Izvor: SrbijaDanas.com, 27.Jun.2023, 19:04

U Somboru su rođena dva najbolja košarkaša koje je Srbija imala – jedan je doživeo tragičnu sudbinu, drugi je MVP NBA lige

Asovi svetskog kalibra.

U tem Sombori svega na volju, svega ima to istina… Da, istina je i da je gradić od oko 50.000 stanovnika iznedrio možda i dva najbolja košarkaša koja su se ikada rodila na tlu Srbije.

Danas i mlado i staro u našoj zemlji znaju da je dvostruki uzastopni MVP NBA lige i osvajač NBA titule Nikola Jokić rođen upravo u Somboru i da je odatle krenuo u Novi Sad i Vojvodinu, a zatim >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << preko Mege 2015. godine došao u najjaču košarkašku ligu na planeti. I vrlo brzo u dresu Denvera pokazao ko je najjači igrač na zemaljskoj kugli u današnje doba.

Još jedan legendarni košarkaš rodio se u Somboru. U pitanju je Radivoj Korać, koji je doživeo tragičnu sudbinu i poginuo u saobraćajnoj nesreći 2. juna 1969. u 31. godini života.

Korać, koji je bio poznat pod nadimkom Žućko, bio je najbolji strelac kojeg je iznedrila tadašnja jugoslovenska košarka. Započeo je profesionalnu karijeru u OKK Beogradu pod komandom Borislava Stankovića i za 13 godina u dresu “klonfera” osvojio četiri titule u prvenstvu Jugoslavije. Sedam puta uzastopno je bio najbolji strelac lige SFRJ sa prosekom od 32,7 poena po utakmici.

Sa 193 centimetra je igrao na poziciji krilnog centra i oborio brojne individualne rekorde. Ostalo je upamćeno da je na meču OKK Beograda i švedskog Anvila 1965. godine postigao 99 poena i umalo srušio rekord Vilta Čejmberlena koji je 1962. na utakmici između Filadelfija Voriorsa i Njujork Niksa postigao 100 poena. Karakterisao ga je specifičan šut sa linije slobodnih bacanja – bio je to takozvani šut “iz bunara” sa dve ruke odozdo…

Korać je odigrao 157 utakmica za reprezentaciju Jugoslavije i postizao prosečno 20,1 poena po utakmici. Na četiri Evropska prvenstva je bio najbolji strelac, a 1961. i najbolji igrač kontinentalnog šampionata.

Sa “plavima” je bio dva puta vicešampion sveta i Evrope, drugi na Olimpijskim igrama 1968, a osvojio je i bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu 1963.

Žućko je bio svestrana ličnost. Studirao je na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, a prve ploče Bitlsa u prestonicu države doneo je upravo slavni košarkaš.

Posle bogate karijere u OKK Beogradu Korać je igrao po sezonu u belgijskom Liježu i italijanskoj Padovi. Stradao je u saobraćajnoj nesreći 2. juna 1969. godine u blizini Sarajeva posle utakmice reprezentacije Jugoslavije i selekcije Bosne i Hercegovine. Prvi je sportista koji je sahranjen u Aleji velikana u Beogradu.

U čast legendarnog jugoslovenskog košarkaša FIBA je 1971. godine ustanovila takmičenje Kup Radivoja Koraća, a pobednici su dobijali “Žućkovu levicu” sve do gašenja takmičenja 2002. godine. Posle toga Košarkaški savez naše zemlje je nacionalni kup preimenovao u Kup Radivoja Koraća.

Koraćevo ime nose ulice u osam gradova Srbije, naravno i u njegovom rodnom gradu Somboru.

Radivoj Korać je posthumno primljen u košarkašku Kuću slavnih u Springfildu, kao i u FIBA Kuću slavnih. Izabran je 2008. godine među 50 ličnosti koji su najviše doprineli razvoju i popularnosti Kupa evropskih šampiona, odnosno Evrolige.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.