđenje i prostor na stadionu, kao i RTS koji ima i vatrogasce. Pitanje je kako je Mikić stigao do lože RTS-a, jer je do nje morao do prođe još najmanje jednu ložu u kojoj sede političari i funkcioneri. I ako je tu ložu prošao, kako je uopšte uspeo da uđe u studio RTS-a?”, pita naš sagovornik.
Na ovo pitanje u narednim danima moraće da odgovori policijska istraga. Da li ovaj incident znači da bilo ko može da upadne i u ložu predsednika države?
Treći veliki propust, smatra stručnjak za obezbeđenje stadiona, napravila je Žandarmerija, koja nije smela da dozvoli nikome upad na teren, a kamoli Ivanu Bogdanovu, poznatom po incidentu na fudbalskoj utakmici u Đenovi, kada je prekinut meč Italija – Srbija.
On navodi da je u trenutku incidenta neočekivano mali broj pripadnika ove policijske jedinice bio oko terena i da zbog toga oni nisu mogli odgovarajuće da reaguju.
„Za svaku utakmicu Žandarmerija pravi procenu i definiše raspored formacija u slučaju nereda i u slučaju mirnog stanja. U ovoj situaciji očigledno je njihova procena potpuno promašila, jer za incident koji se dogodio nisu imali spreman broj ljudi, a samim tim ni odgovarajuću reakciju”, ocenjuje naš sagovornik.
On smatra da je na prekjučerašnjoj utakmici propust napravljen i u prstenovima obezbeđenja, odnosno tokom kontrole i pretresa navijača:
„Prvi prsten obezbeđenja nalazi se na oko 150 metara od stadiona i tu se proveravaju karte navijača. Na drugom prstenu obezbeđenja, gde je postavljena ograda i koji je blizu stadiona, obavlja se pregled i karata i navijača. I na kraju, na trećem prstenu pred ulazak na tribine obavlja se detaljan pregled i pretres navijača, što je obaveza policije.”
Naš sagovornik navodi da je i preksinoć, kao i više puta do sada, na tribinama bilo mnogo više ljudi, nego što je bilo prodatih karata.
----------------------------------------------------------------------
A šta da je umesto zastave bio eksploziv?
Vojni analitičar Zoran Dragišić izjavio je juče da je incident na sinoćnoj fudbalskoj utakmici Srbija – Albanija u Beogradu, posledica velikog propusta u organizaciji utakmice koja je važila za događaj visokog bezbednosnog rizika. Dragišić je za agenciju Beta kazao da je takve letelice video i na stadionu FK Zvezda, na manjim utakmicama.
– Ali, juče je na utakmici bio predsednik Republike Tomislav Nikolić. Neko je u tu letelicu mogao da stavi eksploziv, da izvrši atentat na predsednika, da ubije ljude koji su bili u svečanoj loži... – istakao je Dragišić i izrazio nadu da će policija ustanoviti činjenice u vezi sa unošenjem letelice na stadion.
Glišo Vidović, predsednik Sindikata srpske policije ocenio je da incident koji se dogodio na visokorizičnoj fudbalskoj utakmici nije samo politička provokacija i neprijatan eksces već i težak bezbednosni propust onih službi koje se bave obaveštajnim i kontraobaveštajnim radom.
„Sramotno je i nezamislivo da bezbednosne i obaveštajne službe države Srbije nisu imale nikakvu informaciju o planiranim aktivnostima, pripremi i upotrebi bespilotne letelice. Bespilotna letelica je umesto zastave mogla da bude naoružana eksplozivnim sredstvima, hemijskim ili biološkim oružjem, koje je moglo biti upotrebljeno protiv državnika najvišeg ranga, fudbalera, policajaca ili građana koji su bili na stadionu”, naveo je Vidović.
----------------------------------------------------------------------
Šta je „fantom 1”
Bespilotna letelica ili „dron” koja je korišćena za provokaciju je marke „fantom 1”, model „X-6”, košta oko 600 evra i može da se kupi širom sveta u slobodnoj prodaji. Ovaj model spada u klasu jeftinijih na tržištu, dok se cene skupljih primeraka kreću i do nekoliko hiljada evra. Ovakve bespilotne letelice imaju široku primenu, i koriste se od zaprašivača u poljoprivredi, pa do vojnog oružja.
Daljinski upravljač, koji je sigurno unet na stadion, jer se ovim „kvatrokopterom” upravlja optički i do 120 metara u daljinu, pokreću četiri obične baterije, a njegova maksimalna brzina je 10 metara u sekundi.
----------------------------------------------------------------------
Gde je dron
Iz sata u sat neka nova informacija izađe u javnost kada je reč o neredima na preksinoćnjoj utakmici. Tako neki mediji prenose informaciju kako se dron koji je nosio zastavu velike Albanije, a koja je izazvala haos i prekid utakmice na stadionu Partizana, nalazio u rukama jednog navijača Srbije. Reč je o mladiću koji je bio go do pojasa, s fantomkom. Pošto je uzeo dron, potrčao je ka istočnoj tribini vukući sa sobom „plen”. Drugi navode da je viđen kako ga u svlačionicu unose albanski fudbaleri, a treći tvrde da ga je u metežu pokupio neko od službenih lica na stadionu i da je završio kod delegata utakmice.
Danijela Vukosavljević
objavljeno: 16.10.2014.
Pogledaj vesti o: Utakmica Srbija Albanija