
Izvor: Luftika.rs, 02.Dec.2022, 18:59
Novosađani na svetskom prvenstvu: Ekipa glasnija od Brazilaca i pivo od 14€ (FOTO, VIDEO)
Svetsko prvenstvo u fudbalu uveliko traje, a mnogi prilagođavaju svoje dnevne obaveze rasporedu utakmica, kako bi mogli da se u potpunosti posvete majstorijama na travnatom terenu na najvećoj svetskoj pozornici.
Čast da ugosti najbolje svetske reprezentacije ove godine je pripala Kataru, maloj pustinjskoj zemlji na Bliskom istoku, a kuriozitet je da je ovo prvi put da se prvenstvo odvija u samo jednom gradu, megapolisu >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << Dohi, koji je za ovu priliku izgradio potpuno nove stadione i čitavu infrastrukturu.
Samu organizaciju i dodelu domaćinstva pratile su brojne kontraverze, počev od termina održavanja, zbog čega su najznačajnije svetske lige morale da naprave pauzu kad joj vreme nije, do rigoroznih zakona i pravila koja vladaju u Kataru – od (ne)mogućnosti konzumiranja alkohola do prava žena i LGBTQ+ populacije.
Foto: Privatna arhiva
Međutim, Katar je dobio domaćinstvo, stadioni i organizacija deluju besprekorno, a prvenstvo polako ulazi u kraj grupne faze takmičenja i odluke ko će se naći među 16 najboljih timova na planeti.
Dok većina sedi prikovana za televizore, uz povremene silaske do kladionice i odlaska po pivo i grickalice do obližnjeg supermarketa, neki naši sugrađani su imali sreću da lično prisustvuju letu Orlova na svemirskim katarskim stadionima.
Svi držimo pesnice da će se naša reprezentacija u trećem kolu konačno pokazati u najboljem mogućem svetlu, a mi smo iskoristili priliku da popričamo sa dvojicom Novosađana koji su ispratili utakmice protiv Brazila i Kameruna na vrelom katarskom suncu u novembru i podelimo sa vama njihove utiske.
Karneval na ulicama počeo čim su počeli da pristižu navijači
Novosađanin Nemanja sa porodicom u Kataru boravi već sedam godina, tako da je utakmicu protiv Brazila gledao praktično na domaćem terenu.
Pošto je svedočio opsežnim pripremama čitave organizacije prvenstva, prisustvovao je totalnoj transformaciji ovog megapolisa, ali i haosu koji je bio prisutan u samom gradu.
– Bila je patnja poprilična, pošto je čitav grad u jednom momentu bio raskopan, proširivali su bulevare, završavali su metro i sagradili su potpuno novi aerodrom. Međutim sve je „prodisalo“ otprilike pola godine pre početka takmičenja – počinje Nemanja priču za Luftiku.
Kaže da je čitava Doha osetno živnula kada su počeli da pristižu prvi navijači, iako mu se u početku činilo da neće biti tako.
– Prvo mi se učinilo da će biti potpuno mrtva atmosfera, nekako je sve izgledalo „pritajeno“. Međutim, kako su navijači počeli da dolaze u većim grupama, postajalo je sve veselije.
U našem mini naselju od sedam zgrada, odseli su navijači iz Srbije, Hrvatske, afričkih zemalja i Engleske, koji su pravili prave žurke u dvorištu, pošto je menadžer kompleksa postavio ogromni video bim, na kome se mogu pratiti utakmice. Interesantno je da sam se družio sa prijateljem iz Novog Sada, koji se u Kataru zadesio poslom, ali je iskoristio priliku da prisustvuje utakmicama – priča nam Nemanja.
Alkohol i svinjetina samo u jednoj prodavnici u slobodnoj prodaji, uz posebnu dozvolu
Ova zemlja je poznata po svom luksuzu, ali i nekim rigoroznim pravilima, na koje državljani Zapadnih zemalja možda nisu navikli.
– Alkohol i svinjetinu možete kupiti u slobodnoj prodaji isključivo u jednoj prodavnici u čitavoj Dohi, a mogućnost kupovine imaju samo rezidenti Katara nemuslimanske veroispovesti, za šta im je potrebna dozvola za alkohol („Liquor permit“). Nakon izbijanja pandemije koronavirusa, mora se čak onlajn zakazati termin posete radnji.
Ukoliko žele da konzumiraju alkohol, navijači tokom prvenstva mogu to da učine u fan zonama ili u pabovima po hotelima, u koje svako ima pristup i gde postoji „redovan“ izbor alkoholnih pića. Međutim, to zadovoljstvo će platiti papreno za srpske uslove, pošto pintu piva nećete potpiti ispod 12 evra – kaže Nemanja.
Foto: Privatna arhiva
Prosečnom navijaču nije potrebno mnogo novca – ako ne pije
Međutim, to ne znači da nema noćnog provoda, ali ćete taj užitak takođe dosta platiti.
– U pitanju su klubovi i diskoteke, a ukoliko se nalaze u hotelu, koji je deo zapadnog lanca, dozvoljeno je i točenje alkohola. Postoji vrlo malo pravih kafića na kakve smo mi navikli, obično je u pitanju hotel, gde se na trećem ili četvrtom spratu nalaze pabovi i restorani i tu se sve odvija. Dovoljno je da se samo prijaviš obezbeđenju i kažeš da ideš u pab – upućuje nas on.
Nemanja nam objašnjava da prosečnom navijaču, koji je došao da bodri svoj tim u Dohu, ne treba puno novca, posebno ukoliko se odluči da ne pije preskupi alkohol.
– Ako si već platio smeštaj, što svejedno moraš zbog vize i ako ne piješ preskupo pivo, nije potrebno puno novca da se pregura dan. Normalan ručak u pristojnom restoranu, koji se nalaze po tržnim centrima ili u Suk Vakifu (Souk Waqif), starom centru Dohe, praktično svako može sebi da priušti. Ukoliko govorimo o klasičnom ručku – pilećoj, goveđoj ili jagnjećoj šavarmi, ona košta uz neko bezalkoholno piće pride oko 10 evra – objašnjava on.
Magija starog gradskog jezgra Dohe
Navijači koji dolaze u Katar se skupljaju u velikom broju upravo u pomenutom Suk Vakifu, gde se nekad nalazila stara pijaca. Sada je ostala po koja stara zgrada, koju su renovirali, a ostatak su dozidali da bude u tom istom stilu.
Foto: Privatna arhiva
– Svake noći se ovde skuplja puno navijača, bude baš krcato. To je mesto gde se kupuju suveniri, postoji pijaca sa egzotičnim pticama, u pitanju je deo Katara koji deluje najautentičnije nekom bliskoistočnom vajbu, što čovek očekuje da vidi prilikom posete.
Odmah pored se nalazi emirov dvorac, divan tj. sedište vlade, a ispred su kamile – sve je napravljeno da ima autentičan arapski šmek – kaže nam Nemanja.
Na naše pitanje koliko je bilo teško nabaviti karte za utakmicu Srbije sa Brazilom, on odgovara da su po puštanju u prodaju mogle da se nabave po više nego simboličnim cenama, počev od 10 evra ukoliko ste imali sreće, prijavljivanjem za lutriju koju organizuje FIFA.
– Mi se nismo prijavili, pa smo kupili karte dve nedelje pred početak prvenstva, preko FIFA sajta i izašla nas je negde oko 200 evra po osobi. Bodrili smo naše momke porodično sa istočne tribine, na samoj sredini stadiona – kaže on.
Foto: Privatna arhiva
Ekipa iz Srbije nadglasala Brazilce
Samo iskustvo odlaska na utakmicu opisuje kao nezaboravno, počev od ulice na prilasku stadionu, koja je bila okićena u karnevalskom duhu – prepuna rasvete i brazilskih i srpskih zastava.
Tu su bili i štandovi sa hranom, brazilska i srpska piramida, mesta za fotografisanje…
https://media.publit.io/file/Dogadjaji/Atmosfera-ispred-stadiona-katar.mp4
– Na samom stadionu je bila totalna ludnica, iako smo na našim mestima bili okruženi brazilskim navijačima. Međutim, u sektoru pored su bili srpski navijači, koji su došli u velikom broju – nekoliko hiljada.
Stadion je bio krcat, ipak smo otvorili prvenstvo protiv Brazila. Meni se u jednom momentu učinilo da smo glasniji od njihovih navijača. Čini mi se da je ekipa iz Srbije došla da baš vatreno navija, posebno zbog cene puta i smeštaja koju su morali da plate, iako je Brazilaca bilo neuporedivo više – priča nam Nemanja oduševljeno.
Foto: Privatna arhiva
Kako kaže, navijanje nije jenjavalo uprkos nepovoljnom rezultatu, pa je atmosfera na utakmici je čitavo vreme bila fantastična.
Našim ljudima preporučuje da posete Dohu ako mogu i da se i sami uvere u magiju Svetskog prvenstva, ali i da budu spremni na visoke cene i oštra pravila koja ih očekuju.
Foto: Privatna arhiva
– Živim tamo sedam godina i prilagodio sam se njihovim pravilima. Nekome ko dođe sa strane možda izgleda previše rigorozno, ali tako je kako je – uzmi ili ostavi – poručuje on.
Put u individualnoj režiji par dana pred utakmicu
Za razliku od Nemanje, koji je Srbiju bodrio protiv Brazila kao rezident Katara, Miroslav sa Limana se za put na Bliski istok odlučio samo par dana pre utakmice sa Kamerunom, u individualnoj režiji sa drugarima.
Kako objašnjava, da bi nekoj osobi bila odobrena katarska viza, neophodno je da ima kartu za utakmicu i bukiran smeštaj u Dohi.
– Odlučili smo se da idemo na prvenstvo nekoliko dana pre utakmice, a kartu sam platio oko 120 evra. Začudio sam se da smo bez problema uspeli da kupimo avionske karte, koje nismo bukirali unapred.
Povratnu kartu Beograd – Doha, preko „Qatar Airways-a“ platio sam 850 evra – počinje Miroslav priču za Luftiku.
Foto: Privatna arhiva
Što se tiče smeštaja, odlučili su da izbegnu navijačko selo i noćenje u kontejnerima i šatorima, već su se opredelili za komotniju varijantu – iznajmljivanje stana preko jednog popularnog sajta.
– U hotelima smeštaj košta od 600 evra naviše, pa smo se odlučili da isprobamo najjeftiniju varijantu i nismo pogrešili, iako 90 odsto smeštaja koji se izdaje na ovakav način u Kataru nema nikakve recenzije.
Iznajmili smo luksuzan stan, sa pristupom bazenu i teretani, u prestižnom delu Dohe na ostrvu „Pearl“ (Biser) , za koji smo izdvojili 120 evra po noćenju za jednu osobu – priča on.
Radi se o veštačkom ostrvu, koje važi za jedan od najeksluzivnijih delova „stare“ Dohe.
Većina srpskih navijača odabrala skupe agencijske aranžmane
Kako kaže, za razliku od njih, većina srpskih navijača koje su sretali u Dohi, opredelila se da se put Katara zaputi preko fudbalskog saveza i agencija koje su organizovale kompletan osmodnevni aranžman, sa kartama za dve utakmice (Brazil i Kamerun), za koji su izdvojili vrtoglavih 4.000 evra!
Pritom, nisu bili smešteni u Dohi već u Dubaiju, a na obe utakmice su putovali avionom i isto veče se vraćali za Dubai, tako da su se ljudi žalili da nisu ni mogli da osete pravu draž prvenstva.
Naše agencije koje su organizovale putavanje nisu im obezbedile smeštaj u Dohi, a kako je Miroslav saznao iz razgovora sa njima, čak su ih ubeđivali da se ne može ići u individualnom aranžmanu.
Predusretljivost i ljubaznost domaćina, uz besprekornu organizaciju
On ističe fenomenalnu organizaciju čitavog događaja, a posebno ga je oduševila predusretljivost i ljubaznost domaćina, koju su iskusili odmah po sletanju.
– Katarski domaćini su se sami ponudili da nam plate taksi prevoz do smeštaja, pošto nismo imali katarski novac (rijale) po sletanju u zemlju – kaže Miroslav.
Objašnjava da je hiljade ljudi angažovano na prvenstvu, pa tako, primera radi, na svakih 30 metara na ulici postoji neko iz organizacije ko vas usmerava prema metrou.
– Oni su uniformisani u žutu odeću. Redari su u plavom, njih možete pitati za korisne informacije. Svaka kategorija ljudi iz organizacije je posebno obeležena, a svi su uniformisani u istu odeću, različitih boja – počev od patika i čarapa, pa do majica i pantalona, tako da prosečan navijač nema problema sa snalaženjem.
Nije vidljivo veliko prisustvo uniformisane policije, a tokom našeg četvorodnevnog boravka nismo svedočili ni najmanjem incidentu. Mi smo svuda išli u dresovima Srbije, čak su nam prilazili Hrvati i pozdravljali nas – priča nam Miroslav.
Od svih navijača – Marokanci najveseliji
Poput Nemanje, i on konstatuje da čitava Doha odiše navijačkom atmosferom, jer su svuda po gradu koreografije koje prave navijači, koji se preko dana, kada nisu na utakmici, okupljaju u pomenutom Suk Vakifu, gde u prijateljskoj atmosferi pevaju pesme.
– Najviše ima Saudijaca, Iranaca, Kanađana i Južnoamerikanaca, a većina ljudi čija se reprezentacija nije plasirala na prvenstvo navija za Brazil. Marokanci su najveseliji i prave sjajnu atmosferu gde god se pojave, pa i u metrou – kaže Miroslav.
Uživanje uz pivo za dubok džep
Inače, kao što smo već napomenuli, jedino mesto gde se za vreme prvenstva može popiti alkohol, osim pabova u luksuznim hotelima, su zvanične fan zone i to isključivo – pivo, koje počinje da se služi tek od sedam časova uveče.
Ukoliko poželite čašu zlatnog napitka od hmelja, za to zadovoljstvo ćete morati da izdvojite vrtoglavih 14 evra, a na tu cenu nisu ostali imuni ni navijači iz Zapadnih zemalja, kojima je ovo verovatno prvo trezveno Svetsko prvenstvo. Flašica vode košta nešto manje od 3 evra.
Foto: Privatna arhiva
– Fan zone, koje primaju nekoliko desetina hiljada ljudi, nisu locirane u blizini stadiona, ali je sve sjajno povezano metroima i busevima. Kada nisu u toku prenosi utakmica, tamo se organizuju koncerti i nastupi didžejeva.
To je mesto susreta navijača iz svih delova sveta i lokacija gde je najbolji provod van samih stadiona, u večernjim satima, pored noćnih klubova u kojima gostuju poznati didžejevi, za čije su nastupe karte rasprodate mesecima unapred – priča on.
Foto: Privatna arhiva
Rigorozne kontrole za ulazak u fan zone
Navijači čiji tim igra utakmicu su na stadionu, pošto bez karte za mečeve ne mogu ni ući u zemlju, pa je tako logično da će svoje ljubimce bodriti uživo, umesto u fan zoni.
– Da biste uopšte pomislili da boravite u ovim zonama, neophodna vam je tzv. „Haya“ (Haja) kartica, koja se dobija na osnovu kupljene karte za utakmicu. Ona se koristi za praktično za sve, i za javni prevoz, a podaci se očitavaju preko bar koda sa fotografijom, koja se ne može se printskrinovati. Za ulazak na stadion se koristi redovna karta, odštampana na parčetu papira – priča Miroslav.
Procedure za ulazak u ove oficijalne prostore za druženje su ekstremno rigorozne, poput onih na aerodromima, gde se skidaju svi akcesoari, poput kaiševa i satova, a prolazi se kroz više prstenova obezbeđenja, uz neizbežno detaljno džeparenje.
Foto: Privatna arhiva
U najvećoj fan zoni u Dohi postoji i privremeni FIFA muzej, u kojem su izloženi stari dresovi i iscepane kopačke, a postoji i mogućnost fotografisanja sa pravim peharom koji će podići pobednik prvenstva.
Domaćini rešili popunjenost stadiona na dovitljiv način
Baš poput Nemanje, i Miroslav opisuje sam odlazak na utakmicu kao fenomenalno iskustvo, pravi spektakl, a sve je sjajno organizovano, pa se nigde ne stvaraju redovi.
Kako su stadioni klimatizovani, jer se prvenstvo igra u pustinji, ispod svakog sedišta postoje „topovi“ koji hlade, pa vam se može desiti i da se smrznete ukoliko se ne obučete dobro.
Foto: Privatna arhiva
Iako nam se možda čini kada gledamo prenos na televiziji da su stadioni poluprazni, Miroslav kaže da je popunjenost kapaciteta minimum 80 odsto.
Kako je ovo prvo prvenstvo organizovano u jesenjem terminu, brojni ljudi nisu mogli da izdvoje vreme za dolazak u Katar zbog poslovnih obaveza, a vrlo je moguće da su i visoke katarske cene uticale da ne krenu put ove pustinjske zemlje.
Međutim, Miroslav nam objašnjava da su domaćini mislili i na popunjenost kapaciteta na vrlo dovitljiv način.
Foto: Privatna arhiva
– Kada svi navijači uđu na stadion, domaćini omogućuju ulaz Pakistancima, Indijcima, Nepalcima i drugim radnicima zaposlenima u Kataru, kako bi popunili mesta, da stadioni ne bi bili poluprazni.
Dobijaju zastave i dresove da navijaju da određenu državu, a posle utakmica vraćaju „opremu“. Takva je situacija bila i na utakmici sa Kamerunom, gde je gomila Pakistanaca i Indijaca, u punoj opremi „bodrila“ Srbiju – kaže on.
Prepirka među Orlovima u ključnim momentima utakmice
Dodaje da je na stadionu imao problem prilikom plaćanja karticom, pošto je jedan od zvaničnih sponzora prvenstva „Visa“, a kako je on imao „Mastercard“, a kod sebe nije imao keša, nije mogao da kupi ni flašicu vode.
Čitavu utakmicu su Orlove bodrili kroz pesmu, a tribinama je odjekivala popularna melodija „Mitro’s on fire“. Međutim, u retkim trenucima kada bi se stišao huk sa tribina, navijači su mogli da posvedoče nečemu što nisu videli gledaoci kraj malih ekrana.
Foto: Privatna arhiva
– Prepirku između Tadića i Mitrovića mogli su čuti i sami navijači, a i golman Vanja Milinković Savić je dovikivao Piksiju da popuni rupu na levoj strani pre nego što smo primili drugi gol. Na stadionu su svi mislili da je ofsajd – priča Miroslav.
Kako kaže, posle trećeg gola Kameruna zavladao je totalni muk i neverica među navijačima, ali nije dozvolio da mu neočekivan rezultat pokvari raspoloženje.
Foto: Privatna arhiva
Ostao je da uživa još par dana u Kataru, a pri odlasku iz ove pustinjske zemlje su ih „ispratili“ mrtvi pijani Velšani, koji su tugu utapali u jedinom pabu na aerodromu, nakon što je njihova reprezentacija ispala od Engleske.
Nadamo se da ista sudbina neće zadesiti i Orlove, koji večeras igraju odlučujuću utakmicu protiv neugodnih Švajcaraca i za koje ćemo navijati svim srcem – bilo da smo u Novom Sadu, Dohi ili negde drugde u svetu.
Napred momci i osvetlajte obraz Srbije!
Grmi „Mitro’s on fire“ ispred hotela orlova uoči meča sa Švajcarskom: Ludnica u Kataru (VIDEO)
Pogledaj vesti o: Pivo