Izvor: Dzungla.org, 08.Feb.2014, 15:58 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Milanović o situaciji u Partizanu: Stvaraćemo, samo da preživimo
Gasi li se Partizan? Istupa li iz Lige šampiona? Kako je moguće da se ovo dešava jednom od najvećih svetskih klubova? Od utorka uveče i saopštenja posle sednice Upravnog odbora kluba, ovo je naješća tema razgovora u sportskim krugovima. Nema se vremena za pitanja i objašnjenja, sada treba tražiti način kako da se pomogne. Na prvi pogled, situacija >> Pročitaj celu vest na sajtu Dzungla.org << na Banjici je redovna, svi rade svoj posao. Legenda Partizana, srpskog i svetskog vaterpola Igor Milanović priča kako je raditi u ovako napetoj i neizvesnoj atmosferi.- Teško je, baš teško. Nije prijatno raditi u ovakvoj atmosferi, ali delim sudbinu svih tih ljudi. Čekamo i nadamo se rešenju. Ceo život sam proveo ovde, izuzev perioda kada sam igrao u inostranstvu. Partizan i Banjica su moja druga kuća – kaže Milanović.Teška su vremena, toga su svi svesni. KLUPSKA LIGA – LETI Mnogo je zagovornika da se vaterpolo treba igrati leti, među njima je i Milanović. – Klupski vaterpolo se treba igrati od maja do septembra, oktobra, na otvorenom. Ovakvim kalendarom je ubijen, pa ko će u sred zime da dođe da gleda utakmicu? Sedi u džemperu, znoji se a onda izađe napolje, na minus. Ovako bi se igralo napolju, uveče, golišava tela, košuljice, haljinice, bretele… Milina, to je ambijent za vaterpolo, ostrva, more, uvale. Bilo bi mnogo više klubova, igrača, zainteresovali bi se sponzori. Po završetku lige bi bio odmor mesec dana i onda pripreme reprezentacije celu zimu, pa se spremajte do mile volje. A Svetsko prvenstvo u februaru, milina.- Dugovi stižu, pritiskaju, posle Berlina stvarno ne znam kako ćemo. Imam razumevanja za situaciju u državi, ali radom i rezultatima koji su iza Vaterpolo kluba Partizan, kao nosioca srpskog vaterpola koliko god hoćemo godina unazad, tražimo ono osnovno što nam pripada, po gradskim pravilnicima i zaslugama, nekog jačeg sponzora… Partizan je u poslednjih nekoliko godina zapostavljen u preraspodeli sredstava. Uz to, to imamo i udar na objekat, sudski proces koji je u toku i onda ne možemo a da ne pomislimo da neko ima nešto protiv nas.Kome to odgovara nestanak Partizana? Zašto?- Ne znam. Ne bavim se time i neću ni da istražujem, jer mi karakter i struka to ne dozvoljavaju. Bavim se samo decom, svojom i Partizanovom. Starija kćerka trenira sinhrono plivanje, mlađa je krenula na folklor i na tenis, a sa decom u Partizanu fantastično radimo. Ne ulazim uopšte u političke vode i ne želim.Kako pomoći?- Samo da se ispuni ono što je obećeno, ni više, ni manje. Ima nekih naznaka… Molimo, zapomažemo. Ovo je sada poslednji vapaj. Problemi su se gomilali, jer nismo dobijali podršku. Pitanje oko bazena nije pravno-imovinski rešeno, tu su troškovi struje, mazuta, a objekat ne funkcioniše profitabilno. Predsednik Šoštar je jasno stavio do znanja da je kriza ozbiljno uzela maha.U sličnim situacijama mnogi upiru prstom, prozivaju, neretko se iznosi i sav prljav veš kluba. U Partizanu su dugo ćutali, igrači treniraju, treneri rade, sve što se može čuti je da se traži ono što je obećano. – Kod nas se ceni rad, edukacija, čestit odnos, poverenje. Partizan nikada nikog nije prevario. Ne prihvatam drugačije ponašanje, nikada neću, čak i ako je takvo vreme. Za mene je sve drugo devijantno. Neretko sam u manjini zbog zvog načina razmišljanja, videlo se to i u odnosu prema Savezu.U iskrivljenom sistemu vrednosti, Partizan, kao klub sa prošlošću, tradicijom, svetskim ugledom, generacijama koje su stasale i stasavaju na ovom bazenu – kao da štrči, smeta. Svi bi uspeh preko noći, bez truda, bez sistema.O SAVEZU: ZAPETLjANA PRIČA -Savez ima svoju bolesnu priču i stanje koje su prethodnici zametnuli. Teško je sada to otpetljati, uz finansijski debakl koji je ostao iza njih. I tu se vidi odnos društva, ovo je prava rokenrol igranka. Sport je generalno u problemu, jer je kriza, a vaterpolo tek ima svoje probleme u Evropi. – Celokupnom društvu nedostaje profil ljudi koji znaju svoj posao. Obučenih, kreativnih, samoinicijativnih, nezavisnih, zanatlija. Sve manje razumem mlade, njihove termine, način izražavanja. Manipulativnost, politički rečnik, površnost, internet… To dovodi ljude u zabludu da nešto znaju, a ne znaju. Više se i ne čita, nema se vremena za kulturu. Milanović kaže da ga ispunjava rad sa decom.- Imamo oko 250 dečaka koji imaju uslove za dobar rad. Problema ima i tu, jer kadar odlazi, što planski, što neplanski. Međutim, ono što odgovorno tvrdim je da će Partizan stvarati svake godine po dva vrhunska igrača. Mogu poimence da nabrojim tu grupu sve do 2001. godišta i sa te strane gledano, Partizan ima budućnost.Sa mladim ali najjačim timom crno-belih već drugu godinu radi Vladimir Vujasinović.- Vlada divno radi sa njima i njemu kao treneru i timu treba još samo malo vremena i jedan vrhunski centar da bi pokazali maksimum. Partizan igra odlično, vidi se napredak. U nezavidnoj su situaciji, jer nemaju na centarskoj poziciji odgovarajuće rešenje, a i isplata je neredovna.Ukoliko ostane na okupu, ovom timu mnogi prognoziraju najviše evropske domete kroz dve, tri godine.- Može to i ranije. Nedostaje nam samo jedan pravi centar i naša greška je što ga još letos nismo obezbedili. Mogli smo, pregovaralo se sa Korolijom, jednim grčkim igračem…Poput Partizana, kuburio je i Milanovićev nekadašnji klub Mladost, u problemu je bio i Pro Reko, ali negde ima i drugačijih primera.- U Aziji je ekspanzija, otvaraju se neka nova tržišta. U Signapuru se dešava nešto neverovatno i trenutno sam malo okupiran i tom pričom. Oni imaju vaterpolo u školama kao nastavni predmet, školsku ligu, a svaka škola ima olimpijski bazen. Neverovatno, išao sam tamo to da vidim i ići ću ponovo, pomažemo da se to razvije. Vaterpolo je već dugo u problemu. Šta je rešenje?- Promena ljudi u LEN i FINA. Tu su još od kada sam ja počinjao da treniram. Treba promeniti kalendar, očistiti pravila. Pa, suludo je da vaterpolo ima najveća takmičenja kada i košarka, odbojka ili ne daj bože fudbal. Pa ko će da gleda vaterpolo? Treba izbeći trku sa reprezentacijama u ostalim sportovima, prodati TV prava.Kako Vam izgledaju ova nova pravila?- Pozdravljam pokušaj da se uvede red i nije OpširnijeVečernje Novosti


