Vučić: Ne prihvatamo ni nezavisnost ni članstvo Kosova u UN, nikada veće rezerve gasa, do kraja godine mladima po 5.000 dinara

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Okt.2022, 03:07

Vučić: Ne prihvatamo ni nezavisnost ni članstvo Kosova u UN, nikada veće rezerve gasa, do kraja godine mladima po 5.000 dinara

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju javnosti da će u sedam tačaka govoriti o svim važnim pitanjima. Naša najveća greška je što smo prihvatili da Evropska unija rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa Kosova i Metohije, poručio je Vučić i dodao da imamo osam nota o povlačenju priznanja kosovske nezavisnosti. 

Naveo je i da neće biti značajnijeg povećanja cena gasa i struje za domaćinstva. Istakao je i da će mladi do kraja godine dobiti po 5.000 >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << dinara.

Od 1. novembra povećanje penzija će biti 9 odsto, a onda od 12,1 odsto od 1. januara

Ukupno povećanje penzija zaključno sa januarom biće od 20,2 i 20,8 odsto, značajno više ili dvostuko više od međugodišnje inflacije, naveo je Vučić.

Time će prosečna penzija biti 322 evra, računajući i poljoporvredne penzije.

Nećemo imati probleme sa kukuruzom i pšenicom, imamo dovoljno soli, šećera i ulja

Kada je reč o obezbeđivanju životnih namirnica, Vučić kaže da je Srbija obezbedila da imamo najjefinije hleb u Evropi – 53,5 dinara hleb "Sava".

"Nemamo problema osim što smo imali veliku nesreću sa sušom, pa su zalihe kukurza i mogućnosti izvoza zančajno smanjene", rekao je Vučić.

Ističe da nećemo imati problema ni sa kukuruzom ni sa pšenicom, kao i da imamo dovoljne količine suncokreta i više nego dovoljno.

"Imamo u zalihama našim 11 miliona kilograma soli i 11 miliona kilograma šećera", rekao je Vučić i dodao da smo četiri puta na dva miliona rezerve konzervi.

Kada je reč o zalihama ulja, kako kaže, 11 miliona litara je u rezervama što je više od 50 dana potrošnje.

"Povećali smo količine i pasulja i graška sve za oko četiri puta u odnosu na podatke koje sam vam dao poslednji put. Tih problema u Republici Srbija bez obzira šta će se dešavati neće biti", naglasio je predsednik.

Na računu imamo 253,7 milijardi dinara

Na računu imamo 253,7 milijardi dinara, što je više od 2 milijarde evra, nemamo problem sa "keš flou", rekao je predsednik.

Javni dug iznosi 53,7 odsto. SAD duguju 1.000 puta više od Srbije, kaže Vučić.

Prema njegovim rečima, problem je dalje jačanje američkog dolara.

Za Srbiju neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN

„Prvo o KiM, o svemu što se zbiva otvorenije, iako i danas neću biti u mogućnosti da vam pružim 100 odsto informacija koje su meni na raspolaganju, ne zato što nešto krijemo, nego što je dobro da ne izlazimo sa svim što možemo da učinimo u svakom trenutku“, ukazao je on.

Naša najveća greška je što smo prihvatili da EU rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa KiM, i dalje nismo na ozbiljan način uspeli da postavimo pitanje formiranja ZSO.

Amerikanci povećavaju vojno prisustvo na KiM, dolazi 300 novih vojnika, oni kažu da dolaze da dodatno zaštite teritorijalni integritet i suverenitet Kosova.

Mogu da nam uzmu sve, borićemo se koliko možemo svom snagom politički i pravno, da čuvamo svoje granice i svoj teritorijalni integritet, izgledi su nam mali, ali dok sam predsednik u srpskom rukovodstvu neće postojati volja za prihvatanje nezavisnost Kosova i članstvo u UN.

Očekujte da 2. ili 3. novembra biro komiteta ministara donese odluku o početku pregovora o ulasku Kosova u Savet Evrope.

Kada bude povećanja cene električne energije biće, kao i što se gasa tiče, u veoma razumnim i malim okvirima, te će Srbija biti i dalje zemlja sa najnižom cene električne energije.

Od 1. novembra povećanje penzija od 9 odsto,od 1. januara 12,1 odsto što je ukupno između 20,2 i 20,8 odsto.

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas, ne iznoseći detalje, da je suština predloga Nemačke i Francuske o KiM da Srbija dopusti ulazak tzv. Kosova u sve međunarodne organizacije, i Ujedinjene nacije, a da bi Srbija za to, iako nije precizirano, dobila brži ulazak u Evropsku uniju, i verovatno ekonomske značajne koristi, te poručio da je za Srbiju neprihvatljivo da Kosovo bude član UN.

Vučić je rekao da je na stolu predlog Nemačke i Francuske, o kojem mora da se razgovara i razmišlja, jer se ne može „baciti kroz prozor“ predlog dve najmoćnije zemlje, što je neodgovorno i neoziljno.

„A, da li možemo da to prihvatimo, nisam siguran“, rekao je Vučić i dodao da Srbija ima svoje crvene linije, za koje nije siguran da će se nekome dopasti.

Ukazao je da pozicija Srbije postaje sve komplikovanija zato što će, kako je tačno i predvideo pre osam meseci, zapadne zemlje pokušavati da, kako oni misle, reše problem KiM, ulaskom Kosova u UN, jer, kaže, misle da tako rešavaju unutarevropski problem, ali i bez sumnje, zato što na taj način oduzimaju argument iz ruke Putina i Rusije, koji mogu da se pozivaju, kao što i čine, na taj slučaj.

Ponovio je i da nije razumeo šta znači demanti iz EU, kada je rekao da se menja arhitektura pregovora, posle razgovora sa Lajčakom i savetnicima predsednika Francuske i kancelara Nemačke.

Istakao je da je najveća greška Srbije, pored pitanja upućenog Međunarodnom sudu pravde, bila ta što je prihvaćeno da EU počne da rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa KiM.

Od tada, bez obzira na Briselski sporazum, nismo na ozbiljan način uspeli da na ozbiljan način postavimo temu Zajednice srpskih opština, ukazao je Vučić.

„Svaki put, da bi nas umirili, rekli bi da ćemo o tome sledeći put. A svaki sledeći put bi iskrsla neka nova kriza, koju bi proizveli ili Albanci podržani od zemalja Kivnte ili zajedno, a nama govorili da je to mnogo teška tema za Albance“, ispričao je on.

U tom smislu, dodao je da na izjave Vojse Osmani, da Srbi na KiM mogu i danas da formiraju ZSO, kao nevladinu organizaciju, niko od onih koji bi trebalo da odlučuju i da ih pomenu, nijednu reč ne kažu, pa ni posle razgovora sa Makronom i Šolcom u Pragu.

„Ne mogu da ulazim u detalje predloga, jer on nije javan, ali suština je Srbija dopusti ulazak Kosova u sve međunarodne organizacije, i u UN. Srbija će za to, iako nije precizirano, ali dobila bi brži ulazak u EU i verovatno ekonomske značajne koristi“, preneo je predsednik Srbije.

Vučić je istakao da je stav Srbije, iako je rekao da moramo da razgovaramo sa Nemačkom i Francuskom, jer su veliki i jaki, a i zato što je razgovor od životnog značaja jer mora da se radi na pomirenju sa Albancima i normalizaciji odnosa u svakom smislu:

„Za Srbiju, i zbog našeg Ustava, a i ne samo zato, neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN. I to će nositi svoje posledice, jer cela ideja se zasniva na tome da ovako ili onako, bez našeg priznanja, jer ne bismo bili dodatno ponižavani da formalno priznamo Kosovo, ali da se ne bunimo i da damo jasan signal da smo saglasni sa članstvom Kosova u UN“, rekao je Vučić.

Dodao je da je i u govoru u Skupštini, i kroz izveštaj o KiM koji je usvojen u parlamentu, kao i danas, jasno rekao šta možemo, a šta ne možemo.

"O svemu drugom možemo da razgovaramo iako će uvek biti teme koje će izmišljati samo da bismo se bavili onim što njima odgovara, samo da nikad ništa ne bude u skladu sa međunarodnim pravom čak ni u skldau sa aktima koje smo uz podršku EU zajednički doneli", rekao je Vučić.

Istakao je da će država nastaviti da pruža ekonomsku, socijalnu, humanitarnu i svaku drugu podršku našem narodu na KiM i da će ona kroz sledeći budžet Srbije biti još veća nego do sada.

Britanski vojnici 6.okt bili na severu KiM, Amerikanaca više

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se vrši psihološki pritisak na Srbe na KiM i da je poslednji slučaj bio 6. oktobra kada su britanski vojnici u velikom broju bili na severu KiM, kao i da Amerikanci povećaju svoje prisustvo, pošto će im doći još 300 vojnika iz Ilinoisa.

"U drugom nivou su problemi na KiM, svakodnevne provokacije Albanaca i pojavljivanje različitih policijskijh jednica koje nemaju nikakve veze sa Direktoratom i reginalnom policijom sever. U pitanju je poseban psihoški pritisak, a oni će reći da su to redovne aktivnosti", rekao je Vučić.

Kaže da su britanski vojnici 6. oktobra u velikom broju bili na severu KiM, šetali se i snimali, kako bi srpski narod video kakva je to snaga i moć.

"Sve imamo dokumentovano video i fotografije, da ne bi neko rekao da se to nije desilo, a oni će reći da su to redovni zadaci, kako to uvek na severu, a ne na nekom drugom mestu. Amerikanci povećaju prisustvo i novih 300 vojnika dolazi iz Ilionisa, i interesantno je da oni kažu da dolaze da dodatno zaštite teritorijalni integritet i suverenitet Kosova", naveo je Vučić.

Istakao je da bi to valjda trebalo da bude jasan signal nama i Srbima na KiM da ne sanjaju o poštovanju povelje UN i odluka UN uključujući 1244 ,jer mora da se zna čija je jedina odluka koja mora da se poštuje.

Vučić je istakao da je to nastavak politike sile od 1999. godine sve do danas.

"Mi smo poruku razumeli i dobro razumeli da je međuanrodno pravo odavno pogaženo i uništeno i da postoji samo pravo sile", naveo je Vučić i dodao da nama ništa ne preostaje nego da se pozivamo na međunarodno javno pravo i da budemo možda jedini možda koji će toga u potpunosti da se pridržavamo, a ostali kada im to odgovara.

Radimo na novim skladištima nafte, dve ponude

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija radi na novim skladištima nafte dodajući da postoje dve ponude, od kojih je jedna britanskog Vitola za 400 do 500.000 tona, a druga konzorcijuma naših naftaša za 200.000 tona.

Vučić je tokom obraćanja javnosti kazao da britanski Vitol traži posebne uslove za arbitraže, a da konzorcijum naših naftaša nudi da izgradi skladište od 200.000 tona .

"Donećemo odluku koja je ponuda bolja. Samo da znate da smo 2021. godine preradili 3,6 miliona nafte u rafineriji u Pančevu, a 2012. smo prerađivali 2,1. Gotovo dvostruko više", kazao je predsednik.

Dodaje da se povećanje standarda vidi najbolje i u broju kamiona i automobila i navodi da je broj kamiona porastao sa 160.000 na 280.000, a broj automobila sa 1,7 na 2,35 miliona.

"Na taj način se posebno vidi kako je i koliko rasla naša privreda", naveo je.

Kako kaže, snabdevaćemo se na različite načine naftom u ovom periodu i dodaje da ćemo kupovati iračku naftu koja je 20 odsto skuplja, a koju ćemo naftovodom Janaf da dovodimo do naše zemlje.

Preneo je da je potrebno između 18 i 24 meseca da izgradimo naftovod do Mađarske.

"Brzo ćemo krenuti da ga radimo kako bi se priključili na naftnu mrežu naših mađarskih prijatelja. Krenućemo i u brze razgovore sa našim drugim partnerima u regionu", kazao je predsednik.

Kada bude povećanja cene električne energije biće, kao i što se gasa tiče, u veoma razumnim i malim okvirima, te će Srbija biti i dalje zemlja sa najnižom cene električne energije.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.