
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Feb.2020, 17:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sinhrone plivačice nadomak Olimpijskih igara (AUDIO)
Sinhrono plivanje je sport koji sadrži elemente plivanja, gimnastike, plesa i baleta. Savez za sinhrono plivanje Srbije okuplja 13 klubova, uglavnom iz Beograda i Niša, a zašto ovaj kompleksni sport nije zastupljeniji u našoj zemlji i kakve su šanse da reprezentativke Srbije izbore plasman na Olimpijske igre, predočava sekretar Saveza Ljiljana Avramović.
Avramovićeva ističe da je nedostatak kvalifikovanih trenera u ovom sportu glavni razlog što ne postoji više >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << klubova i više devojaka zainteresovanih za sinhrono plivanje u Srbiji.
"Problem je u tome što ne postoji nijedna stručna ustanova koja bi obrazovala trenere sinhronog plivanja, te se trenerskim poslom bave bivše takmičarke koje nadograđuju svoja znanja nakon završenog DIF-a", objašnjava Avramovićeva i dodaje da Savez za sinhrono plivanje u svrhu obrazovanja buduće trenere šalje na seminare ali dovode i strane stručnjake u Srbiju.
Klubovi sinhronog plivanja su u Beogradu i Nišu, a činjenicu da u Vojvodini nema nijednog Avramovićeva objašnjava upravo nedostatkom trenerskog kadra.
"U Vojvodini je konstantno veliko interesovanje, a svojevremeno je u Novom Sadu postojao klub koji je uspešno radio. Međutim, sve je stalo kada se trener odselio iz grada", objašnjava Avramovićeva.
Govoreći o koracima koje je Savez preduzeo kako bi se ovaj problem prevazišao, ona ističe organizaciju seminara i dovođenje stručnjaka iz inostranstva.
"U martu će biti održana FINA (Međunarodna plivačka federacija) klinika za trenere, a pokušali smo da obučimo devojke koje nisu iz Beograda", kaže Avramovićeva i dodaje da je upitanju kompleksna obuka, s obzirom na to da je reč o sportu koji u sebi sadrži mnoštvo elemenata drugih sportova.
Ona ističe da je Savez pokušao da šalje već obučene trenere u druge gradove, ali da je problem teško rešiv ukoliko ne postoje osobe koje bi ovaj posao radile u svojim mestima.
Kada je reč o mogućnosti naših reprezentativki da se plasiraju na Olimpijske ige, Avramovićeva ističe da je sistem kvalifikacija komplikovan, te da će kvalifikacije biti održane 30. aprila u Tokiju.
"Na Igre idu prvaci kontinenata, zatim svetski i evropski prvaci, tako da je preostalo još 4 mesta za koje će konkurisati 7 selekcija", objašnjava Avramovićeva i dodaje da su razlike između reprezentacija minimalne, te da sve zemlje imaju podjenake šanse za plasman na igre.
Govoreći o napretku naše selekcije, ona ističe da je Olimpijski komitet uvideo da Srbija ima priliku da prvi put nastupi na Olimpijsklim igrama u sinhronom plivanju, s obzirom na to da su devojke u poslednjih nekoliko godina drastično napredovale.
"Puno se radi na stručnoj edukaciji trenera, ali i plivačica, koje su na novooformljenoj svetskoj listi prošle godine zauzele 12. mesto, što je ozbiljan rezultat za ovaj sport", ističe Avramovićeva i dodaje da je reč o elitnom sportu koji zahteva velika ulaganja.
"Rusi sinhrono plivanje nazivaju ruskim šahom pod vodom, što slikovito govori koliko jedna plivačica treba da se snalazi ispod i iznad vode, dok sa pokretima treba da bude u koordinaciji sa muzikom, tako da je mnogo truda i ulaganja neophodno za uspeh", zaključuje Avramovićeva.
Pogledaj vesti o: Olimpijske igre
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...