Izvor: B92, 16.Jan.2012, 16:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jao Ming ulazi u politiku
Šangaj -- Bivša košarkaška zvezda Jao Ming, koji se povukao iz američke NBA lige zbog povrede, oprobaće se na još jednom polju delatnosti u Kini - politici.
Ovaj 31-godišnjak je postao član savetodavnog tela gradske skupštine Šangaja.
Od kada je Jao saopštio u julu da je povreda okončala njegovu karijeru u Hjuston roketsima, upisao je fakultet, započeo posao s vinom i postao vlasnik profesionalnog košarkaškog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << kluba u Kini.
Na fotografijama objavljenim danas u državnim medijima, Jao je prikazan na sednici komiteta Narodne političke konsultativne konferencije Šangaja.
"U komitetu su 142 člana i Jao je najmlađi", rekao je za list "Čajna dejli" Kon Žong iz kancelarije za informisanje.
Savetodavni komitet nema stvarnu vlast, ali je uticajan i njegove predloge skupština najčešće usvoji. Jao će prisustvovati njegovim redovnim sednicama i zajedno sa ostalim članovima davati predloge za rad zakonodavnog tela i gradske vlade Šangaja.
Jao je tim povodom izjavio da je "iznošenje predloga veoma ozbiljan posao i da ne želi da bude ishitren", preneo je AP.
U Kini je uobičajeno da se poznate sportske zvezde uključe u politički rad. Nosilac zlatne olimpijske medalje preponaš Liu Siang član je savetodavnih tele i Šagaja i kineske skupštine.
Jao, jedan od najpopularnijih kineskih sportista koji je igrao osam sezona u NBA ligi, prošle godine je upisao univerzitet Điaotong u svom rodnom gradu Šangaju.
U novembru je promovisao prvu bocu vina pod markom Jao Ming, kaberne sovinjon Napa vali 2009, koje za sada može da se nađe samo u Kini, gde je rad na tržištu uvoznih vina poslednjih godina postao unosan posao.







