Izvor: Politika, 05.Feb.2015, 23:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

„Milioneri” na dnu

Borusija iz Dortmunda, koja je ne tako davno igrala u finalu Lige šampiona, poslednja na tabeli Prvenstva Nemačke sa samo 16 bodova. – Klop: „Ja sam kriv”

Pre manje od dve godine Borusija iz Dortmunda je igrala u finalu Lige šampiona (izgubila od Bajerna 2:1) a sada se nalazi na poslednjem mestu u nemačkom šampionatu. Tribine su i preksinoć na dortmundskom stadionu bile dupke pune >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << (80.000), u nadi da će se pojaviti svetlo na kraju tunela, ali je Argentinac Raul Bobadilja u 50. minutu obezbedio sva tri boda ekipi Augzburga. Tako se posle 19. kola, tim koji je do skora igrao najlepši fudbal u Evropi, nalazi na začelju sa samo 16 bodova.

„Milioneri” su poslednjih godina bili uz Bajern favoriti za osvajanje Bundes lige, a šampionski pehar su osvajali osam puta (1956, 1957, 1963, 1995, 1996, 2002, 2011, 2012). Međutim, ove sezone su zabeležili po četiri pobede i remija i čak 11 poraza, računajući i prekjučerašnji (1:0 za goste, Subotić igrao za domaćina od 60. minuta). To je bio prvi trijumf Augzburga u Dortmundu u istoriji, mada ukoliko se pogleda trenutna forma ovo i nije preveliko iznenađenje pošto se jedan tim bori za Ligu šampiona, a drugi za opstanak.

– Ja sam kriv, ja sastavljam tim. Ali ništa još nije gotovo. Možemo da napravimo još mnogo toga. Tim zaslužuje kritike za ovu utakmicu. Moramo pokazati više hrabrosti u donošenju odluka – izjavio je trener Jirgen Klop posle utakmice.

Fudbaleri Borusije postigli su samo 18 golova (gol-razlika 18:27), dok su u istom periodu prošle godine dali duplo više – 42 (na kraju sezone 80). A koliko se muče najbolje pokazuje podatak da im je potrebno da stvore čak 17 šansi da bi postigli gol. Jedan od razloga za neefikasnost mogao bi da bude i prelazak najboljeg igrača Roberta Levandovskog u Bajern koji je prošle sezone bio strelac 20 golova. To nisu mogli da nadoknade novi napadači Ćiro Imobile i Adrijan Ramos koji su zajedno dali samo pet golova u šampionatu.

Pored odlaska Levandovskog imali su i probleme sa povredama jer Klop veći deo sezone nije mogao da računa na najjači sastav. Povrede su mučile Marka Rojsa, Ilkaja Gundogana, Jakuba Blaščikovskog, Sokratisa Papastopulosa, Marka Šmelcera... Na poslednjem meču se povredio i Kevin Groskrojc koji će pauzirati oko šest nedelja. Ipak i pored toliko problema sa povredama i dalje deluje neverovatno da se jedan od najboljih nemačkih klubova bori za opstanak i da ga od prvog tima van „opasne zone” dele tri boda.

Sa druge strane u Ligi šampiona su se bez većih problema plasirali u osminu finala gde će se sastati sa Juventusom. Oni su u grupi sa Arsenalom, Anderlehtom i Galatasarajem zabeležili četiri pobede i po remi i poraz uz gol razliku 14:4.

Međutim, i pored očajnih rezultata na utakmici protiv Augzburga stadion je bio pun. Neki navijači su bili vidno nervozni posle utakmice pa su „pozvali na razgovor” Matsa Humelsa i golmana Romana Vajndefelera.

– Ako ste posle 19 utakmica na poslednjoj poziciji onda bi stvarno bilo glupo ne razumeti navijače i njihovu reakciju – rekao je Humels.

Borusija će priliku za prvu pobedu u ligi posle pet kola (tri poraza i dva remija) imati u subotu protiv Frajburga.

K. I.

objavljeno: 06.02.2015.

Nastavak na Politika...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.