Rasvetljavanje sudbine nestalih je civilizacijska obaveza

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Avg.2019, 15:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rasvetljavanje sudbine nestalih je civilizacijska obaveza

Međunarodni dan nestalih obeležen je danas akademijom u Skupštini grada Beograda. Svim nevino stradalim žrtvama u ratovima devedesetih bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost u prisustvu udruženja i porodica nestalih minutom ćutanja odata je počast.

Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, 10.167 lica se još uvek vodi kao nestalo na prostoru bivše Jugoslavije, a od tog broja trećinu prisilno nestalih čine Srbi. Napadom pripadnika OVK na Orahovac Olgica >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Božanić je izgubila dva rođena brata.

"Nakon sahrane posmrtnih ostataka moje braće, nakon identifikacije na Orlovači, nisam prestala da se borim za pravdu, jer nije samo identifikacija kraj traganja, nego imamo pravo da saznamo dokle su bili živi i kad će da dođe pravda za sve", kaže Olgica Božanić, sekretar Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica.

Na akademiji u Beogradu odata je pošta svim žrtvama nestalim u ratovima devedesetih, kao i nesrećama širom sveta.

"Kako stravično zvuči ta reč "nema", jer kako može da nema čoveka, kako neko može da nestane i da se za njega ili nju ništa ne zna 20 ili 28 godina, da se ne pronađu posmrtni ostaci, da nema tragova, svedoka, ničega", kaže Jelena Stijačić, šef regionalne delegacije Međunarodnog komiteta Crvenog krsta

Predstavnici udruženja porodica nestalih lica na području bivše Jugoslavije ističu nezadovoljstvo zastojem u procesu traženja i identifikovanja nestalih lica, kao i otkrivanju istine i zadovoljenju pravde.

"Nedopustivo je da je danas u Hrvatskoj 24 godine nakon okončanja rata postoje poznate grobnice i grobna mesta, najmanje 34 verifikovanih, dakle, nespornih i za državu Hrvatsku sa licima srpske nacionalnosti koja nisu ekshumirana", kaže Dušan Čelić, predsednik Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih lica sa prostora bivše Jugoslavije

Srbija je sasvim odgovorno pristupila ovom problemu kao humanitarnom i civilizacijskom pitanju, naglasio je Veljko Odalović, predsednik Komisije Vlade Srbije.

"Srbija je odgovorno pristupila svim obavezama koje su pred nju postavljene. Prvo, prepoznali smo potrebu da obezbedimo mehanizme, da kroz te mehanizme radimo i sarađujemo sa nadležnim telima, organima i institucijama koje se ovom problematikom bave", kaže Veljko Odalović, predsednik Komisije Vlade Srbije za rešavanje pitanja nestalih.

Odalović je istakao da se informacije važne za rešavanje pitanja nestalih ne nalaze samo u Beogradu, kao i da će tražiti otvaranje arhiva od onih koji ih poseduju.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.