Novi aranžman neće smanjiti penzije

Izvor: RTS, 27.Feb.2011, 14:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi aranžman neće smanjiti penzije

Mogući novi aranžman sa MMF-om ni na koji način neće uticati na smanjenje penzija, istakao Jovan Krkobabić. Penzije će permanento rasti, onoliko koliko dozvoljava privredni razvoj, rekao potpredsednik Vlade.

Potpredsednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić izjavio je da zaključivanje novog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom neće uzrokovati dodatno "stezanje kaiša" i smanjenje >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << penzija u cilju dalje redukcije javne potrošnje.

Jovan Krkobabić je naglasio da za sada, nema promene formula za usklađivanje plata u javnom sektoru i penzija, koje su navedene u Zakonu o budžetskom sistemu.

Krkobabić kaže da će se usklađivanje plata i penzija kretati onako kako je predviđeno u Zakonu.

"To znači, tri puta u 2011. godini. Prvo povećanje je bilo u januaru - od dva odsto, u aprilu će se plate i penzije usklađivati sa rastom tromesečne inflacije (od januara do marta) a u oktobru, u skladu sa kretanjem šestomesečne inflacije i rastom BDP-a", podsetio je Krkobabić.

Za svako drugo rešenje neophodna je promena zakona, podsetio je Krkobabić.

"Penzije će permanento rasti, onoliko koliko dozvoljavaju privredni razvoj i ekonomske mogućnosti zemlje", rekao je Krkobabić u intervjuu Tanjugu, i dodao da "mogući novi aranžman sa MMF-om ni na koji način, neće uticati na to da penzije padaju".

"Penzije su već niske i više nikada ne mogu biti dovedene u pitanje", dodao je Krkobabić i naglasio da se sa tim saglasila i Misija MMF tokom poslednje posete Beogradu, uz generalnu ocenu da je penzijsko-invalidska reforma u Srbiji sprovedena na najbolji način.

"Šef delegacije MMF-a Albert Jeger je nama odao priznanje. Da nismo vezali rast penzija s platama u javnom sektoru imali bi strašan socijalni pritisak. S druge, strane ovaj mehanizam na širem ekonomskom planu pretstavlja branu svakoj nerealnoj raspodeli pod bilo čijim pritiskom", objasnio je Krkobabić.

Potpredsednik Vlade je ukazao da novi model, ako bude dogovaran sa MMF-om "može ići na to da reducira potrošnju i da je svede u granice realnih odnosa prema bruto domaćem proizvodu (BDP)" ali i da je "tu stavljena tačka" na priču o smanjenju penzija.

Tri modela raspodele 

"Što se tiče mogućih dodatnih sredstava koja bi bila obezbeđena van ovih okvira, govori se o nekih 10 milijardi dinara i MMF je saglasan da se ta sredstva mogu podeliti kao jednokratna pomoć, ali ne kao trajno povećanje", rekao je potpredsednik Vlade Srbije.

Kod podele jednokratne pomoći moguća su tri modela - prošlogodišnji, da pomoć prime svi čije su penzije i plate do 30 odsto veće od prosečne penzije ili zarade u Republici, drugi da pomoć prime samo najsiromašniji, odnosno oni sa najnižim primanjima i, na kraju, da se podeli svim zaposlenima i penzionerima linearno u jednakim iznosima.

"Koji će se model primeniti zavisiće od toga kolika će za tu namenu biti sredstava i kako ćemo se oko toga dogovoriti, a da to ne izazove negativnu reakciju i nezadovoljstvo kod drugih građana koji neće ostvariti to pravo", naglasio je Krkobabić.

Potpredsednik Vlade Srbije osvrnuo se i na problem neredovne uplate doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje, ističući da su i predstavnici MMF-a takođe uočili taj problem i da su se saglasili da je potrebno jačanje finansijske discipline.

Krkobabić je istakao da pored izmene i pooštravanja propisa u tom segmentu, treba preispitati i zakonska rešenja koja su omogućila da preduzeća onog trenutka kad uđu u proces privatizacije i restrukturiranja nemaju obavezu da uplaćuju doprinose.

Kod nekih postoji objektivna nemogućnost da se to naplati, jer jedna velika masa tih firmi ne postoji, ukazao je Krkobabić.
Pogledaj vesti o: Formula 1

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.