Premijer liga: Ispromašivali se Sterling i Baloteli, a šta je sve De Hea odbranio

Izvor: Sportal.rs, 14.Dec.2014, 17:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Najveći derbi engleskog fudbala i derbi posrnulih velikana između Mančester junjateda i Liverpula pripao je “đavolima” rezultatom 3:0. Puleni menadžera Luisa van Gala su veliki deo posla odradili tokom prvih  45 minuta, golovima Vejna Runija i Huana Mate, dok je Robin van Persi u nastavku stavio tačku. Svaka čast stelcima, ali “đavoli” bi na ovoj pobedi morali prvo da zahvale fenomenalnim golmanu Davidu De Hei, koji je začarao mrežu i odbranio silne šuteve Rahimu Sterlingu >> Pročitaj celu vest na sajtu Sportal.rs << i Mariju Baloteliju.

Bila je ovo Liverpulu proslednja šansa da krene ka vrhu i uljuči se u borbu za mesto koje naredne sezone vodi u Ligu šampiona. Ali, na “teatru snovu” su samo doživeli novi krah. Da sve bude gore, nije ekipa sa “Enfilda” delovala loše, ali je De Hea bio mnogo, mnogo bolji. Prvo je izludeo Sterlinga silnim odbranama, a onda i Balotelija u drugom delu utakmice, pošto je osujetio dve sjajne prilike italijanskog napadača. Junajtedu je ovo bila šesta pobeda u nizu, trenutno je treći sa 31 bodom, dok je Liverpul na devetom mestu sa 21 i čeka ga žestoka borba za mesto koje vodi u Evropu.

Prvi šansu u meču videli smo u 12. minutu,  a samo minut kasnije i prvi gol na “Old Trafordu”. Ono što se dogodilo tokom ta dva minuta pravi je primer kako u fudbalu promašaj dolazi na naplatu. Prvo je Sterling pucao sa peterca, ali šut nije bio baš sjajan, pa je De Hea uspeo da sačuva svoj gol. Dobro se postavio i zaustavio šut. Samo 60 sekundi Džons na drugoj strani nije bio te sreće. Sve je počeo Valensija, koji je lako prošao po desnoj strani, našalio se sa trojicom igrača Liverpula, video samog Vejna Runija na ivici kaznenog prostora, a napadač Junajteda takvu priliku ne propušta i smešta loptu u mrežu za  1:0.

Desetak minuta kasnije videli smo novi “duel” Sterlinga i De Hee. Napadač Liverpula je mogao da se iskupi za promašaj u 12. minutu i vrati utakmicu na početak, ali je španski golman i ovog puta dokazao da brani u sjajnoj formi. Junajted je u 40. minutu utakmice duplirao vođstvo. Bio je ofsajd, ali je zastavica ostala dole. Jang je ubacio loptu sa desne strane, Van Persi je vrlo malo zakačio loptu koja je došla do Huana Mate, koji je bio u ofsajdu, ali sudija nije reagovao, pa je smestio loptu iza leđa golmanu Džonsu.

Brendan Rodžers je drugi deo meča počeo sa Mariom Balotelijem, koji je ušao umesto Adama Lalane. Ali, nije Italijan prvi pripretio, nego Džordan Henderson, početkom drugih 45 minuta glavom je pokušao nakon asistencije Sterlinga, ali je šutirao preko gola. Ono što je Rahim Sterling uradio u 50. minutu bilo je nerealno.  Našao se ponovo oči u oči sa španskim golmanom, mogao da bira gde će da šutira, imao dovoljno vremena, ali je pucao u golmana, a engleskom reprezentativcu De Hea je ponovo odbranio šut.

Malo je nedostajalo da vidimo reprizu situacije iz prvog dela kada je Junajted poveo. Nakon promašaja Sterlinga, Runi je sa ivice šesnaesterca šutirao po sredini gola, ali je Džons ovog puta bio siguran.

Dvadeset minuta pre kraja meča mogao je Baloteli da vrati “redse” u život, ali ni on nije imao lek za fenomenalnog De Heu, koji je upisao još jednu odbranu u statistiku, odbio loptu u stativu i još jednom sačuvao svoj gol.

Silni promašaji i dva primljena gola nisu demoralisali goste iz Liverpula, nego su i dalje pokušavali, pretili, ali i primali jeftine golove.

Hrvatski reprezentativac Dejan Lovre skuplja negativne bodove, pa bismo u januaru mogli da ga vidimo na transfer listi. Još jednom nespretnom reakcijom kumovao je trećem golu Junajteda. Runi je na 16 metara poslao loptu do Van Persija na drugoj strani kaznenog prostora, Lovren je presekao, ali samo do Huana Mate, koji je lako uposlio Holanđanina, a ovaj pogodio za 3:0.

I finiš meča pripao je španskom golmanu, kome gosti ni rukama nisu mogli da daju gol da su pokušali. Da nije bilo De Hee na golu jedan od dva pokušaja Balotelija tokom poslednjih 10 minuta utakmice sigurno bi bio pogodak, ali je golman Junajteda "đavolski" dobro branio, pa Liverpul nije uspeo ni do počasnog gola.

Prvo veliki derbi odigrao je i srpski reprezentativac  Laza Marković, u igru je ušao u 68. minutu utakmice umesto Morena.